Tajemný hrad Svojanov u Svitav

Tajemný hrad Svojanov u Svitav

Některé hrady jsou v povědomí lidí více než jiné. Tím méně známým hradem je třeba Svojanov u Svitav. Svojanov je částečná zřícenina, která působí poměrně tajuplným dojmem.

Hrad postaven u Trstenické stezky

Hrad Svojanov je trochu znám díky knize Bohuslava Březovského, která pojednává o dobrodružstvích dětské party, strašidlech a hradních záhadách. Kniha vyšla v roce 1947, takže si jí může pamatovat celá řada čtenářů. A jak je na tom hrad Svojanov se skutečnými záhadami a tajemstvími? Svojanov je opředen celou řadou pověstí.


Hrad byl původně založen, aby ochraňoval důležitou obchodní stezku Trstenickou českého krále Přemysla Otakara II. Trstenická stezka vedla z Litomyšle do Brna. Nachází se v údolí říčky Křetínky, na hranicích historického území Čech a Moravy. V korytu se nachází české granáty, jejichž menší exempláře se dokonce dají ještě dnes najít a nasbírat na přístupové cestě k hradu Svojanov. Ze Svojanova se dostanete do Poličky po 16 kilometrech a po 18 kilometrech dorazíte do Svitav.

Založen Přemyslem Otakarem II.

Historie hradu sahá do třináctého století a podhradí se postupem času změnilo na vesnici. Pojmenování hradu bylo převzato ze sousední vesnice Starý Svojanov, jež obdržela název po ptáčníkovi jménem Svojan. Do hlubokých lesů se kdysi zatoulal sám kníže a daroval Svojanovi celé území poté, co ho ptáčník z hvozdu vyvedl. V obci Svojanov se nachází kostel svatého Petra a Pavla a kostel svatého Mikuláše s kněžištěm ze třináctého století.  Můžete se zde podívat na poměrně bohatou freskovou výzdobou z doby Karla IV. Reálně byl hrad postaven kolem roku 1262 Přemyslem Otakarem II.

Hrad se původně nazýval Fürstenberg. Po králově úmrtí připadl vdově Kunhutě, jež majetek následně odkázala dalšímu manželovi Závišovi z Falkenštejna a synovi Ješkovi. Ovšem Záviš byl v roce 1290 popraven a hrad Svojanov připadl české koruně. Karel IV. navrhl zákoník, podle nějž se jedenáct hradů nesmělo dostat z majetku koruny, a Svojanov mezi ně patřil. Ovšem Karlovo přání nerespektoval jeho syn Zikmund, který dal hrad pánům z Boskovic. Právě ti se pak postarali o vybudování systému pozdně gotického opevnění, kde bylo sedm bašt a dům zbrojnošů.

Postupný úpadek hradu

Po pánech z Boskovic hrad získali Trčkové z Lípy, kteří na hradě udělali nový renesanční palác na původní hradbě. Fasády obsahovaly typická psaníčková sgrafita. V druhé polovině šestnáctého století hrad poškodil požár. Následovaly opravy, ale potom už byl Svojanov využíván spíše jen jako hospodářské středisko panství. Do konce osmnáctého století panství spravovali Zárubové z Hustířan a s nimi spříznění Salmové.

V průběhu devatenáctého století se držitelé hradu poměrně často střídali a areál byl dokonce přeměněn na továrnu na zpracování grafitu. V roce 1842 vypukl další požár a následně také k přestavbě v empírovém stylu. Od roku 1910 získalo hrad město Polička. V roce 1953 sice došlo k zestátnění, ale od roku 1992 patří Svojanov opět Poličce. Po stránce architektury jde o směs gotiky a empíru. Dominantu tvoří válcová věž – hláska. Současná podoba hradu pochází z roku 1842.

Zájemci si na hradě mohou vybrat ze dvou okruhů určených pro veřejnost. Kromě dalšího zjistíte více o životě zdejších majitelů, navštívíte hradní komnaty, raně gotické sklepení s postavami z knihy Bohuslava Březovského a hradní kuchyni. Areál hradu je většinu času volně přístupný a otevřený veřejnosti, ale většinou se uzavírá od poloviny prosince do počátku března. V průběhu roku se zde konají kulturní akce, šermířské slavnosti a divadelní vystoupení.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmBooking.com

Chceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".Daruj zážitek!!!

Destruktoterapie

Destruktoterapie

Co takhle popadnout kladivo a rozmlátit kancelář? Nebo vzít baseballku a vyřádit se na autě… Třískat, ničit, drtit, bušit… Uáááá! Tohle je lepší terapie, než se válet někde na gauči u psychologa!

Romantika na zámku pro dva

Romantika na zámku pro dva

Užijte si romantický pobyt v prostředí přímo k tomu vybízejícím. V apartmánech zámku Loučeň můžete strávit krásné dny, během kterých vám přinesou snídani do postele, povečeříte při svíčkách, prohlédnete si zámek, projdete se v deseti mís...

Simulátor volného pádu

Simulátor volného pádu

Tak to je fičáááák. Létání v simulátoru volného pádu je určeno každému, kdo si někdy chtěl zkusit volný pád a doposud se neodvážil!

Podobné výlety

Fascinující Adršpašsko-Teplické skály

Skvělou příležitost k aktivní dovolené vám poskytuje návštěva tohoto nádherného skalního města. Adršpašsko-teplické skály  jsou  největším skalním městem  střední Evropy. V...

Rozlehlý hrad Kunětická hora

Hradů se na území České republiky dochovala celá řada. Jedním ze zajímavých gotických hradů je i Kunětická hora, kterou najdete na stejnojmenném vrchu v České tabuli nedalek...

Toulovcovy maštale

Nevelká, ale o to zajímavější oblast se nachází v jihovýchodní oblasti České křídové pánve, kde vznikla kaňonovitá údolí v pískovcové plošině Budislavských skal . Toulovcov...

Památka UNESCO – zámek v Litomyšli

Česká republika se pyšní dvanáctkou památek světového dědictví UNESCO . Památky jsou rozesety po většině území České republiky, ale přeci jen více se jich nachází ve východ...

Zámek Opočno

Dalším z řady nesmírně zajímavých českých zámků je Opočno. Zámek nacházející se na východě naší republiky zaujme již na první pohled, protože má nesmírně pěkný exteriér. ...

Překrásný zámek Hrádek u Nechanic

Řada památek je již notoricky známých, ale některé doposud nevešly v širší povědomost a je to možná škoda. Velice zajímavou stavbou je zámek v Hrádku u Nechanic, který zaujm...