Marie Antoinetta – dcera Marie Terezie skončila na popravišti

Marie Antoinetta – dcera Marie Terezie skončila na popravišti

Marie Terezie je známa jako osvícenská panovnice a autorka řady reforem. Kromě toho proslula i faktem, že s manželem měla šestnáct dětí, i když ne všechny se dožily dospělosti. Sňatková politika Marie Terezie byla též známá a jedna z jejích dcer se stala francouzskou královnou – jednalo se o Marii Antoinettu, jejíž životní příběh však neměl happy end.

Překrásná dívka provdaná za budoucího krále

Marie Antoinetta byla poměrně krásnou ženou. Narodila se 2. listopadu 1755 ve Vídni jako Marie Antonie Josefa Johana Habsbursko-Lotrinská. Byla patnáctým potomkem Marie Terezie. Ve věku čtrnácti let ji matka nechala provdat za budoucího francouzského krále Ludvíka, který na první pohled nebyl příliš přitažlivý. O rok starší Ludvík nebyl zrovna ideálem krásy – byl tlustý a psychicky labilní. Svatba se odehrála v roce 1770 a o čtyři roky později se již Ludvík stal králem. Marie Antoinetta byla skutečně krásnou ženou, takže se dochovala celá řada jejích portrétů.


Mladičká královna dokázala být okouzlující, byla štíhlá a měla jemné rysy. Částečně se podobala otci Františku Štěpánovi, ale oči měla po matce. První dítě se královskému páru narodilo 19. prosince 1778 a dívka byla pojmenována Marie Tereza. Jednalo se o jediného potomka Ludvíka a Marie, který přežil hrůzy Velké francouzské revoluce. Marie Antoinetta toužila po synovi, leč několikrát bohužel potratila. Citové strádání si vynahrazovala zálibou v drahých šatech, špercích či karetních hrách. Královna dokázala utratit horentní sumy za jedinou objednávku šatů, ale také peníze prohrávala v kartách.

Nešťastné děti

První syn se narodil v roce 1781, byl pojmenován Ludvík Josef Xaver, ale byl stižen rachitidou a měl deformované obratle. V necelých osmi letech pak zemřel na kostní tuberkulózu. Další syn se narodil v roce 1785 a jmenoval se Ludvík Karel a někdy je označován i jako Ludvík XVII.

Ovšem malý Ludvík neměl šťastný osud, protože nastupuje Velká francouzská revoluce a dítě je rodičům odebráno a dáno na převýchovu krutému ševci Simonovi. Malý Ludvík nakonec zemřel za zvláštních okolností. Marie Antoinetta se dočkala ještě dcery Madame Sophie, která se ovšem nedožila ani celého roku a zemřela, protože se narodila s těžkou tělesnou vadou a měla slabé plíce.

Po králi popravena i královna

Marie Antoinetta se často označuje jako viník bankrotu státní francouzské pokladny, ale to není úplně spravedlivé, protože hlavním důvodem špatného finančního stavu bylo financování amerických kolonií v boji o nezávislost. Jenže královna byla doslova trnem v oku řadě vlivných lidí a někteří Francouzi ji nazývali „pyšnou Rakušankou“. Na nebohou Marii Antoinettu byla hozena i koupě předraženého briliantového náhrdelníku, což však měla na svědomí hraběnka La Monte, což byla intrikánka, která se královně snažila uškodit.

V lednu 1793 je král Ludvík XVI. popraven a královna žije pod nepředstavitelným tlakem. Královna si nechala ušít celou řadu drahých šatů černé barvy jako symbol odporu, protože černá byla zakázána. Její statečné gesto je poslední kapkou a Marie Antoinetta se po devíti měsících od manželovy smrti také ocitne na popravišti.

Královnina cesta na popraviště ve vozíku pro odsouzené je zachycena na autentické skice od Jacquese-Louise Davida. Určitě není bez zajímavosti, že královna před popravou podala kapesníček katovi Henrymu Sansonovi se slovy: „Otřete mi tu gilotinu, ať mi nezamaže límeček.“. Následně byla královna Marie Antoinetta popravena – 16. října 1793 v Paříži. Naplnil se tím osud marnotratné, ale zároveň překrásné královny, která neměla dostatek štěstí.