Malebný zámek v Častolovicích

Malebný zámek v Častolovicích

Královéhradecký kraj patří k turisticky atraktivním destinacím České republiky. Mohou za to různé historické památky, k nimž se řadí i velice pěkně vyhlížející zámek v Častolovicích. Renesanční zámek najdeme v městysi Častolovice v okrese Rychnov nad Kněžnou.


Místo zámku původně tvrz

Šlechtické sídlo se na místě dnešního zámku nacházelo už někdy okolo poloviny třináctého století, kdy jeden z rodu Ronovců založil tvrz, která byla vystavěna nejspíš v místech nynějšího kostela svatého Víta v lokalitě Na Skalce. Absolutní jistotu máme u faktu, že v roce 1342 byl jako majitel Častolovic zaznamenán Půta, nejstarší z rozrodu Drslaviců, který používal predikát z Častolovic.

Půtovo sídlo se nacházelo v místech, kde dnes stojí zámek. Půtovská tvrz byla vystavěna v močálech na dřevěných pilotech. Na Půtovu žádost dokonce udělil král Jan Lucemburský vsi Častolovice privilegium městečka. V držení tvrze se posléze vystřídali Půtovi potomci. Pánové z Častolovic zastávali poměrně důležité funkce u dvora českých králů z rodu Lucemburků.

Posledními majiteli Šternberkové

Častolovice byly v roce 1440 prodány Hynku Krušinovi z Lichtenburka, který je o čtrnáct let později prodal dále – zemskému správci Jiřímu z Poděbrad. Tím se Častolovice staly součástí litického panství. Když Jiří z Poděbrad zemřel, dostal Častolovice jeho syn Jindřich, který panství v roce 1495 prodal Vilému z Pernštejna, jenž vykonával funkci nejvyššího hofmistra království českého. Díky tomu byly Častolovice přičleněny k pernštejnskému panství Potštejn. Tvrz následně poměrně hodně střídala majitele. V roce 1575 získal Častolovice císař Maxmilián II. a po něm Rudolf II.  Posléze se tvrz dostala do rukou Friedricha z Oppersdorfu, který také zahájil stavbu renesančního zámku.

zámek Častolovice

Roku 1684 koupil Častolovice Tomáš Černín z Chudenic, od nějž však po deseti letech panství zakoupil nejvyšší pražský purkrabí Oldřich Adolf Vratislav, říšský hrabě ze Šternberka. Šternberkové už se držení zámku dobrovolně nevzdali. V roce 1942 se Leopold Sternberg přihlásil k české národnosti, což mělo za následek zabrání zámku Němci. Po válce se mohla rodina Šternberků na zámek vrátit a manželka Leopolda zde provedla některé úpravy a oprav. Po komunistickém převratu se však rodina rozhodla emigrovat do Spojených států amerických a na Jamajku. Zámek tím připadl státu a v jeho držení zůstal až do roku 1992, kdy byl v rámci restitucí vrácen do rukou původních majitelů. V současné době patří zámek Franzisce Dianě Sternbergové-Phipps.

U zámku žijí jeleni a daňci

Součástí zámku je i anglický park o rozloze 42 hektarů. V parku žijí bílí daňci a jeleni Dubowského. U zámku je také minizvěřinec pro děti. V roce 2010 byl v parku otevřen gloriet, který návštěvníkům poslouží k odpočinku. V současné době si v zámku můžeme prohlédnout přibližně patnáct místností západního křídla, kde se nachází expozice seznamující se způsobem života šlechty v době od renesance, přes baroko, rokoko a empír až po biedermaier.

V přízemí je umístěna prodejní obrazová galerie a zámecká restaurace. Majitelka zámku umožňuje pronájem zámeckých prostor, takže se zde poměrně často konají svatební obřady. Diana Sternbergová také klade velký důraz na květinovou výzdobu na nádvoří i v interiérech. Do zámku se dostanou i invalidi díky instalované plošině na hlavním schodišti.

Kromě Častolovic si můžete vybrat i některou z dalších pamětihodností v okolí. Poblíž se totiž nachází renesanční zámek Doudleby nad Orlicí, zámek Potštejn, zřícenina hradu Potštejn či město Rychnov nad Kněžnou s barokním zámkem rodu Kolovratů. Nedaleko je též město Třebechovice pod Orebem.

 

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmBooking.com

Chceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".Daruj zážitek!!!

Offroad jízda na čtyřkolkách

Offroad jízda na čtyřkolkách

Drsný terén, adrenalin a pohon na všechny čtyři kola - ideální kombinace pro ty, co chtějí zažít jízdu na čtyřkolce se všemi jejími extrémními vlastnostmi. Vyzkoušejte si na speciálním polygonu vše co 4x4 čtyřkolka dokáže. Potrápit sebe ...

Bungee jumping ve dvou

Bungee jumping ve dvou

Zažijte stav beztíže ve dvou při skoku na pružném laně. Dorazíte na most, někdo vám uváže lano kolem kotníků, oba se postavíte na úplný kraj pevného tělesa a čekáte na odpočet. Čas plyne pomaleji, hledíte jeden na druhého a zazní příkaz ...

Wellness pobyt na zámku Liblice

Wellness pobyt na zámku Liblice

Kde jinde strávit odpočinkový pobyt než v zámeckém hotelu a jeho wellness centru. Zámecká depandance vám nabídne komfortní a přesto moderní pokoje, ve kterých budete moci relaxovat a dobíjet síly.

Podobné výlety