V národním parku Kanha můžete potkat tygry

V národním parku Kanha můžete potkat tygry

Kočkovité šelmy patří k velmi oblíbeným živočišným druhům. Tygři jsou jedním z nejkrásnějších druhů kočkovitých šelem a lidé je často obdivují. V některých oblastech je můžete sledovat v jejich přirozeném prostředí. Tak třeba v národním parku Kanha je potkáte skoro všude.

Proslulý indický park

Národní park Kanha se nachází v Indii a patří k tamějším nejnavštěvovanějším přírodním rezervacím. Obrovský zájem totiž vzbuzuje hlavně místní populace tygra bengálského. Ovšem velká kočkovitá šelma není jediné lákadlo, které dechberoucí lokalita nabízí. Jeden z nejproslulejších indických národních parků se rozkládá na celkové ploše 1 949 kilometrů čtverečních a najdeme ho v nadmořské výšce 600-900 metrů. Vznik se datuje k roku 1955.


Nejbližším městem je Džabalpur, který je vzdálen 164 kilometrů. V Džabalpuru se nachází letiště, z něhož se k parku dostanete přibližně za tři a půl hodiny cesty. Ovšem před vstupem do parku je třeba vyřídit veškeré byrokratické náležitosti a probojovat se přes spoustu zájemců o vstup tlačících se před vjezdem. Poté se však můžete těšit na unikátní krajinu a zvířecí obyvatelstvo. Bažiny a nízké kopce střídají rozlehlé travnaté louky – dadary, a typické salové lesy. Kromě toho se v oblasti vyskytuje kolem tisícovky druhů kvetoucích rostlin.

Foto:Madhavi uikey [CC BY-SA 4.0], Wikimedia

Parkem se inspiroval Rudyard Kipling

Kromě živé přírody můžete obdivovat také skalnaté útesy. V nich si svůj domov našli levharti nebo medvědi pyskatí. Nechybí ani neprostupná džungle. Džungle je podobná té, kterou popisoval Rudyard Kipling ve své Knize džunglí. Není však divu, protože Kipling se při psaní Knihy džunglí parkem Kanha inspiroval. Chráněné území sahá hned do několika území a do dnešní podoby se rozrostl až v roce 1973. Ovšem lov divoké zvěře byl v chráněné oblasti zakázán už před osmdesáti lety. Jedinou výjimku tvořila divoká prasata a ptactvo, jehož zde žije kolem tří set druhů.

Foto:gailhampshire [CC BY 2.0], Wikimedia

Mezi hlavní lákadla se řadí možnost zahlédnout nebo si vyfotit některý ze 43 druhů místních savců, přičemž některé druhy patří k vzácným nebo ohroženým. Největším pokladem parku je tygr bengálský, který se řadí na listinu ohrožených druhů. Přitom ještě na konci devatenáctého století žilo na světě okolo padesáti tisíc těchto obrovských kočkovitých šelem. Jenže ztráta životního prostředí a hlavně útoky pytláků lovících pro kosti a zuby dostaly tygry bengálské k hrozbě vyhubením. V parku Kanha však dostanete skvělou možnost spatřit největší kočkovitou šelmu ve volné přírodě.

V parku žije spousta unikátních zvířat                      

Nejen obrovští tygři si zaslouží naši pozornost. Nachází se tu i další dravé šelmy, jimž kralují levharti, dhoulové, hyeny žíhané, vlci, medvědi pyskatí nebo šakalové. Ovšem se zahlédnutím vlka nebo medvěda je to celkem složité a vzácné. Skoro na každém kroku však můžete potkat hulmany posvátné, což jsou úzkonosí primáti z čeledi kočkodanovitých. Hinduisté mají hulmany spojené s bohem s opičí tváří Hanumanem, což je jedna z postav slavného starověkého hrdinského eposu Rámájana.

Foto:Altaipanther, Wikimedia

Narazit můžete i na divoká prasata nebo stáda jelenů. Žijí zde i gauři, nejmohutnější ze všech žijících turů. Přitom gauři byli jinde skoro vyhubeni, ale v parku Kanha doposud nerušeně přežívají. Určitě není bez zajímavosti, že zde žijí i jeleni munžtakové, u nichž se může snadno stát, že jejich zvuky zaměníte za psí štěkot. Ke světovým unikátům však patří jelen barasinga, jehož poddruh čelí kritickému ohrožení, ale v národním parku dokázali zvednout populaci z padesáti kusů na sedminásobek.

