Kryptoměna jménem bitcoin

Kryptoměna jménem bitcoin

V poslední době se stále více skloňuje název bitcoin. Jedná se o internetovou open-source P2P platební síť a také o kryptoměnu, která se v této síti používá. Bitcoin je poměrně unikátní a jeho hlavní výhoda tkví v tom, že nikdo nemůže ovlivňovat či padělat měnu. Nelze ani způsobit inflace či zabavit účet.

Předem známo, kolik bude bitcoinů

Již předem bylo jasné, kolik bitcoinů bude v oběhu. Celkové množství bitcoinů by mělo být přibližně 21 milionů. Uvolňování bitcoinů probíhá postupně a je definováno ve zdrojovém kódu sítě. Teoreticky by všechny bitcoiny měly být vytěženy v roce 2140, nicméně valná většina již v roce 2030. Síť byla vytvořena již v roce 2009 někým, kdo je znám pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Bitcoin můžete mít uložený ve svém počítači ve formě souboru s peněženkou. Bitcoiny ovšem můžete mít i offline a adresu lze též offline vygenerovat. Bitcoin je měna, která v zásadě není závislá na běžných měnách jako dolar, euro apod. Samotná hodnota jednoho bitcoinu se řídí poptávkou a nabídkou trhu. Bitcoin rozhodně není měna, která by byla krytá zlatem či jinými komoditami. Nutno konstatovat, že cena je velice kolísavá.

Komunikace přes počítačový program

Kompletně celá komunikace v rámci sítě probíhá za pomoci počítačového programu nebo obdobného klienta (např. na mobilu), jenž komunikuje s ostatními účastníky. Účastnit se mohou buď koncoví uživatelé, těžaři, nebo obojí. Každý uživatel může mít jednu nebo více peněženek. Vzhledem k anonymitě se doporučuje, aby se pro každou příchozí platbu generovala nová adresa, jelikož v takovém případě neuvidí zůstatek příjemce, protože ten bude posílat peníze na prázdnou adresu.

 

Těžba se může vyplatit

Bitcoiny se dají kromě nákupu získat těžením. Nalezení bloku je náhodný proces, který má pro malé těžaře naprosto nepředvídatelný výdělek. Z toho důvodu se těžaři poměrně často sdružují to tzv. mining pool, kde se pokoušejí o těžbu společnými silami. Jakmile se v takovém případě stane, že někdo z těžařů objeví blok, dostanou odměnu všichni těžaři. Těží se za pomoci grafické karty. V současné době už se setkáváme i s možností nechat si vyplatit peníze za bitcoiny či nakoupit za ně v některých obchodech. V květnu 2014 vyšla zpráva, že na pražském Smíchově se nachází první automat, ve kterém se bitcoiny dají vyměnit za koruny a následně může klient odejít s hotovostí.