Milenka Ludvíka XV. – Madame de Pompadour

Milenka Ludvíka XV. – Madame de Pompadour

O milenkách slavných mužů se toho někdy ví více, než o jejich skutečných manželkách. Jednou z nejznámějších milenek historie je dodnes Madame de Pompadour, která okouzlila slavného krále Francie Ludvíka XV.

Mládí a nutnost svatby

Madame de Pompadour se narodila jako Jeanne-Antoinetta Poisson v Paříži 29. prosince 1721. Jako malou dívku jí matka vzala ke známé pařížské věštkyni, přičemž ji zajímalo, co holčičku v budoucnosti čeká. Odpověď věštkyně byla překvapující – dívka se v budoucnu stane vydržovanou milenkou samotného krále. Malá dívka to samozřejmě plně nechápala a nemohla tušit, že se skutečně stane jednou z nejpůvabnějších královských milenek. K tomu však vedla skutečně daleká cesta.

Jeanne-Antoinetta navštěvovala klášter řádu voršilek v Poissy jihozápadně od města. Právě tam měla dívka získat vzdělání, kterého se nedostalo matce ani otci. Jeanne-Antoinetta se v klášteře učila psát, oblékat se, šít a vyšívat. Její otec byl navíc v roce 1727 obviněn z neplacení dluhů, a proto raději zvolil útěk do Německa. Vrátit se do Francie mohl až v roce 1736, kdy bylo dceři patnáct let, takže příliš velký vliv na výchovu neměl.

Jeanne-Antoinetta se z kláštera vrátila v roce 1730 a dalším dovednostem se učila od matčina milence, finančníka Charles-Francoise Paula Le Normant de Tournehem. V tuto dobu byla skutečně rodina vzhledem k věštbě přesvědčena, že se jednoho dne skutečně malá Jeanne-Antoinetta stane milenkou krále, na což ji všichni usilovně připravovali.


Jeanne-Antoinetta se učila tančit, kreslit, zpívat a hrát divadla. Kromě toho měla v oblibě četbu a od sedmnácti let navštěvovala pařížské salóny. Ve výsledku se jí podařilo získat vzdělání, jaké obdobné získávaly i samotné princezny ve Versailles. Velkou výhodou Jeanne-Antoinetty byla její krása. Měla zlatohnědé vlasy, tmavomodré oči a velice světlou pleť, což se ve své době velmi cenilo. Rodina se začala poohlížet po manželovi, protože dívka sice mohla být určena pro krále, nicméně předtím se musela vdát a mít manžela. Manželství bylo v podstatě vstupenkou do společnosti, teprve poté bylo možné navštěvovat plesy, chodit na procházky či do divadla.

Král se zamiloval

Manžela pro Jeanne-Antoinettu vybral její strýc, který jako manžela určil svého synovce, čtyřiadvacetiletého Charlese-Guillama, kterého zároveň ustanovil svým dědicem a věnoval mu panství v Etiolles. Svatba proběhla v kostele svatého Eustacha dne 9. března 1741 a z Jeanne-Antoinette se stala madame d’Etiolles.

Již dospělá a vdaná žena se dovedla perfektně oblékat a vedla rušný život. Navštěvovala plesy, divadla a salóny. Devět měsíců po svatbě se manželům narodilo dítě – Charles-Guillaume Louis, který však brzy zemřel. Další dítě se narodilo v roce 1744, dcera Alexandrina.

Jeanne-Antoinetta milovala jízdu na koni a ráda se projížděla po lese, kde doufala, že si jí všimne sám král. To se skutečně stalo, i když trochu jinak, přičemž král Ludvík již o krásné Jeanne-Antoinettě slyšel dříve a chtěl se s ní setkat.

To se mu podařilo při svatbě jeho syna 24. února 1745. Následovaly další plesy, kde král krásnou madame d’Etiolles pozorně sledoval. Na jednom maškarním plese král Jeanne oslovil. Po rozhovoru žena upustila kapesník, který Ludvík sebral a hodil za madame, jelikož se od něho vzdalovala. Od toho dne se král s madame d’Etiolles tajně scházel a v dubnu jí král dokonce přidělil pokoj ve Versailles. V květnu stejného roku proběhla rozluka Jeanne-Antoinetty s manželem. Ludvík jí pořídil erb s titulem markýzy a koupil pro ni zámek Pompadour v blízkosti Etiolles.

