Pražský palác Kinských

Pražský palác Kinských

Hlavní město České republiky skýtá spoustu zajímavých pamětihodností, mezi něž patří i současné sídlo Národní galerie - Palác Kinských. Tuto významnou rokokovou stavbu najdeme na Staroměstském náměstí nedaleko pomníku Jana Husa.

Podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera

Ve středověku na místě dnešního paláce stály hned dva starší domy. V západní části paláce se pak v podzemí zachovaly zbytky románského domu, severněji poté jiný raně gotický dům. Současný rokokový palác nechal postavit hrabě Jan Arnošt Golz mezi lety 1755 až 1765 podle starších plánů slavného stavitele Kiliána Ignáce Dientzenhofera pod vedením architekta Anselma Luraga. Na fasádě paláce byla provedena bohatá štuková výzdoba a průčelí je nahoře zakončeno dvěma atikami, jež zdobí celá řada soch. Sochy mají znázorňovat antické bohy a jejich autorem je Ignác František Platzer.

Dvojici souměrně umístěných monumentálních vchodů lemují kamenné sloupy a v prvním patře je spojuje úzký balkón. Jakmile zemřel hrabě Golz, zakoupil v roce 1768 palác kníže Rudolf Kinský. Za doby vlastnictví Kinských se interiéry přestavěly v klasicistním stylu. Kromě toho došlo i k rozšíření paláce o druhý dvůr. V roce 1835 pak byl konečně připojen další dům, jenž byl přestavěn novobarokně.

Role v komunistické propagandě


Na konci devatenáctého století v budově mělo sídlo německé gymnázium, které navštěvoval i pozdější významný německy mluvící židovský spisovatel Franz Kafka. Velice důležitou propagandistickou roli sehrál palác v roce 1948, když právě z jeho balkónu pronesl Klement Gottwald svůj slavný projev, nicméně zapřisáhlý komunista Gottwald zde řečnil o čtyři dny dříve, než jak bylo později uváděno.

Od roku 1949 se palác Kinských stal sídlem sbírky grafiky Národní galerie v Praze. V roce 1992 se dočkal uznání, když byl společně se Staroměstským náměstím prohlášen za národní kulturní památku. V současné době je v paláci umístěna sbírka pojmenovaná Umění Asie a Afriky, kterou vystavuje Národní galerie.

Umění Asie a Afriky

Sbírka umění Asie a Afriky čítá více než třináct tisíc předmětů, které mají svůj původ v Koreji, Japonsku, Číně, Tibetu, jižní a jihovýchodní Asii, islámských kulturních oblastech a v Africe. Díky svému rozsahu a významu se tato sbírka Národní galerie řadí k nejvýznamnějším sbírkám svého druhu v celé Evropě.

Od svého založení byla sbírka neustále systematicky rozšiřována cílenými nákupy, převody z jiných institucí či odkazy a dary soukromých sběratelů. Expozice přesně dokumentuje obraz sběratelství asijského umění v českých zemích od poloviny devatenáctého století až do současnosti. V prvním patře paláce návštěvníci najdou expozici zaměřenou na nejvýznamnější umělecké soubory Sbírky umění Asie a Afriky.

Do paláce Kinských se dá jednoduše dostat metrem A, kde vystoupíte na zastávce Staroměstská. Na stejnojmennou zastávku vás dopraví i tramvaje s čísly 2, 17 a 18. Do muzea se dostanete i ze stanice metra Můstek či z tramvajové zastávky Právnická fakulta. Muzeum je po většinu roku otevřeno od 10 do 18 hodin včetně pondělí a základní vstupné činí 300 Kč. Palác Kinských najdete hned vedle Domu U kamenného zvonu na Staroměstském náměstí.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmBooking.com

Chceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".Daruj zážitek!!!

Romantický pobyt v domečku knížete Alexandra

Romantický pobyt v domečku knížete Alexandra

Prožijte romantický pobyt v prostředí, které se k tomu přímo nabízí. V zámeckém areálu zámku Loučeň můžete strávit krásné dny plné odpočinku, romantiky a zaslouženého klidu. Dopřejte si bohatou snídani, romantickou večeři při svíčkách, p...

Letecký simulátor stíhačky F16

Letecký simulátor stíhačky F16

Věrohodný simulátor bojového letounu F16 Fighting Falcon. Komplexní ovládání, dech beroucí vizualizace, neskutečná rychlost a prostředí skutečného kokpitu to všechno je součástí tohoto neskutečného zážitku.

Romantika na zámku pro dva

Romantika na zámku pro dva

Užijte si romantický pobyt v prostředí přímo k tomu vybízejícím. V apartmánech zámku Loučeň můžete strávit krásné dny, během kterých vám přinesou snídani do postele, povečeříte při svíčkách, prohlédnete si zámek, projdete se v deseti mís...

Podobné výlety

Kulturní památka ČR – zámek Trnová

Praha a její okolí lákají návštěvníky na spoustu pamětihodností. Jednou z nich je i kulturní památka České republiky zámek Trnová. Najdete ho v okrese Praha-západ, nicméně s...

Petschkův palác sloužil jako sídlo gestapa

V období druhé světové války se stal Petschkův palác nechvalně proslulým po celé zemi. Kdysi bankovní dům totiž sloužil jako sídlo nacistického gestapa a mezi lidmi se vžilo...

Vyšehrad – sídlo českých knížat

V Praze ve čtvrti Vyšehrad nad pravým břehem řeky Vltavy se tyčí tato historická pevnost. Vyšehrad patří neodmyslitelně k našim významným památkám. Při jeho návštěvě se vá...

Pražský Tančící dům

Praha skýtá celou řadu zajímavých historických památek. Jednu z nejzajímavějších novodobých památek představuje Tančící dům, který byl dokončen až v devadesátých letech dvac...