Obrovský pralesní vepř a další úspěchy kryptozoologie

Obrovský pralesní vepř a další úspěchy kryptozoologie

„Je to napůl nosorožec a napůl prase a dokáže vám rozpárat břicho svými obrovskými kly.“ Přesně takhle popisovali cestovatelům konžští domorodci tajemné zvíře. Není divu, že jim tehdy nikdo nevěřil. Vždyť v 19. století měli neuznávali vědci ani existenci zvířete, které chovaly hned dvě zoologické zahrady. Proč by tedy měli věřit barbarským divochům?

Cesty kryptozoologie jsou často klikaté a složité. Zkostnatělým přístup vědy totiž dokáže popřít i důkazy, které jsou mu přineseny doslova na zlatém podnose. Nebýt několika zarputilých vědců a dobrodruhů byly by dnes atlasy zvířat chudší o mnoho zajímavých tvorů.


Hrošík liberijský zmátl i zkušené vědce

Zoologická zahrada v Dublinu musela v roce 1870 provést pitvu mláděte hrocha, které z neznámých příčin uhynulo brzy po svém příjezdu. Jaké bylo překvapení vědců, když se z domněle nedospělého mláděte vyklubal plně vyvinutý jedinec docela neznámého druhu! Nebylo to tak překvapivé. Z Afriky už dlouho prosakovaly zprávy o existenci malého druhu hrocha. Zoolog Morton dokonce přivezl do Evropy dvě lebky, které byly vzápětí klasifikovány jako pozůstatky již vyhynulého mezičlánku mezi hrochem a prasetem a nazvány Choeropsis liberiensis.

Tak jednoduché to ale v Dublinu nebylo. Vědci odmítli uznat existenci něčeho tak neuvěřitelného a do pitevní zprávy bylo napsáno, že jde o dospělého hrocha trpícího zakrslým růstem. Hotovo, vyřešeno. O 15 let později získala hrocha, který odmítal vyrůst i proslavená Hagenbeckova zoo v Hamburku. Přes odlišnou stavbu těla i životní návyky však nejvyšší místa zůstala neoblomná. Spojovací článek mezi hrochy a vepři vyhynul, nedá se nic dělat.

Hrošík liberijský je chybějícím mezičlánkem mezi hrochem a prasetem

Tyto nesmyslné tanečky dohřály profesora Hagenbecka tak, že se v roce 1910 domluvil se slavným německým cestovatelem Schomburgkem a společně zorganizovali výpravu do Libérie. Cestovatel zde skutečně malého hrošíka zahlédl, ale protože od místních vyrozuměl, že jde o zvíře vzácné, spokojil se jen s pozorováním. Nestřílel, což mu později často vyčítali a obviňovali ho ze lži. O tři roky později proto Schomburgk přivezl z Afriky hned pět živých exemplářů záhadného choeropsise a věda musela před těmito důkazy kapitulovat. Hrošíka liberijského si dnes můžete prohlédnout v mnoha zoologických zahradách, u nás ve Dvoře Králové.

 

Záhada pralesního vepře

Když výprava nakládala hrošíky liberijské na paluby lodí, odmítali se k nim domorodci přiblížit. Tvrdili, že toto zvíře rozpáře každého, kdo se k němu přiblíží. Schomburgk se tehdy nechápavě smál. Netušil, že území výskytu hrošíka se překrývá s ještě jiným záhadným tvorem, kterého se domorodci báli.

Toto tajemné zvíře nakonec náhodou zastřelil lovec Meinertzhagen. Nejdříve netušil, co to vlastně skolil. Zvíře svými rozměry připomínalo spíše malého nosorožce a jeho obrovské kly byly hrůzostrašné. Nakonec se ukázalo, že jde o obrovského pralesního vepře, který po svém objeviteli dostal jméno Hylochoerus meinertzhageniHylošér je býložravec ale v případě podráždění může být opravdu velmi nebezpečný. Zvláště to platí pro samice s mláďaty, které dokáží zabít i dospělého leoparda.

Obří pralesní vepř Hylošér

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmBooking.com

Chceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".Daruj zážitek!!!

Vyhlídkový let větroněm

Vyhlídkový let větroněm

Ten pocit letět jako dravý pták a kroužit nad vrcholky hor je nezapomenutelný! Darujte vzdušnému nadšenci senzační let větroněm, během kterého ho nebude rušit žádný hluk motoru. Větroň totiž využívá ke svému letu stoupavé termické proudy...

Bungee jumping ve dvou

Bungee jumping ve dvou

Zažijte stav beztíže ve dvou při skoku na pružném laně. Dorazíte na most, někdo vám uváže lano kolem kotníků, oba se postavíte na úplný kraj pevného tělesa a čekáte na odpočet. Čas plyne pomaleji, hledíte jeden na druhého a zazní příkaz ...

Dvoudenní pobyt na jachtě

Dvoudenní pobyt na jachtě

Fascinuje vás život námořníků? Máte rádi lodě? Nebo jen přemýšlíte, jak po dlouhé době originálně strávit čas se svými blízkými? Prožijte úžasné dva dny dobrodružství na palubě plachetnice! Loď budete mít k dispozici po celou dobu pobytu...

Podobné články