Zámek v údolí Loiry – Chenonceau

Zámek v údolí Loiry – Chenonceau

Když se řekne Francie, řada lidí si hned vybaví Paříž, Seinu či Versailles. Ovšem v zemi galského kohouta je k vidění mnohem více. Jedním z nejzajímavějších míst je vodní renesanční zámek, který se nachází v údolí řeky Loiry a nese jméno Chenonceau.

Historie sahá až do 13. století

 Château de Chenonceau se nachází zhruba 240 kilometrů na jihozápad od hlavního města Francie v départementu Indre-et-Loire v regionu Centre. Najdeme ho v blízkosti soutoku řek Cher a Loira. Původně se na místě nacházel vodní mlýn, který však byl mezi lety 1513-1521 nahrazen zámkem. Historie panského sídla spadá až do 13. století. V té době si tu rodina Marques postavila hrad a opevněný mlýn, nicméně oboje jim poté, co se roku 1411 vzbouřili proti králi, bylo zabaveno a zničeno, takže z původní stavby zbyl jen donjon  a vedle něj studna zdobená emblémem rodiny – chimérou a orlem.


O necelých sto roků později koupil pozemek pro svou ženu Catherine Briconnetovou královský finančník Thomas Bohiere. V letech 1556-1559 byly přistavěny mostní oblouky, jež zámek propojily s druhým břehem řeky. Na obloucích je nyní umístěna dvoupatrová galerie. Ta kdysi byla využívána jako oblíbené místo společenských setkání francouzských aristokratů. Přístavbu pravděpodobně iniciovala Kateřina Medicejská. Zámeček se nachází v obci Chenonceaux. Ve své době uhranul i významného francouzského spisovatele Gustava Flauberta.

Zámek šesti žen

Chenonceau se též občas nazývá jako „zámek šesti žen“, jelikož se v jeho vlastnictví postupem času vystřídalo šest žen. Jako první byla Catherine Briconnetová, po ní Diana de Poitiers, což byla životní láska krále Jindřicha II. Právě ona nechala postavit oblouky nad řekou a zasloužila se i o velkou zahradu s fontánou. Po smrti krále však musela Diana zámek opustit a přenechat ho legální manželce Kateřině Medicejské. Zámek posléze obývala Luisa Lotrinská, což byla vdova po Jindřichu III. Smutek z tragické ztráty manžela připomíná komnata potažená černými tapetami a vybavená černým čalouněním. Pátou dámou v řadě byla madame Claude Dupin a po ní následovala Marguerite Pelouzeová, jež se zasloužila o to, že byl zcela obnoven jeho původní vzhled.

Stavba má téměř čtvercový půdorys s okrouhlými věžemi na nárožích. V současné době jsou komnaty vybaveny malovanými stropy, pozoruhodnými krby, flanderskými tapiseriemi a obrazy nad oblouky přes řeku. Kromě toho stojí za pozornost i zámecká kuchyně s množstvím dokonale naleštěného měděného nádobí či muzeum figurín. Na zámku však nejsou krásné jen interiéry, ale na první pohled zámek zaujme svým exteriérem. Nádherná platanová alej po obou stranách cesty vedoucí k objektu skvěle doplňují atmosféru. Venku jsou dvě zahrady – okrasná a ovocná, přičemž obě jsou plné překvapení a koutů, kam je radost pohledět. Odpočinout si zde můžete na některé lavičce.

Italský labyrint

Při návštěvě se nevyplatí vynechat italský labyrint, v jehož středu stojí altánek. Celé bludiště bylo nově zbudování podle plánů Kateřiny Medicejské a cesta k němu je lemována více než dvěma tisíci dokonale sestříhanými tisy. Kromě toho je zde farma z šestnáctého století, místo, kde se vážou překrásné kytice pro výzdobu zámku, a Le Jardin Vert, v níž se dá schovat do stínu celé řady druhů stromů, jako jsou magnolie, kaštany, cedry, platany, sekvoje, španělské jedle, bílé akácie a další. Posilnit se můžete v bývalých stájích, jež jsou dnes přestavěny na restauraci, kde se dá ochutnat místní víno.

Zámek Chenonceau je druhým nejnavštěvovanějším zámkem v celé Francii hned za Versailles. Na řece Loiře se přitom nachází šest desítek poměrně dobře známých zámků. Od roku 1913 vlastní zámek rodina Menierů, výrobců vyhlášené čokolády.