Král s markýzou do sebe byli zamilováni, leč sousedé ve Versailles markýzu nepřijali. Markýza dokonce byla představena královské rodině, čímž se Madame de Pompadour stala oficiální metresou, tedy milenkou krále. Po nějaké době však vztah krále a Jeanne-Antoinetty začal chladnout, protože sama Madame de Pompadour nebyla dostatečně sexuálně náruživá – spíše naopak. Jejich vztah se postupem změnil pouze na přátelský.

Rok 1754 znamenal osobní tragédii, když jí zemřel otec i dcera Alexandrina. Fyzická krása Madame de Pompadour navíc uvadala. V 35 letech se stala vévodkyní a jednou z dam dělajících společnost královně. Král si mezitím vybíral různé mladé milenky.

Roku 1764 Madame de Pompadour začala trpět těžkými migrénami, v březnu dostala zápal plic a v dubnu měla těžkou bronchitidu. Zemřela 15. dubna 1764.

 

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmBooking.com

Chceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".Daruj zážitek!!!

Destruktoterapie

Destruktoterapie

Co takhle popadnout kladivo a rozmlátit kancelář? Nebo vzít baseballku a vyřádit se na autě… Třískat, ničit, drtit, bušit… Uáááá! Tohle je lepší terapie, než se válet někde na gauči u psychologa!

Lamborghini Gallardo LP560-4 vs. Ferrari 458 Italia na Moravě

Lamborghini Gallardo LP560-4 vs. Ferrari 458 Italia na Moravě

Lambo anebo Ferrárko? Kdo je lepší? Dopřejte si možnost vyzkoušet si tyhle nadupané italské ikony automobilového světa na vlastní kůži.

Wellness pobyt na zámku Liblice

Wellness pobyt na zámku Liblice

Kde jinde strávit odpočinkový pobyt než v zámeckém hotelu a jeho wellness centru. Zámecká depandance vám nabídne komfortní a přesto moderní pokoje, ve kterých budete moci relaxovat a dobíjet síly.

Podobné články

Jack Rozparovač

Když  8. září 1888  večer procházel kolem dvora Hanbury street 29 v londýnské chudinské čtvrti Whitechapel místní Albert Cadosch, slyšel velmi zřetelně, že se za plotem děje...

Kašpar Hauser - dítě Evropy

Když se v roce  1828 objevil v ulicích Norimberku , přesněji na náměstí Unschlichtt, podivný mladík v šedém kabátu a starém ošuntěném oblečení, šel nejistým krokem, vrávorav...

Karel IV. jak ho možná neznáte

Jméno Karla IV., Otce vlasti, se v době, kdy oslavujeme 700 let od jeho narození, skloňuje ve všech pádech. Pojďme se na něj podívat i možná trochu jinak, než jak jej známe ...

Rudolf Höss

Psal se rok 1947 a v Osvětimi se celé dva roky po osvobození opět popravovalo. 16. dubna byl zde na šibenici za krematoriem č. 1, na šibenici, kterou nechal sám vystavět, os...

Hitlerův věrný služebník polní maršál Keitel

Adolf Hitler se obklopoval celou řadou spolupracovníků a mezi ty nejvěrnější patřil jednoznačně polní maršál Wilhelm Keitel. Nešlo sice o příliš schopného důstojníka, leč ce...

Spiklenec proti Hitlerovi admirál Canaris

Adolf Hitler postupem času ztrácel oblibu i u důstojníků armády. Právě mezi takové lidi patřil i admirál Wilhelm Canaris, který byl šéfem německé vojenské špionáže a rozhodl...

Velitel nacistických ponorek Karl Dönitz

Během druhé světové války Dönitz řídil obnovení německé ponorkové flotily, byl jejím vrchním velitelem a od roku 1943 velitelem celého německého válečného námořnictva. Adol...

Tragická smrt krásné císařovny Sissi

Císařovna Alžběta Bavorská byla manželkou císaře Františka Josefa I. a přezdívalo se jí Sissi. Dodnes je považována za jednu z nejkrásnějších žen císařů slavné monarchie. Ov...

Slavný vojevůdce Hannibal

Starověk je plný zajímavých příběhů. Jedním z nich je i ten o kartaginském vojevůdci jménem Hannibal, který se vydal na Řím i se slony. Připomeňme si jeho slavné tažení a př...