Gutštejn je známý i z pohádek

Gutštejn je známý i z pohádek

Hrad Gutštejn již delší dobu nefunguje a momentálně je pro návštěvníky uzavřen, protože se hledá způsob, jak historickou památku ukázat návštěvníkům, ale zároveň zachovat bezpečí všech osob v areálu hradu. Termín zpřístupnění veřejnosti momentálně není stanoven. Nicméně se hovoří i o tom, že hrad již přístupný je, jen se zapomněla sundat cedule se zákazem vstupu. Přesto má za sebou Gutštejn zajímavou historii a dostal se i do pohádek.

Dochoval se jen zlomek hradu

Z dříve vysoké věže se do současnosti dochovalo asi 25 metrů kamenného zdiva. Vysoká věž umožňovala celkem účinně ochraňovat paláce i nádvoří. Ve spodní části je široká okolo šesti metrů. Do věže se vstupovalo nejdříve z jihu z vyšších pater a později přibyl ještě další vchod natočený k severnímu paláci. Kamenná ostění, jež byla přizpůsobena ke spouštění padacích můstků, se ve zdivu dochovala do dnešní doby.


Na věž celkem natěsno navazoval severní palác. Směrem k západu jsou pak zachovány úzké střílny. V přízemí i v patře se dá vidět klenutá okna se zbytky omítek. O něco níže položený jižní palác byl vzdálen jen zhruba pět metrů. Dochovalo se i sklepení, které bylo vytesáno pod jižním palácem, kde zůstaly štoly vedoucí do skal. Na hradě chyběla vlastní studna, což byla poměrně velká komplikace. Odborníci si myslí, že na severu hrad pomáhaly ochraňovat dřevěné palisády.

Majetek pánů z Gutštejna

Zřícenina hradu se nachází jihovýchodně od Konstantinových Lázní v okrese Tachov na západě Čech. Gutštejn stojí v lesnaté a kopcovité krajině nad potokem Hadovka v nadmořské výšce lehce přes 400 metrů. Od roku 1958 je zřícenina hradu chráněna jako kulturní památka České republiky. Gutštejn je ve vlastnictví státu a správu zajišťuje Národní památkový ústav. První písemná zmínka o hradu a jeho majiteli spadá až do roku 1319, kdy tepelský opat pronajal tři vesnice Jetřichovi I. z Gutštejna a jeho synovi Sezemovi. O více než sto let později hrad oblehl Jan Žižka a spolu s Pražany hrad dobyl.

Na hradě se na dlouhá léta usídlil rod Gutštejnů, nicméně v šestnáctém století již hrad přestal vyhovovat potřebám mocného rodu a středisko panství bylo přeneseno do Bezdružic a hrad zůstal opuštěný. V roce 1747 pak vymřel rod Gutštejnů. Gutštejn není nijak rozsáhlý. Kromě věže zůstal ještě zbytek paláců a hradeb. Věž má zaoblená nároží. Hrad zřejmě zůstane ve stejném stavu, v jakém je, aby se zachoval pro další generace.

V devadesátých letech dvacátého století se uvažovalo o obnově hradu a jeho přeměně na objekt s návštěvnickým provozem, ale nakonec se plán neuskutečnil. Kromě toho chtěli trempové z věže udělat rozhlednu. Do povědomí se hrad dostal díky filmové pohádce Z pekla štěstí 2, kde hrad vlastnil král Brambas. Kromě toho se zde točila pohádka O uloupené divožence. Jedná se o jednu z nejromantičtějších zřícenin v západních Čechách.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmBooking.com

Chceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".Daruj zážitek!!!

Romantický pobyt v domečku knížete Alexandra

Romantický pobyt v domečku knížete Alexandra

Prožijte romantický pobyt v prostředí, které se k tomu přímo nabízí. V zámeckém areálu zámku Loučeň můžete strávit krásné dny plné odpočinku, romantiky a zaslouženého klidu. Dopřejte si bohatou snídani, romantickou večeři při svíčkách, p...

Destruktoterapie

Destruktoterapie

Co takhle popadnout kladivo a rozmlátit kancelář? Nebo vzít baseballku a vyřádit se na autě… Třískat, ničit, drtit, bušit… Uáááá! Tohle je lepší terapie, než se válet někde na gauči u psychologa!

Lamborghini Gallardo LP560-4 vs. Ferrari 458 Italia na Moravě

Lamborghini Gallardo LP560-4 vs. Ferrari 458 Italia na Moravě

Lambo anebo Ferrárko? Kdo je lepší? Dopřejte si možnost vyzkoušet si tyhle nadupané italské ikony automobilového světa na vlastní kůži.

Podobné výlety

Rabí – hrad, u kterého přišel Jan Žižka o druhé oko

Hrad Rabí je jedním z těch, které jsou v povědomí široké veřejnosti. Je to způsobeno tím, že je poměrně populární osobnost husitského vojevůdce Jana Žižky z Trocnova, který ...

Národní kulturní památka Horšovský Týn

Město Horšovský Týn je třetím největším městem okresu Domažlice. Protéká jím řeka Radbuza a již od roku 1953 jde o městskou památkovou rezervaci díky kráse a zachovalosti hi...

Zámek Kozel – místo k uctívání bohyně lovu

V západních Čechách najdeme klasicistní lovecký zámek z osmnáctého století, který si nechal postavit nejvyšší lovčí Království českého Jan Vojtěch Černín z Chudenic. Na jeho...

Zřícenina hradu Přimda

Nejstarší známý kamenný hrad na území České republiky se jmenuje Přimda a do dnešních časů se dochoval pouze jako zřícenina. Přimdu najdete nad stejnojmenným městem, které s...

Jeden z mála vodních hradů – Švihov

Vodních hradů se v České republice příliš mnoho nenachází a Švihov nalézající se na západě Čech je jedním z nich. Významný zakladatel Půta Vodní hrad Švihov najd...