Klenot  Francie - Grand canyon du Verdon

Klenot Francie - Grand canyon du Verdon

Jeden z nejhlubších kaňonů v Evropě nalezneme právě na jihu Francie, v oblasti které se také přezdívá Provence. Tento úchvatný a obrovský kaňon vyhloubila řeka Verdon. Pokud chcete opravdu vidět a zažít atmosféru Jižní Francie, nenechte si ujít tento přírodní klenot. Vydejte se na náročnější tůru, která rozhodně stojí za to! Při pohledu z výhlídek vysokých až 700 metrů se vám bude tajit dech. Svislé vápencové stěny jsou od sebe v nejužším místě vzdálené jen šest metrů. V některých případech se vám naskytne překrásný výhled i do širokého okolí. Kaňon začíná hned za malebným městečkem Castellane a táhne se mezi skalními stěnami celých 21 km až k přehradnímu jezeru Lac de Sainte-Croix.


Historie a geologický vývoj

Podmínky pro vznik něčeho tak impozantního tu byly naprosto ideální. V mocných vrstvách vápencového pohoří se projevila především hloubková eroze, zatímco povrchový splach, který by údolí v horní části rozšiřoval, je minimální. Proto se řeka po milióny let zařezává pouze do hloubky. Pramen Verdonu nalezneme v horách Col d´Allos ve výšce asi 2 200 m a má tak pravidelné celoroční napájení z tajícího sněhu a srážkové vody. Samotné slovo Verdon je složeninou výrazů ver – zelený a don – dar a poukazuje na průzračně tyrkysově zelené zbarvení vody v řece, které je dáno vysokým obsahem fluoru a mikroskopických řas, stejně jako vápenatých a břidlicových částic. Jako první kaňon prozkoumal geolog a speleolog E.A.Martel v roce 1905. Dodnes je na dně kanonu chodník, nesoucí Martelovo jméno.

Lac de Sainte-Croix

Uměle vytvořená přírodní nádrž, jejíž stavba započala v roce 1971 a dokončena byla v roce 1973. Řeka Verdon přitéká kaňonem právě do tohoto obrovského jezera. Jedná se o nádrž, která zadržuje druhé největší množství vody ve Francii. Voda je využívána pro závlahu, dále slouží jako zdroj pitné vody pro okolí a mezi hlavní funkce patří i výroba elektrické energie.

Cestovní ruch

Vzhledem ke své blízkosti k Francouzské riviéře a své pověsti nejkrásnějšího Evropského kaňonu sem každoročně přijíždí mnoho turistů. Zejména v letních měsících je toto místo velmi navštěvované lidmi z celého světa. Kromě běžné turistiky sem divoké okolí láká nadšené sportovce, kteří tu podnikají adrenalinové aktivity. Mezi ty nejčastější patří horolezectví, jízda po řece na kajacích, bungee - jumping nebo paragliding. Není divu, že Verdon je také velkým magnetem pro motocyklisty a cyklisty. K prozkoumání jeho krásy je tu připraveno několik značených tras. Je možné si také pronajmout koně, šlapadlo nebo lodičku pro rybaření. Zkrátka každý si tu přijde na své!

Jak najít ubytování?

Pro vyhledávání ubytování na výletech doporučujeme stránky ehotel. Další dobrou alternativou je booking, kde najdeš penziony a hotely z celého světa.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelům

Podobné články