Netradiční papoušek tricha orlí

Netradiční papoušek tricha orlí

Papoušky má většina lidí spojené s krásnými veselými barvami. Ovšem existují i trochu netradiční druhy papoušků, které nejsou tolik známé a obdivované. Jedním z těchto druhů je noční papoušek kakapo soví. Dalším netradičním papouščím druhem je tricha orlí.

Jedinečný endemit Nové Guiney


Tricha orlí se latinsky nazývá Psittrichas fulgidus a jedná se o druh papoušků z Nové Guiney, který je současně jediným druhem z rodu trich. Tricha má většinou charakteristicky zbarvené tělo, které je pro papoušky nezvykle téměř celé černé, jenom na břiše lze vidět červeně zbarvené peří. I když to na první pohled nemusí být patrné, tricha má typické znaky papoušků – zavalité tělo, výrazně zahnutý zobák, jenž slouží jako nástroj při konzumaci ovoce, a masivní prsty na nohou (dva a dva proti sobě). Prsty papouškům slouží k pevnému úchytu na větvích. Tricha orlí má pouze krátký uťatý ocas.

Charakteristický je vzhled připomínající supa. Supa evokuje hlavně hlava, která je více protáhlá a v přední části lysá. Lysina zde má obdobný význam jako v případě zmíněného supa – brání ušpinění peří od potravy, i když v případě trich to samozřejmě není umazání od krve, ale od ovocných šťáv. Zvíře většinou dorůstá velikosti kolem padesáti centimetrů do délky a váha se pohybuje mezi 600-800 gramy. Samci i samice si jsou celkem podobní, i když samičky bývají o něco štíhlejší a mají jemnější hlavu. U samečků najdeme za očima červená kopinatá pírka. Jde o endemit Nové Guiney, kde se vyskytuje v deštných lesích od 800 do 2 000 metrů nad mořem.

Klesající populace kvůli lidem

Většina druhů papoušků žije v párech a tricha orlí není žádnou výjimkou, takže trichy tvoří páry, které se po celý život nemění. Trichy staví hnízda v dutinách stromů, kde pak samice pravidelně snáší dvě vejce s inkubační dobou od 27 do 30 dnů. Tricha mezi větvemi stromů nešplhá, ale raději přelétne za pomoci mohutných záběrů křídel, přičemž během letu pronikavě křičí. Na první pohled let trichy připomíná plachtícího supa. Zvířata ve většině případů létají osamoceně či v párech, nicméně spatřena byla i hejna o přibližně dvaceti jedincích, leč to není tolik obvyklé.

Populace těchto nesmírně zajímavých papoušků bohužel v poslední době klesá a podle stupnice ohroženosti IUCN se klasifikuje jako zranitelný druh. Za pokles populace trich bohužel můžeme hledat vinu u člověka, protože zvíře trpí úbytkem přirozeného prostředí v důsledku kácení deštných pralesů Nové Guiney. Kromě toho je tricha poměrně často lovena kvůli svému krásnému dlouhému peří. Ornitologové odhadují počet trich na přibližně dvacet tisíc párů.

Náročnost na krmení

Zvíře bylo do Evropy poprvé dovezeno až v roce 1831, ale vzhledem k náročnosti chovu se příliš neujalo. Nejnáročnější je krmení, protože trichy vyžadují tropické ovoce, které roste v jejich domovině. Nejčastěji by tricha měla konzumovat fíky, papáju a avokádo. Tyto potraviny se sice dají teoreticky zčásti nahradit místním ovocem jako jablky, hruškami či hroznovým vínem, nicméně tropické ovoce stále nesmí v jídelníčku chybět, poněvadž z něho trichy získávají podstatné enzymy pro správné zažívání. Ostatně v přírodě nejraději vyhledává fíky, ale nepohrdne ani jiným zralým ovocem, květy a nektarem.

Trichy se v zajetí příliš často nechovají. V České republice je bohužel nemá v nabídce žádná zoologická zahrada a chová je jen několik soukromých chovatelů. Ostatně trichy jsou poměrně nákladné a jeden pták vyjde na cca 300 tisíc Kč. Zvíře je velice náročné na chov, protože potřebuje stálou teplotu okolo dvaceti stupňů Celsia a relativně vysokou vlhkost vzduchu.