3D tiskárny budou vyrábět i léky

3D tiskárny budou vyrábět i léky

Hitem poslední doby se začínají stávat 3D tiskárny, na nichž se dá vyrobit celá řada různých věcí, o čemž se lidem ještě donedávna ani nesnilo. Dokonce se již brzy dočkáme doby, kdy se začnou vyrábět na 3D tiskárně i léky.

Prvním průkopníkem lék na epilepsii

3D tisk v současnosti překonává jeden milník za druhým. Za poměrně velký milník se dá označit i skutečnost, že americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil k použití tabletky léku zvaného Spritam. Tento lék je vyráběn společností Aprecia Pharmaceuticals za pomoci 3D tisku. Lék Spritam je určený pro pacienty, kteří onemocněli epilepsií. Již při tisknutí léku je zohledněna předepsaná, zpravidla velice vysoká dávka účinné látky. Kombinace technologie 3D tisku a na míru předepsaných dávek léku je určena pro pacienty, jimž doposavad nevyhovovala medikace. Podle ředitele společnosti Aprecia Pharmaceuticals Dona Wetherholda disponuje vytištěná tabletka kromě specifického osobního dávkování i další výhodu oproti té běžně vylisované. Díky svojí osobité struktuře se mnohem rychleji rozpouští, a proto dovede dodávat léčivou látku do těla pacienta dříve, než jak je tomu v případě klasických prášků. To ocení právě pacienti trpící epilepsií, protože v okamžiku záchvatu již nadále nebudou donuceni svádět souboj s velice těžko spolknutelnými obrovskými tabletami.

Vývoj zařídila MIT

Společnost Aprecia Pharmaceuticals 3D tabletky tiskne pomocí technologie nazvané ZipDose, která byla vyvinutá k těmto účelům na slavném Massachusettském technologickém institutu známém též pod zkratkou MIT. Tyto tabletky byly vyvinuty z prášku léčivé látky. Aprecima Pharmaceuticals tvrdí, že není vůbec žádná obtíž do prášku přimíchat i další účinné látky, takže se v podstatě dají vyrobit léky pacientovi přímo na míru. Velkou výhodu tvoří více účinných látek v jedné dávce. Pohodlné užívání léků je také vhodné hlavně pro dětské pacienty a nemocné pacienty staršího věku. Inovované tablety jsou vyrobeny kombinací metody 3D tisku se starší technologií, jež umožňuje spojení několika vrstev práškového materiálu za použití kapaliny na vodní bázi. Tato dvojice látek při dotyku začne reagovat, načež vytvoří vazby, jež se při kontaktu již s nepatrným množstvím tekutiny rozpadnou. Tableta s takovouto strukturou se rozpouští skutečně výrazně rychleji, než jak je tomu v případě běžně dostupných léků. Možná se dokonce jedná o revoluci ve farmaceutice. Do budoucna se předpokládá zajímavá věc ve farmaceutickém průmyslu. Mělo by jít o takzvanou personalizovanou medicínu, kdy by si mohl každý pacient tisknout léky v pohodlí domova za pomoci vlastní tiskárny. To je spojeno se zvýšeným komfortem v průběhu celé léčby.