Památka UNESCO – Holašovice

Památka UNESCO – Holašovice

Česká republika je prošpikovaná zajímavými památkami. Několik jich dokonce organizace UNESCO zařadila na svůj seznam světového dědictví. Jednou z možná méně známých památek jsou Holašovice.

Unikátně zachovalá obec

Holašovicím se podařilo v silné světové konkurenci uspět díky tomu, že tvoří živé a nezakonzervované společenství. Holašovice jsou jen malou vesnicí, jejíž počet obyvatel se pohybuje kolem 140. Ovšem tato vesnice slouží převážně k trvalému bydlení a většina budov je v soukromém vlastnictví. Vesnice neleží přímo při hlavních komunikacích a trasách, což je poměrně velkou výhodou pro zachování klidného prostředí a této poloze ostatně obec vděčí za unikátní zachovalost. Vesnici tvoří 23 památkově chráněných výstavných usedlostí s celkovým počtem 120 budov, jež utvářejí ucelený památkový soubor včetně chlévů, maštalí, výměnků, stodol, sýpek, bran a různých ohrazení.


Usedlosti se rozkládají po obvodu rozlehlé obdélníkové návsi o přibližných rozměrech 210 x 70 metrů. Nachází se zde téměř plně dochovaný středověký systém řazení jednotlivých usedlostí štítovými průčelími obytných domů a sýpek, které jsou propojené ohradními zdmi s brankami a klenutými vjezdy do prostoru návsi. Uspořádání společně s dochovaným štukovým dekorem tzv. lidového nebo selského baroka na většině průčelí dává celému sídlu jedinečnou atmosféru a výraz. Návštěvníci se dostanou do prostředí vesnického sídla, jak bylo formováno stavebním a výtvarným vývojem ve druhé polovině devatenáctého století.

Památka na jihu Čech

V okolí rozlehlé obdélníkové návsi se nachází několik budov, jež nejsou evidovány jako nemovité kulturní památky. Jedná se např. o bývalou obecní školu, která dnes slouží jako informační centrum. Novější zástavba z dvacátého století se nachází na severovýchodním okraji obce mimo historické jádro. Holašovice se nachází v jižních Čechách v okrese České Budějovice. Od Českých Budějovic jsou Holašovice vzdálené patnáct kilometrů na západ. V současné době jsou Holašovice součástí obce Jankov. Unikátní soubor budov ve stylu selského baroka je od roku 1995 vesnickou památkovou rezervací a v roce 1998 byly Holašovice zapsány do Seznamu světového dědictví UNESCO.

Dvanáct českých památek UNESCO

V České republice můžeme najít hned dvanáct památek světového dědictví UNESCO. Patří k nim třebíčská židovská čtvrť a bazilika svatého Prokopa, brněnská vila Tugendhat, sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci, zámek v Litomyšli, vesnická památková rezervace v Holašovicích, zámek s přilehlými zahradami v Kroměříži, lednicko-valtický areál, historické centrum Kutné Hory s kostelem svaté Barbory a s chrámem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci, poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou, historické centrum Telče, historické centrum Českého Krumlova a historické centrum Prahy.

Pokud jste ještě nenavštívili zónu selského baroka v Holašovicích, pak byste tak měli učinit. Jedná se o skutečně zajímavě vypadající místo. Ostatně všechny památky UNESCO v České republice stojí za návštěvu.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmBooking.com

Chceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".Daruj zážitek!!!

Letecký simulátor stíhačky F16

Letecký simulátor stíhačky F16

Věrohodný simulátor bojového letounu F16 Fighting Falcon. Komplexní ovládání, dech beroucí vizualizace, neskutečná rychlost a prostředí skutečného kokpitu to všechno je součástí tohoto neskutečného zážitku.

Wellness pobyt na zámku Liblice

Wellness pobyt na zámku Liblice

Kde jinde strávit odpočinkový pobyt než v zámeckém hotelu a jeho wellness centru. Zámecká depandance vám nabídne komfortní a přesto moderní pokoje, ve kterých budete moci relaxovat a dobíjet síly.

Romantický let letadlem pro dva

Romantický let letadlem pro dva

Vy dva. Spolu. Šumivé víno. 2 000 metrů nad realitou. Celé město pod vámi. Nebesům na dosah. Pozemské starosti jsou menší a menší. Romantika by se dala krájet. Co víc si přát? Musíme vás ale varovat, může se vám z toho všeho zatočit hlav...

Podobné výlety

Barokní zámek v Náměšti na Hané

Morava skýtá spoustu zajímavých míst k navštívení. Pokud máte v oblibě hrady a zámky, pak byste si určitě neměli nechat ujít krásný barokní zámek v Náměšti na Hané. Ten vypa...

Záhadný hrad Pecka

V naší zemi se nachází spousta velice pěkných pamětihodností, které stojí za navštívení. Kromě překrásných zámků a velkých hradů máme i celou řadu zřícenin, jež za sebou maj...

Zřícenina hradu Hukvaldy

Když se řekne místní název Hukvaldy, většina lidí si asi vybaví rodiště světově známého skladatele klasické hudby Leoše Janáčka. Ovšem v Hukvaldech se také nachází velice za...

Štramberská Trúba

Štramberk je velice zajímavé město a již na první pohled většinu návštěvníků zaujme vysoká věž, která je dominantou města. Věži se říká Štramberská Trúba a rozhodně stojí za...