Málo známá šelma promyka

Málo známá šelma promyka

Šelmy patří k těm více sledovaným druhům zvířat, ale přesto se i mezi nimi najde řada méně známých druhů. Třeba zrovna promyka není známá úplně každému a přitom se jedná o nesmírně zajímavé zvíře.

Proti hadímu jedu není imunní

Promyka spadá do stejné čeledi jako mangusty a surikaty. Promyky jsou drobné a velice rychlé šelmy. Promykovití jsou příbuzní cibetkovitým a kočkovitým šelmám stejně jako hyenám. Dobře známé jsou i pro svůj návyk lovení hadů, a to dokonce i těch jedovatých. Promyky se dělí do několika rodů a existuje jich celá řada druhů. Mezi nejznámější jednoznačně patří promyka mungo, promyka ichneumon a promyka červená.


Promyka mungo dosahuje hmotnosti přibližně kolem dvou kilogramů a celkově se dorůstá mezi 70-95 centimetry. Tento živočich je aktivní hlavně ve dne. Promyky žijí hlavně v párech či malých skupinách. Tyto šelmy obývají nejrůznější biotopy kromě pralesů, ale nejčastěji je můžeme objevit v blízkosti vodního zdroje. Promyka mungo si vyhrabává vlastní noru nebo využívá nory dalších savců. Mezi její potravu patří drobní obratlovci, hmyz, měkkýši a nepohrdne ani rostlinnou složkou. Jak již bylo zmíněno, promyka ráda loví i jedovaté hady. Dalo by se tedy očekávat, že je proti jejich jedu imunní, což však pravda není.

Promyka

Březost trvá kolem dvou měsíců a samice posléze porodí dvě až čtyři mláďata. Velkou výhodu lze spatřovat v tom, že mladí jedinci promyky se dají dobře ochočit. Výskyt promyky mungo zasahuje od Arabského poloostrova až do Indie a na Srí Lanku. Ovšem promyka mungo byla vysazena i na mnoha dalších nepůvodních místech (např. v Itálii). Bylo zmíněno, že promyka mungo se dá dobře ochočit. Můžete jí klidně chovat ve velkých vitrínách, teráriích nebo ubikacích s venkovním výběhem. Teplota vzduchu nemusí být nikterak speciální – stačí kolem 18-22°C.

Ichneumon žije v Africe

Promyka ichneumon je největší africký druh z čeledi promykovitých. Najít jí můžete ve většině subsaharské Afriky, nicméně určitou výjimku potvrzující pravidlo tvoří Demokratická republika Kongo, Namibie a západní část JAR. Najít jí můžete i na Blízkém východě a díky vysazení na dalších nepůvodních místech se promyka ichneumon dnes vyskytuje i v Portugalsku, Španělsku, Itálii a na Madagaskaru. Pohlavní dospělosti samci a samice dosahují zhruba ve dvou letech a páření probíhá v průběhu července a srpna.

Promyka ichneumon

Určitě není bez zajímavosti, že se jedná o možného nositele parazita způsobujícího viscerální leishmaniózu v Súdánu. Promyka má tmavošedou srst, která je občas promísena se zlatohnědou a se stříbrnými špičkami pesíků. Ocas vybíhá do špičky a místo nasazení na trup je kryto poměrně dlouhými chlupy. Na menší zašpičatělé hlavě vynikají hlavně pichlavé oči a uši. Hlava a nohy jsou o něco tmavší než zbytek těla. Promyky žijí v rodinných seskupeních a jenom zřídka se dají na samotářský život, což se většinou týká hlavně starších samců. Svými pohyby promyka trochu připomíná kunu. Z přímočarého běhu dovede promyka bleskurychle zahnout v pravém úhlu.

V době egyptských faraonů byly promyky posvátné a byly chovány jako ochránci před krysami a hady. Je poměrně pravděpodobně, že vzhledem ke svojí schopnosti lovu hadů byly vysazeny i v Evropě v dobách římské slávy. Nejproslulejší jsou promyky jako bojovnice s kobrami v Indii.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmBooking.com

Chceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".Daruj zážitek!!!

Lamborghini Gallardo LP560-4 vs. Ferrari 458 Italia na Moravě

Lamborghini Gallardo LP560-4 vs. Ferrari 458 Italia na Moravě

Lambo anebo Ferrárko? Kdo je lepší? Dopřejte si možnost vyzkoušet si tyhle nadupané italské ikony automobilového světa na vlastní kůži.

Pobyt v korunách stromu

Pobyt v korunách stromu

Užijte si zážitkový pobyt odpočiňte si od ruchu velkoměsta a rušných ulic. Představte si ten moment, kdy otevřete okno vašeho domečku a před vámi se rozprostře všudypřítomná zeleň, kterou doplňují již jen zvuky přírody.

Bungee jumping ve dvou

Bungee jumping ve dvou

Zažijte stav beztíže ve dvou při skoku na pružném laně. Dorazíte na most, někdo vám uváže lano kolem kotníků, oba se postavíte na úplný kraj pevného tělesa a čekáte na odpočet. Čas plyne pomaleji, hledíte jeden na druhého a zazní příkaz ...

Podobné články

Dlouhá a štíhlá šelma zorila

Slovo zorila je nejspíš jen velmi málo rozšířené mezi běžnou populací. Jedná se o pojmenování velice zajímavé lasicovité šelmy, která uniká pozornosti běžného Evropana, jeli...

Šelma zvaná tangalunga

Šelmy se většinou řadí k poměrně oblíbeným zvířatům. Řada lidí si myslí, že šelmy jsou většinou známá zvířata, ale kolik z vás se může chlubit tím, že zná zvíře pojmenované ...

Medvídkovitá šelma olingo

Medvídkovité šelmy patří k poměrně oblíbeným zvířatům, která jsou často označována za roztomilá. Olingo je méně známý živočišný druh, ale za naší pozornost každopádně stojí ...

Stromová šelma panda červená

Pandu velkou zná každý. Je to zvíře, které je jedním ze symbolů Číny a v současnosti patří do čeledi medvědovitých. V českém jazyce to však není jediná panda, kterou známe. ...

Madagaskarská šelma fosa

Na Madagaskaru žije celá řada zajímavých zvířat. Některé druhy dokonce nežijí nikde jinde, než právě na tomto africkém ostrově. Těmto organismům žijícím jen na jednom místě ...