Podivný konec Stalinovy druhé ženy

Podivný konec Stalinovy druhé ženy

Josif Vissarionovič Stalin byl jedním z nejhorších lidí, kteří se kdy dostali k moci. Má na svědomí neuvěřitelné množství lidí a podivný konec měla i jeho druhá manželka, u níž se spekuluje, zda za její smrtí nestojí právě mocný vládce Sovětského svazu.

Se Stalinem od patnácti

Stalin měl během svého života dvě manželky. Poprvé se oženil s Jekatěrinou Svanidzeovou v roce 1904, se kterou měl i syna Jakova, jenž se narodil v roce 1907, nicméně Jekatěrina ten samý rok zemřela. Druhá Stalinova manželka se jmenovala Naděžda Sergejevna Allilujevová a narodila se 22. září 1901 v gruzínském městě Tbilisi. Stalin se s Naděždou setkal v roce 1917. Když se totiž Stalin vracel z vyhnanství na Sibiři do Petrohradu, zuřila ve městě únorová revoluce. Stalin neměl kde přebývat, a proto se ubytoval u svého přítele, starého bolševika Sergeje Allilujeva, který měl patnáctiletou dceru Naděždu a ta se do o více než dvacet let staršího muže zamilovala. Po říjnové revoluci se Josif Stalin dostal do vlády a Naděžda zanechala školy, aby mu jako neplnoletá dívka dělala osobní písařku a sekretářku.


Stalin s Naděždou nikdy neměli pořádnou svatbu, protože bolševici si na ně příliš nepotrpěli a vystačili si s pouhou registrací lidí jako manželů. Naděžda porodila Stalinovi v roce 1921 syna jménem Vasilij a o pět let později se jim narodila dcera Světlana. Kromě dvou dětí Stalina s Naděždou ve společně domácnosti žil ještě Stalinův syn z prvního manželství Jakov, který dříve přebýval u své tety v Gruzii, ale v roce 1921 ho strýc odeslal do Moskvy, kde měl mladík získat vyšší vzdělání. Ovšem výchova dětí nikdy Naděždu nenaplňovala a je určitě zvláštní, že si možná o něco více oblíbila nevlastního syna Jakova než vlastní potomky. Také se nikdy nenaučila vařit. Hádky v domácnosti byly na denním pořádku. Korunu všemu Naděžda nasadila, když vypukl hladomor na Ukrajině, který cíleně vyvolal Stalin, načež ho Naděžda obvinila z tyranie.

Oslava revoluce a úmrtí

Roku 1932 se odehrávala oslava patnáctého výročí říjnové revoluce. Při této příležitosti byl 9. listopadu konán v jednom z kremelských sálů slavnostní večírek, kterého se zúčastnil Stalin s manželkou a všichni významnější bolševičtí předáci. Stalin se na večírku poměrně hodně opil a laškoval s manželkou generála Alexandra Jegorova, což Naděžda nenesla vůbec dobře a Stalina napomínala. Tomu se ovšem komunistický vůdce smál. Při následném přípitku na zničení nepřátel státu Naděžda nepozdvihla svou skleničku, čehož si všimnul Stalin, načež proběhla kratší hádka a Naděžda odešla od stolu. Pryč ji doprovodila manželka Vjačeslava Molotova Polina, která se po chvíli vrátila a oznámila Stalinovi, že jeho žena šla spát.

V ranních hodinách následujícího dne bylo objeveno Naděždino tělo bez známek života. Měla prostřelené srdce a vedle ní ležela pistole značky Walther. Stalin se jejího pohřbu nezúčastnil, jelikož byl údajně natolik zarmoucen, že uvažoval i o abdikaci. Následně bylo vydáno prohlášení o Naděždině úmrtí na zánět slepého střeva, což byl samozřejmě krycí manévr. Komunisté totiž považovali sebevraždu za zradu, a proto nemohli prezentovat takovou příčinu úmrtí u Stalinovy manželky.

Naděžda byla pohřbena na Novoděvičím hřbitově v Moskvě. Dodnes panují pochybnosti o tom, jak vlastně Naděžda zemřela a zda v tom neměl prsty její manžel.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmBooking.com

Chceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".Daruj zážitek!!!

Vyhlídkový let větroněm

Vyhlídkový let větroněm

Ten pocit letět jako dravý pták a kroužit nad vrcholky hor je nezapomenutelný! Darujte vzdušnému nadšenci senzační let větroněm, během kterého ho nebude rušit žádný hluk motoru. Větroň totiž využívá ke svému letu stoupavé termické proudy...

Indoor surfing

Indoor surfing

Všichni jsme se už asi smířili s tím, že moře nemáme nikdy mít nebudeme. Že si "doma" prostě a jednoduše nezasurfujeme. Ale to není úplně pravda - máme tu Surf Arénu, kde si může vyzkoušet surfování i úplný začátečník. Čeká vás umělá vln...

Ošetřovatelem v ZOO

Ošetřovatelem v ZOO

Ošetřovatelé v ZOO vstávají brzo. Natáhnou si montérky, obují holinky a hned po snídani se vydají za svými zvířaty. Zvířata se už nemohou dočkat, až dostanou svou pravidelnou dávku krmení a až jim hodní ošetřovatelé uklidí v jejich prost...

Podobné články

Stalinův nástupce Nikita Chruščov

Josif Stalin byl jedním z největších šílenců v dějinách, a když v roce 1953 zemřel, řada lidí si oddechla. Po jeho smrti následoval boj o moc v SSSR, z něhož jako vítěz vy...