Maskovaný ještěr moloch ostnitý

Maskovaný ještěr moloch ostnitý

Ještěři mohou být velice zajímaví, o čemž se nás snaží přesvědčit třeba i moloch ostnitý, který má velice dobré maskování. Ostatně mezi ještěry je více adeptů na krále maskování, stačí zmínit notoricky známého chameleona.

Dokonale maskovaný

Moloch ostnitý má latinský název Moloch horridus. Jistě není bez zajímavosti, že český i latinský název zvířete je moloch. Zvíře je dlouhé patnáct až osmnáct centimetrů a jedná se o vejcorodého pozemního živočicha. Váží od třiceti do devadesáti gramů. Moloch ostnitý žije v západní až střední Austrálii a řadí se ke zranitelným druhům zvířat. S tímto zvířetem se příliš často nesetkáte. Je to částečně způsobeno jeho vynikajícím maskováním – členitý povrch těla, na němž má moloch žlutohnědé, tmavohnědé, tříslové a šedé barvy. Jakmile na něj ale narazíte, dá se poměrně snadno rozpoznat. Má podsaditý vzhled a pomalou kolébavou chůzi.


Brnění z ostrých trnů kryje celé jeho tělo, nejdelší trny jsou pak na hlavě a na hřbetě a mnohem menší se nachází na nohou. Tato ochrana má pro molocha ostnitého hlavně životní význam, protože na rozdíl od většiny ostatních ještěrů tráví velice mnoho času sběrem potravy na jednom místě na zemi, kde mu tím pádem hrozí neustálé nebezpečí útoku. I přes svou kamufláž a ostny má moloch celou řadu nepřátel. V nebezpečí zasune hlavu mezi přední končetiny a predátorovi nabídne k útoku jen tzv. falešnou hlavu. Kromě toho se umí nafouknout vzduchem. V přírodě se moloch často stává obětí varanům či dravým ptákům.

Specialista na mravence

Obdobně jako ropušník, s nímž moloch sdílí podobný způsob života, se moloch ostnitý živí mravenci. Mravence loví svým dlouhým jazykem během dne, kdy jsou v pohybu, a může jich zkonzumovat až dva a půl tisíce během jediného chodu. Zvířata se páří v srpnu a září, kdy opouštějí své teritorium a vydávají se na daleké cesty za ostatními jedinci svého druhu. Samičky molocha kladou v létě tři až deset vajíček do podzemních doupat. U molocha je charakteristická i jeho krátká hlava.

Moloch patří do čeledi agamovitých. Název moloch si zvíře vysloužilo díky svému podivuhodnému vzhledu, který je i poněkud hrozivý. Moloch se totiž vyskytoval v Bibli a jednalo se o strašlivého démona, který konzumoval malé děti. Reálný moloch však samozřejmě děti nepožírá a je to naprosto neškodná, malá ještěrka. Moloch ostnitý je jediným zástupcem rodu Moloch. Moloch má na hlavě knoflíkovitý výrůstek, který by zřejmě měl posloužit jako falešná hlava k oklamání predátorů. Samice molocha bývá větší než samec.

Rosa mu steče do úst

Podobně jako chameleon, i moloch má schopnost barvoměny. V teple nebo při aktivitě je moloch světle žlutý nebo okrový s červenavými skvrnami. Vylekaný moloch je tmavší a platí to i v případě, kdy je chladno. Moloch ostnitý žije v písčitých pouštích a suchých planinách. Pohyb molocha je poměrně pomalý a trhaný. Studené noci a horká poledne zvíře raději přečkává v úkrytu, zatímco po zbytek dne shání potravu. Kůže molocha je pokryta hydroskopickými rýhami, jež vedou přímo do koutků úst ještěra, což znamená, že rosa, která mu kondenzuje na zádech, mu následně stéká přímo do tlamy. Během roku jsou molochové aktivní na jaře a na podzim. Zimu a nejteplejší měsíce pak moloch prospí ve vyhrabaném doupěti.

Pokud byste se na molocha chtěli podívat v některé z našich zoologických zahrad, pak máte momentálně smůlu. Vzhledem k tomu, že moloch je potravní specialista, který se živí jen mravenci a preferuje pouze některé druhy, nechová ho na celém světě mnoho zoologických zahrad.