Lucidní sny

Lucidní sny

Někteří lidé s oblibou tvrdí, že se jim žádné sny nezdají. Pravdou však je, že sny se zdají nám všem – třebaže je samozřejmě možné, že je k ránu zapomeneme. Žádné „bezesné noci“ tedy neexistují, jedná se pouze o výplod bujné literární fantazie. A přesto toho vědci o snech zatím nevědí tolik, kolik by si přáli.

Vím, že sním

Existují sny tak živé, že je takřka nedokážeme rozlišit od reality. Potom jsou sny, které se rozplývají někde na hranici našeho vědomí a nevědomí. A také sny, při kterých jsme si vědomi toho, že sníme – v tomto případě jde o tzv. lucidní sny. V takových snech dokážeme ovlivňovat další vývoj situace ve snu, zároveň si však uvědomujeme, že všechno se odehrává v naší hlavě. Máte pocit, že se vám takové sny nikdy nezdály? Omyl, pravděpodobně si to jen nepamatujete. Lucidní snění je totiž relativně běžný jev. A zaujal psychology a neurology natolik, že se mu začali hlouběji věnovat. Jedná se totiž o zcela unikátní proces v našem mozku, který velice příznivě ovlivňuje psychiku. Alespoň to předpokládají odborníci i laičtí zájemci – vycházejí totiž z toho, že v takovém snu není naše vědomí omezováno hranicemi běžného světa a „vše je dovoleno“. Není náhoda, že prastaré buddhistické techniky využívaly lucidní snění k navození zvláštních stavů mysli již před tisíci lety. Zmínky o lucidním snění nacházíme již u starověkých učenců a dodnes se těší velké pozornosti.

Naučte se ovlivňovat své sny

Lucidní snění sice podléhá seriózním vědeckým výzkumům, zároveň však jde o jev natolik záhadný, že se jím s oblibou zabývají i astrologové a zájemci o ezoteriku. Uměle navodit lucidní snění totiž není příliš složité a existují i speciální techniky, jak se to naučit. Jedna rada například tvrdí, že je třeba se před usnutím dívat na své ruce a o totéž se snažit ve snu. Pokud se nám to podaří, pak prožíváme lucidní sen. Můžete se o to pokusit i vy.