Louvre, to není jen Mona Lisa

Louvre, to není jen Mona Lisa

Hlavní město Francie láká k návštěvě miliony turistů každý rok. Jedním z největších lákadel je samozřejmě Eiffelova věž, nicméně milovníci umění neopominou možnost vyrazit do slavného pařížského muzea – Louvre.

Muzeum na pravém břehu Seiny

Jako Louvre se označuje muzeum v Paříži, jež sídlí v palácovém komplexu Palais du Louvre. Díky tomu se řadí k největším muzeím na celém světě. Ostatně Palais du Louvre je bývalé sídlo francouzských králů, které najdeme na pravém břehu řeky Seiny v prvním obvodu. Název Louvre pochází z franského slova leower či leovar, což znamenal opevněné místo. Během vlády francouzského krále Ludvíka XIV. byl Louvre centrem moci. Ovšem právě Ludvík XIV. přenesl svůj královský dvůr do Versailles. V Louvru však zůstala vláda až do konce aristokratického a politického systému Francouzského království.


První zmínky o jakémsi královském hradu v Louvru sahají až do roku 1198 k vládě krále Filipa II. Augusta. Hrad byl předělán za krále Karla V. a pozdější králové František I. a Jindřich II. hrad nechali předělat na renesanční sídlo. Za vlády Ludvíka XIII. bylo vystavěno známé Richelieuovo křídlo, které bylo také jako první otevřeno pro veřejnost jako muzeum, což se stalo v listopadu 1793 během Velké francouzské revoluce.

Sedm oddělení muzea

Současná muzejní sbírka sahá až do šestnáctého století, kdy ji založil František I. a kromě toho Ludvík XIV. koupil sbírky bankéře Jabacha. V muzeu byla od roku 1793 zpřístupněna rozmanitá díla roztroušená po královských zámcích, kostelech a klášterech. Postupem času sem francouzská vojska přinášela válečnou kořist z různých bojových tažení, takže se z Louvru stalo významné evropské i světové muzeum.

Sbírky jsou i nadále rozšiřovány a v současné době najdeme v Louvru sedm oddělení – Egyptské starožitnosti, Stará antická a orientální keramika, Řecké a římské starožitnosti, Malby, kresby, mědirytiny XIII.-XIX. století, Skulptury středověku, renesance a moderní doby, Malé umělecké předměty světové historie a Námořnictví a etnografie. Určitým symbolem je skleněná pyramida před Louvrem, která se po dostavění stala jednou z dominant Paříže.

Kontroverzní prosklená pyramida

Prosklená pyramida na hlavním nádvoří slouží jako hlavní vchod do muzea Louvre. Stavba byla dokončena v roce 1989 a architektem byl Ieoh Ming Pei z New Yorku, který pyramidu vytvořil na objednávku francouzského prezidenta Francoise Mitterranda. Otevření proběhlo u příležitosti dvoustého výročí začátku Velké francouzské revoluce. Pyramida má čtvercovou základnu, která má délku hrany 35 metrů a výšku necelých 21 metrů.

Pyramida a rozsáhlá podzemní hala vznikly proto, že původní hlavní vchod do muzea v bočním sídle již nedostačoval počtu návštěvníků. Skleněná pyramida taktéž zajišťuje přirozené osvětlení centrálního prostoru s pokladnami, informacemi a vstupy do křídel paláce. Stavba pyramidy se stejně jako stavba Eiffelovy věže setkala s částečným odporem veřejnosti. Vyčítán byl futuristický vzhled, který je v kontrastu s historickou architekturou paláce. Během výstavby se objevila městská legenda, že pyramida se skládá z 666 skleněných tabulek, ale pravdou je, že pyramidu tvoří 673 tabulek (603 kosočtverců a 70 trojúhelníků).

Pokud plánujete cestu do Paříže, měli byste si na Louvre vyhradit minimálně jeden den, protože muzeum obsahuje neskutečně velké množství historických artefaktů, které rozhodně stojí za zhlédnutí. Zřejmě největším lákadlem je slavná Mona Lisa od Leonarda da Vinciho, jenže za zmínku stojí třeba i sochy jako Venuše Mélská či Nike Samothrácká. Budova se dělí do třech křídel – Denon, Sully a Richelieu, kde si své najdou všichni milovníci umění.