Čertovy kazatelny v Rychlebských horách

Čertovy kazatelny v Rychlebských horách

Peklo vždy lidi zajímalo a inspirovalo. O tom svědčí i název přírodní památky v Rychlebských horách – Čertovy kazatelny. Bizarní rulové skály se nachází nad hluboce zaříznutým údolím Račího potoka s jedinečnou vyhlídkou na Račí údolí, jež se táhne v délce zhruba sedmi kilometrů dole pod vyhlídkou.

Přírodní rezervace od konce 90. let 20. století

V dolní části Račího údolí byla v roce 1998 vyhlášena přírodní rezervace, jejímž stěžejním posláním je ochrana lesních porostů pralesovitého charakteru. Chráněná plocha přitom zahrnuje území na obou stranách Račího potoka včetně lokalit Čertovy kazatelny a Pustý zámek. Ve vzdálenosti jednoho kilometru od Čertových kazatelen najdeme zříceninu hradu Rychleby, která také láká turisty k navštívení. Ostatně zdejší hrad je také nesmírně zajímavý, protože neznáme jeho původní pojmenování, zakladatele ani majitele. Nachází se v katastru města Javorník v Olomouckém kraji a jeho současný název je odvozen od jména Rychlebských hor, kde leží.

Za pěkného počasí se z Čertových kazatelen otevírá nádherný výhled do Račího údolí s hustými lesy. Táhlé Račí údolí se zařezává do masivu Českého vrchu ležícího na hranici s Polskem. Velmi blízko od skály se nachází velký turistický přístřešek. Na konci Račího údolí na rozcestí modré a žluté turistické značky se pak kdysi nacházel památný dub, který byl starý přes 300 let, ale dnes už z něho zbylo jen torzo.

Třináct metrů vysoká stěna

Čertova kazatelna je rulový skalní útvar s třináct metrů vysokou kolmou jižní stěnou, který svým tvarem připomíná kostelní kazatelnu, takže odtud tedy jedna část názvu. Kousek pod hlavní skálou se nachází několik menších skalek, ze kterých některé jsou též zajištěny železným zábradlím. Nad skálou se nachází již zmíněný dřevěný přístřešek.

V blízkém okolí najdete nádherný a působivý bukový les. Čertovy kazatelny jsou zřejmě nejznámější skalní vyhlídkou v celých Rychlebských horách. Nachází se v nadmořské výšce přibližně 450 metrů. Na vrcholek skaliska chráněný železným zábradlím pro zvýšení bezpečnosti vedou do skály vytesané schody.

Do Račího údolí se dá dojet autem po silnici I/60 Jeseník – Javorník. Na rovince před Javorníkem se zatočí doleva směrem na Račí údolí a pokračuje se několik kilometrů až po zákaz vjezdu, kde se nachází parkoviště. Odtud stačí vystoupat po zelené turistické značce k vyhlídce. Můžete se také vypravit vlakem nebo autobusem z Jeseníku do Javorníku a dále pěšky.


Podobné

Památka UNESCO – sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Olomouc je sama o sobě velice zajímavým městem. Kromě dalších památek se v Olomouci nachází památka ze seznamu UNESCO – sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci. Unikátní ...

Romantický hrad Bouzov

Česká republika je rájem turistů, protože mohou navštěvovat překrásné památky dob dávno minulých. Mezi nejkrásnější hrady naší vlasti jednoznačně patří i romantický hrad Bou...

Zbrašovské aragonitové jeskyně

V Hranickém krasu se nachází řada jeskyní a propastí, přičemž k nejzajímavějším patří jednoznačně Zbrašovské aragonitové jeskyně. Jedná se o chráněné území, které najdeme v ...