Do samotného parku můžete získat přístup ze tří vstupních bran, přičemž vše je samozřejmě zpoplatněno a vstoupit lze jen za doprovodu průvodce. Ideální doba k návštěvě parku je v období od února do června. Přístup je však možný pouze v omezených hodinách. Od července do září je park pro veřejnost úplně uzavřen. Ve směru od Jabalpuru je nejlépe přístupná brána v Kisli, která leží ve vesnici Khatia. Častým návštěvním místem při cestě do parku je i malé městečko Mandla, v němž můžete získat přístup k internetu, ale v okolí se nachází i spousta zajímavých chrámů.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmBooking.com

Chceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".Daruj zážitek!!!

Letecký simulátor stíhačky F16

Letecký simulátor stíhačky F16

Věrohodný simulátor bojového letounu F16 Fighting Falcon. Komplexní ovládání, dech beroucí vizualizace, neskutečná rychlost a prostředí skutečného kokpitu to všechno je součástí tohoto neskutečného zážitku.

Pobyt v korunách stromu

Pobyt v korunách stromu

Užijte si zážitkový pobyt odpočiňte si od ruchu velkoměsta a rušných ulic. Představte si ten moment, kdy otevřete okno vašeho domečku a před vámi se rozprostře všudypřítomná zeleň, kterou doplňují již jen zvuky přírody.

Lamborghini Gallardo LP560-4 vs. Ferrari 458 Italia na Moravě

Lamborghini Gallardo LP560-4 vs. Ferrari 458 Italia na Moravě

Lambo anebo Ferrárko? Kdo je lepší? Dopřejte si možnost vyzkoušet si tyhle nadupané italské ikony automobilového světa na vlastní kůži.

Podobné články

Tenerife, La Gomera, Lanzarote – Kanárské ostrovy

Vraťte se s námi zpět na dovolenou na Kanárské ostrovy. V Článku najdete praktické informace a inspirace na dovolenou. A závěrem Vás trochu vyděsím.

Luang Prabang a jeho historické jádro, které je součástí UNESCO

Na světě se nachází spousta zajímavých pamětihodností. Některé z nich pak patří na seznam světového a kulturního dědictví UNESCO. Ostatně i v České republice takové památky ...

Skvostný buddhistický klášter Kijomizu

Buddhistické kláštery vypadají pro Středoevropana velice zajímavě a působí jako z jiného světa. Skvostem mezi buddhistickými kláštery je Kijomizu, který najdeme na území Jap...

Kronborg patří na seznam UNESCO

Dánsko nepatří mezi nejčastější cíle turistů, ale přesto v této zemi najdeme spoustu zajímavých pamětihodností, které stojí za pozornost. Jednou z nich je i opevněný renesan...

Zámek Gödöllő byl oblíbeným místem císařovny Sissi

Císařovna Sissi a její životní příběh je poměrně známá. Ovšem už mnohem méně se ví, že jejím oblíbeným místem byl zámek Gödöllő. Už podle názvu je zřejmé, že se jedná o ma...

Vratislav má vlastní zápis na seznamu UNESCO

Polsko má na seznamu světového dědictví UNESCO v současné době hned patnáct záznamů. Jedním z nich je i Hala století ve městě Vratislav, která je významnou památkou moderní ...

Horská dráha Semmering

Semmering je i v českých luzích a hájích poměrně známé označení. Můžete se setkat s pojmenováními jako Pražský Semmering, Krušnohorský Semmering nebo třeba Saský Semmering. ...

Kolínský dóm na seznamu UNESCO

Seznam světového kulturního dědictví je poměrně obsáhlý a najdeme na něm památky z celého světa. Německo má v současné době na seznamu 42 památek. Nechybí mezi nimi např. ka...

Rozsáhlé šlechtické sídlo v Heidelbergu

Impozantní zámek v německém Heidelbergu patří mezi největší turistické atrakce své země. Dokonce se dostal i na první místo mezi stovkou nejoblíbenějších památek v Německu, ...