Nejvyšší český vodopád

Nejvyšší český vodopád

Na světě je spousta zajímavých vodopádů a většina z nás jistě někdy slyšela o Viktoriiných vodopádech v Africe či Niagarské vodopády v Americe. Nejvyšší vodopád na světě se jmenuje Salto Ángel a nachází se na území jihoamerického státu Venezuela. I u nás v České republice máme několik vodopádů. Který je ale ten nejvyšší?

Na jaře může být vodopád větší

Český nejvyšší vodopád bude oproti venezuelskému Salto Ángelovi trpaslík, to je jasné, vždyť jihoamerický vodopád dosahuje neuvěřitelné výšky téměř jednoho kilometru (979 metrů). Nejvyšším českým vodopádem je Pančavský vodopád, který dosahuje výšky 148 metrů, což je samozřejmě oproti stejné přírodní zajímavosti z Jižní Ameriky pouze slabý odvar, nicméně i tak jde o nesmírně kouzelné místo.

Pančavský vodopád najdeme v obci Špindlerův Mlýn v Královéhradeckém kraji. Vodopád můžete navštívit na východním svahu v horní závěrečné části Labského dolu v Krkonošských hřbetech v Krkonoších v oblasti Pančavské jámy. Vodopád je tvořen potokem Pančava, což je pravostranný přítok Labe.

Průměrný průtok vody činí 25 litrů za vteřinu. Nejvydatnější průtok samozřejmě můžeme sledovat během jarního tání, což se obvykle děje koncem dubna až začátkem května. Při vysokých stavech vody se vodopád dokonce větví do několika ramen. Na jaře se během tání sněhu a vzniku jižního ramene prodlužuje délka na 162 metrů.

V současnosti omezený přístup

Co se morfologie týká, Pančavský vodopád je nepravý, vícestupňový a víceramenný. Geologickým podložím je žula. Celkový sklon vodopádu dosahuje 44°. Šířka vodopádu se pohybuje mezi jedním až dvaceti metry, přičemž obvykle se pohybuje mezi čtyřmi až osmi metry.

Pančavský vodopád je poměrně často navštěvovaný a rozhodně to není záležitost pouze posledních několika let. Vodopád je navštěvován již od počátku turismu. V roce 1859 majitel blízké Labské boudy Josef Schier postavil nad horní hranou malou vodní nádrž se stavidlem. Jakmile byl dosažen určitý počet platících turistů, bylo stavidlo zvednuto, čímž vodopád najednou zvýšil svůj průtok.

Na místech nad i pod vodopádem byly zřízeny malé budky s občerstvením a horní vyhlídková terasa, nicméně vše bylo zrušeno ve třicátých letech dvacátého století. V současné době je přístup k Pančavskému vodopádu značně omezen, jelikož se nachází v první zóně Krkonošského národního parku. V blízkém okolí se nachází vyhlídka, z níž se dá vidět jenom nejvrchnější část vodopádu a další poměrně omezený výhled zájemcům skýtá Ambrožova vyhlídka. Celý vodopád se dá sledovat z modré turistické značky, která vede Labským dolem.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmBooking.com

Chceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".Daruj zážitek!!!

Letecký simulátor stíhačky F16

Letecký simulátor stíhačky F16

Věrohodný simulátor bojového letounu F16 Fighting Falcon. Komplexní ovládání, dech beroucí vizualizace, neskutečná rychlost a prostředí skutečného kokpitu to všechno je součástí tohoto neskutečného zážitku.

Offroad jízda na čtyřkolkách

Offroad jízda na čtyřkolkách

Drsný terén, adrenalin a pohon na všechny čtyři kola - ideální kombinace pro ty, co chtějí zažít jízdu na čtyřkolce se všemi jejími extrémními vlastnostmi. Vyzkoušejte si na speciálním polygonu vše co 4x4 čtyřkolka dokáže. Potrápit sebe ...

Romantika na zámku pro dva

Romantika na zámku pro dva

Užijte si romantický pobyt v prostředí přímo k tomu vybízejícím. V apartmánech zámku Loučeň můžete strávit krásné dny, během kterých vám přinesou snídani do postele, povečeříte při svíčkách, prohlédnete si zámek, projdete se v deseti mís...

Podobné výlety

Malebný zámek v Častolovicích

Královéhradecký kraj patří k turisticky atraktivním destinacím České republiky. Mohou za to různé historické památky, k nimž se řadí i velice pěkně vyhlížející zámek v Často...