Zámek Opočno

Zámek Opočno

Dalším z řady nesmírně zajímavých českých zámků je Opočno. Zámek nacházející se na východě naší republiky zaujme již na první pohled, protože má nesmírně pěkný exteriér.

Zajímavé návštěvní okruhy

Areál zámku v Opočně je velice pěkným souborem památek dokládajících způsob života, vkus a myšlení části české společnosti v průběhu století. Zámek je navíc obklopen přírodně krajinářským parkem, což určitě není k zahození. Interiéry jsou dochovány v jejich historické podobě i s bohatými sbírkami obrazů a zbraní. Hlavní sezóna je v červenci a srpnu, nicméně zámek se dá navštívit i v květnu, červnu a září, stejně jako v dubnu a říjnu, kdy je ale třeba počítat s určitými omezeními.


Zámek Opočno

Návštěvníci si mohou prohlédnout 1. okruh, kde jsou k vidění historické interiéry a zbrojnice, což je prohlídka trvající zhruba 75 minut, nebo si mohou projít 2. okruh, který je zkrácený na 50 minut, a k vidění jsou jen historické interiéry. Kromě toho je k dispozici i devadesátiminutová prohlídka celého zámku, kde zájemci navštíví památky z 1. okruhu a k tomu apartmá rodu Kinských.

Unikátní zbrojnice

Unikátem opočenského zámku je jistě rozsáhlá sbírka historických zbraní, která patří k nejvýznamnějším v celé České republice. Orientální zbrojnice návštěvníkům představí zbraně japonské, čínské, thajské, barmské, indonéské, indické, íránské, turecké či zbraně dalších neevropských kultur. K asi nejcennějším exponátům místních zbrojnic patří zbraně palné, které se nachází v loveckém sále a nechybí mezi nimi zbraně od renomovaných puškařů (Poser, Lebeda, Novotný, Procházka, Kuchenreiter apod.).

Množství kvalitních exemplářů je i v loveckých tesácích, nechybí ani pozdně gotická kopí, renesanční kuše a trofeje ulovených zvířat. Zřejmě nejpočetnější je kolekce evropských vojenských zbraní, která je umístěna hlavně v rytířském sálu. Najdou se zde šlechtické či žoldnéřské plátové zbroje, toledské kordy nebo doutnákové muškety. Nechybí ani sbírka popravčích mečů z Francie či Německa.

Etnografické poklady

V roce 1895 byla na Opočno převezena hlavní colloredo-mansfeldská sbírka obrazů, jejíž historie spadá až do osmnáctého století a katalog sestavený v roce 1929 inventarizuje 471 položek. Součástí sbírek jsou i etnografické poklady, které nashromáždil Josef Colloredo-Mansfeld. Kromě dalšího zde můžete vidět exponáty z mahdistického povstání v Súdánu, trofeje africké či severoamerické zvěře, oblečení, keramiku a košíkářské práce Indiánů či předměty denní potřeby afrických domorodých kmenů. Zajímavá je i knihovna čítající kolem 10 000 svazků nebo sbírky historického porcelánu a skla.

Historie zámku

První písemná zmínka o Opočnu pochází z roku 1068, kdy se o hradišti zmínil Kosmas ve své kronice. V roce 1130 pak kníže Soběslav I. daroval plat z Opočna Vyšehradské kapitule. Od roku 1158 byl majitelem Opočna český král. Poté Opočno poměrně často měnilo majitele. V roce 1425 bylo Opočno pobořeno a vypáleno vojsky Sirotků, nicméně dodnes není přesně znám rozsah poškození.

V roce 1495 opočenské panství získal rod Trčků z Lípy. Jeden z členů rodu, Mikuláš mladší Trčka z Lípy nechal na Opočně v roce 1507 zazdít svou manželku Kateřinu ze Šelemberka kvůli nevěře. Ve druhé polovině 16. století byla v duchu severoitalské renesance vystavěna severozápadní část zámku a kostel Nejsvětější Trojice, který sloužil jako rodová pohřební kaple. Zásadní změna nastala ve 30. letech 17. století, kdy panství od císaře zakoupili Colloredové. V roce 1771 se František z rodu Colloredů oženil s Marií Izabelou z Mansfeldu a byly spojeny rodové znaky, jména i majetky obou rodů.

Zámek dlouhá léta spravovali a vylepšovali Colloredo-Mansfeldové, nicméně v letech 1942-1945 zámek spadal pod správu nacistické říše. Po skončení okupace převzal správu nad zámkem československý stát. Mezi lety 1974-1992 probíhala obnova fasád, reinstalace a restaurování interiérů a sbírek. O zámek se doposud vedou restituční spory.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmBooking.com

Chceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".Daruj zážitek!!!

Letecký simulátor stíhačky F16

Letecký simulátor stíhačky F16

Věrohodný simulátor bojového letounu F16 Fighting Falcon. Komplexní ovládání, dech beroucí vizualizace, neskutečná rychlost a prostředí skutečného kokpitu to všechno je součástí tohoto neskutečného zážitku.

Výprava do středu země

Výprava do středu země

Seznamte se s historií jeskynního systému Rudické propadání, oblečte se do speleologické výstroje a vydejte se po provazových žebřících a lanech do nitra země. Průvodcem vám bude zkušený instruktor-speleolog, který vás dovede až do 153 m...

Pobyt v korunách stromu

Pobyt v korunách stromu

Užijte si zážitkový pobyt odpočiňte si od ruchu velkoměsta a rušných ulic. Představte si ten moment, kdy otevřete okno vašeho domečku a před vámi se rozprostře všudypřítomná zeleň, kterou doplňují již jen zvuky přírody.

Podobné výlety

Fascinující Adršpašsko-Teplické skály

Skvělou příležitost k aktivní dovolené vám poskytuje návštěva tohoto nádherného skalního města. Adršpašsko-teplické skály  jsou  největším skalním městem  střední Evropy. V...

Tajemný hrad Svojanov u Svitav

Některé hrady jsou v povědomí lidí více než jiné. Tím méně známým hradem je třeba Svojanov u Svitav. Svojanov je částečná zřícenina, která působí poměrně tajuplným dojmem. ...

Rozlehlý hrad Kunětická hora

Hradů se na území České republiky dochovala celá řada. Jedním ze zajímavých gotických hradů je i Kunětická hora, kterou najdete na stejnojmenném vrchu v České tabuli nedalek...

Toulovcovy maštale

Nevelká, ale o to zajímavější oblast se nachází v jihovýchodní oblasti České křídové pánve, kde vznikla kaňonovitá údolí v pískovcové plošině Budislavských skal . Toulovcov...

Památka UNESCO – zámek v Litomyšli

Česká republika se pyšní dvanáctkou památek světového dědictví UNESCO . Památky jsou rozesety po většině území České republiky, ale přeci jen více se jich nachází ve východ...

Překrásný zámek Hrádek u Nechanic

Řada památek je již notoricky známých, ale některé doposud nevešly v širší povědomost a je to možná škoda. Velice zajímavou stavbou je zámek v Hrádku u Nechanic, který zaujm...