Medvídkovitá šelma olingo

Medvídkovitá šelma olingo

Medvídkovité šelmy patří k poměrně oblíbeným zvířatům, která jsou často označována za roztomilá. Olingo je méně známý živočišný druh, ale za naší pozornost každopádně stojí také. Představme si nyní tuto šelmu o něco blíže.

Medvídkovití jsou malé až středně velké šelmy, jejichž zřejmě nejznámějšími zástupci jsou mývalové a nosálové. Ovšem mezi podčeledi medvídkovitých patří i olingové, kteří se dále dělí na rod Potos, kam patří zvířátko zvané kynkažu a na od Bassaricyon, kam patří olingo štíhlý, olingo jižní, olingo východní, olingo severní, olingo západní a olinguito.


Olingo štíhlý

Olingo štíhlý se latinsky nazývá Bassaricyon gabbii a je to poměrně malé zvíře. Délka těla dosahuje mezi 36-42 centimetry, ale ocas může být i delší než tělo, protože dosahuje délky mezi 37-49 centimetry. Hmotnost této malé šelmičky se pohybuje mezi jedním až jedním a půl kilogramem. Zvíře se vyskytuje ve Střední Americe a najdeme ho i až na severu Jižní Ameriky. Jak již název napovídá, jde skutečně o štíhlé zvíře, které téměř vypadá jako taková zvláštní kočka. Domov olinga najdeme ve vlhkém mlžném pralese vysokých nadmořských výšek. Ve větvích se pohybuje velice šikovně, takže na zem sestupuje jenom velice výjimečně. Olingo šplhá za pomoci silně uchopovacích rukou a nohou a dlouhý huňatý ocas používá hlavně k udržování rovnováhy. Ocas není ovíjivý.

Aktivitu projevuje v noci a žije osamoceně. Výjimku tvoří pouze období rozmnožování. V té době na sebe samice a samec velice hlasitě volají. K hlavní potravě olinga se řadí ovoce, ale nepohrdne ani larvami hmyzu a jinými malými živočichy. Zvíře je zbarvené do šedo-hněda až světle hněda. Spánek olinga probíhá v ovinutí kolem větve či ve stromové dutině. Olingo je zvláště citlivý na odlesnění a rušení. Nedokáže žít v zahradách, na mýtinách či plantážích. Okolí člověka se obecně neumí přizpůsobit a v zajetí jen zřídka přežije delší dobu.

Olinguito

Olinguito

I olinguito představuje zajímavou medvídkovitou šelmu. Žije ve vysokohorských mlžných lesích Kolumbie a Ekvádoru. Historie sledování olinguita je přitom nesmírně krátká. Až 15. srpna 2013 bylo oznámeno, že byl objeven nový živočišný druh. Po pětatřiceti letech byl na americkém kontinentu objeven neznámý masožravý savec, přičemž v minulosti sice byly pozorovány exempláře olinguitů a některé byly dokonce chovány v zajetí, nicméně nevědělo se, že se jedná o samostatný taxon.

Olinguito je také plachý noční tvor, který žije hlavně v korunách stromů a živí se ovocem a hmyzem. Jde o nejmenší medvídkovitou šelmu, která váží kolem 900 gramů. Od ostatních příslušníků rodu olingo se olinguito odlišuje huňatou srstí, která ho ochraňuje před noční zimou, jelikož olinguito žije v nadmořských výškách přes 1 500 metrů.

Olingo má nižší riziko ohrožení, ale i přesto to není zvíře, které by se nějak často chovalo v zoologických zahradách a v České republice se momentálně dle dostupných informací žádný olingo nechová.

 

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmBooking.com

Chceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".Daruj zážitek!!!

Destruktoterapie

Destruktoterapie

Co takhle popadnout kladivo a rozmlátit kancelář? Nebo vzít baseballku a vyřádit se na autě… Třískat, ničit, drtit, bušit… Uáááá! Tohle je lepší terapie, než se válet někde na gauči u psychologa!

Romantický pobyt v domečku knížete Alexandra

Romantický pobyt v domečku knížete Alexandra

Prožijte romantický pobyt v prostředí, které se k tomu přímo nabízí. V zámeckém areálu zámku Loučeň můžete strávit krásné dny plné odpočinku, romantiky a zaslouženého klidu. Dopřejte si bohatou snídani, romantickou večeři při svíčkách, p...

Wellness pobyt na zámku Liblice

Wellness pobyt na zámku Liblice

Kde jinde strávit odpočinkový pobyt než v zámeckém hotelu a jeho wellness centru. Zámecká depandance vám nabídne komfortní a přesto moderní pokoje, ve kterých budete moci relaxovat a dobíjet síly.

Podobné články

Dlouhá a štíhlá šelma zorila

Slovo zorila je nejspíš jen velmi málo rozšířené mezi běžnou populací. Jedná se o pojmenování velice zajímavé lasicovité šelmy, která uniká pozornosti běžného Evropana, jeli...

Šelma zvaná tangalunga

Šelmy se většinou řadí k poměrně oblíbeným zvířatům. Řada lidí si myslí, že šelmy jsou většinou známá zvířata, ale kolik z vás se může chlubit tím, že zná zvíře pojmenované ...

Málo známá šelma promyka

Šelmy patří k těm více sledovaným druhům zvířat, ale přesto se i mezi nimi najde řada méně známých druhů. Třeba zrovna promyka není známá úplně každému a přitom se jedná o n...

Stromová šelma panda červená

Pandu velkou zná každý. Je to zvíře, které je jedním ze symbolů Číny a v současnosti patří do čeledi medvědovitých. V českém jazyce to však není jediná panda, kterou známe. ...

Madagaskarská šelma fosa

Na Madagaskaru žije celá řada zajímavých zvířat. Některé druhy dokonce nežijí nikde jinde, než právě na tomto africkém ostrově. Těmto organismům žijícím jen na jednom místě ...