Středomořský ráj, kde slunce nikdy nezapadá - Santorini

Středomořský ráj, kde slunce nikdy nezapadá - Santorini

Souostroví Santorini je klenotem Egejského moře a zároveň jedním z nejoblíbenějších turistických míst světa. Nabízí jedinečný výhled na moře díky svým mnoha vesničkám postaveným na někdy až 200 metrů vysoké skále. Jde o skupinu ostrovů, jimiž jsou Thirassia, největší z nich Thíra, Asproníssi, Palea a Nea Kamenni, který se objevil poměrně nedávno. Santorini je unikátní atrakcí s úžasnými skalními útvary a tradičními domy v barvách řecké vlajky.

Už svou historií upoutává pozornost. Řecký ostrov Santorini, jenž je nejjižnější částí Kyklad, získal svou slavnou podobu výbuchem sopky před 3500 lety. Uprostřed starověkého ostrova Strogilli se tak vytvořil obrovský zaplavený kráter, po jehož obvodu se nacházejí menší ostrovy. Tento výbuch podle všeho stojí za zničením minojské civilizace. Neuvěřitelně silná exploze tamějšího vulkánu, která zničila střed ostrova Théra, vyvolala obrovskou vlnu tsunami.

Ta dokončila zkázu nejenom Théry a sto kilometrů vzdálené Kréty, ale i všeho živého ve východním Středomoří. Zajímavostí je, že při archeologickém průzkumu ve městě Akrotira byla objevena nástěnná freska, zachycující ostrov Théra před zmiňovanou katastrofou. Tato freska je téměř shodná s popisem bájné Atlantidy, kterou ve svých spisech uvedl Platón i Jules Verne.

Santorini nabízí nekonečnou krásu a to na pouhých 73 kilometrech čtverečních. Kam jinam zavítat při Vašich toulkách za kulturou než do hlavního města Fira (Thira), které se tyčí nad kalderou. Na samý vrchol můžete vyjet lanovkou či si můžete vyzkoušet jízdu na hřbetě jednoho z mnoha oslů. Pro odvážlivce však nebude problém vystoupat všech 588 schodů. Toto město nabízí dostatek možností, díky kterým se budete bavit celé hodiny.

K dispozici jsou kavárny, bary a restaurace s terasami a balkóny, díky nimž si užijete dokonalý výhled na moře. Milovníci historie nesmí vynechat návštěvu Muzea prehistorické Thiry, Santorinského archeologického muzea, Megaro Gyzi muzea a dalších několika menších muzeí. V centru města můžete nalézt tržiště, které nabízí nepřeberné množství zboží.

Dalším skvostným místem je malebná vesnička Oia, plna typických příbytků vytesaných do vulkanických hor. Oia je známa svými nezapomenutelnými pohledy na západ slunce. I zde nalezneme mnoho restaurací, obchůdků a barů. Nedaleko vesnice můžeme navštívit dvě pláže, Ammoudi a Armeni, ke kterým se však jinak než pěšky nedostaneme.

Na sever od hlavního města Fira se nachází vesnička Firostefani, která je v podstatě předměstím Firy. Jméno Firostefani znamená v překladu Koruna Firy. Převládajícími prvky Firostefani jsou tradiční domy, úzké cesty a skvělý výhled na střed Santorini – ostrůvek Nea Kamenni, kde se sami můžeme přesvědčit o stále aktivní sopce. Dalším menším předměstím je Kontochori s dech beroucí atmosférou, k níž přispívá i venkovní letní kino. V dolní části útesu je takzvaný Starý přístav (Ormos), který nabízí různé taverny a obchůdky se suvenýry.

Na nejvyšším bodě Santorini stojí vesnice Pygros, která byla dříve hlavním městem. Na samém vrcholu najdete zříceninu hradu Kasteli. Je zde také mnoho kostelů a nedaleko i nejslavnější stavba ostrova Santorini, klášter Profilis Ilias. V době velikonoc místní zapalují symbolické ohně podél stěn a na náměstí se opéká jehněčí maso, popíjí se víno a vše je dovršeno velkolepým ohňostrojem. Tradiční architektura, úzké klikaté cesty vedoucí do kopce, malé bílé domy, galerie, vinice, kostely, úchvatné západy slunce… Pyrgos je opravdu magické místo.

Své putování můžete zakončit prohlídkou obce Akrotiri na jihozápadním pobřeží Santorini, v níž se konaly rozsáhlé archeologické průzkumy. Poblíž se nachází oblíbená Červená pláž, která svůj název získala díky červenému zbarvení okolních skal a písku. Pokud Vám ani tento bohatý program nestačí, věnujte čas i dalším místům, jako je například vesnice Imerovigli, Karterados, Messaria, Megalochori, Emporia,Kamari, pláž Monolithos a další.

Pravý olivový olej, sýry všech druhů, olivy, kvalitní víno, tanec, zpěv. Anakréon by i dnes plesal. Jedinečnost, energie a krása Santorini jsou nejčastějšími důvody k návštěvě tohoto ostrova. Není se co divit, kdo by nechtěl strávit dovolenou na tak tajemném a romantickém místě?

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmBooking.com

Chceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".Daruj zážitek!!!

Letecký simulátor stíhačky F16

Letecký simulátor stíhačky F16

Věrohodný simulátor bojového letounu F16 Fighting Falcon. Komplexní ovládání, dech beroucí vizualizace, neskutečná rychlost a prostředí skutečného kokpitu to všechno je součástí tohoto neskutečného zážitku.

Simulátor volného pádu

Simulátor volného pádu

Tak to je fičáááák. Létání v simulátoru volného pádu je určeno každému, kdo si někdy chtěl zkusit volný pád a doposud se neodvážil!

Ošetřovatelem v ZOO

Ošetřovatelem v ZOO

Ošetřovatelé v ZOO vstávají brzo. Natáhnou si montérky, obují holinky a hned po snídani se vydají za svými zvířaty. Zvířata se už nemohou dočkat, až dostanou svou pravidelnou dávku krmení a až jim hodní ošetřovatelé uklidí v jejich prost...

Podobné články

Tenerife, La Gomera, Lanzarote – Kanárské ostrovy

Vraťte se s námi zpět na dovolenou na Kanárské ostrovy. V Článku najdete praktické informace a inspirace na dovolenou. A závěrem Vás trochu vyděsím.

Luang Prabang a jeho historické jádro, které je součástí UNESCO

Na světě se nachází spousta zajímavých pamětihodností. Některé z nich pak patří na seznam světového a kulturního dědictví UNESCO. Ostatně i v České republice takové památky ...

Skvostný buddhistický klášter Kijomizu

Buddhistické kláštery vypadají pro Středoevropana velice zajímavě a působí jako z jiného světa. Skvostem mezi buddhistickými kláštery je Kijomizu, který najdeme na území Jap...

Kronborg patří na seznam UNESCO

Dánsko nepatří mezi nejčastější cíle turistů, ale přesto v této zemi najdeme spoustu zajímavých pamětihodností, které stojí za pozornost. Jednou z nich je i opevněný renesan...

Zámek Gödöllő byl oblíbeným místem císařovny Sissi

Císařovna Sissi a její životní příběh je poměrně známá. Ovšem už mnohem méně se ví, že jejím oblíbeným místem byl zámek Gödöllő. Už podle názvu je zřejmé, že se jedná o ma...

Vratislav má vlastní zápis na seznamu UNESCO

Polsko má na seznamu světového dědictví UNESCO v současné době hned patnáct záznamů. Jedním z nich je i Hala století ve městě Vratislav, která je významnou památkou moderní ...

Horská dráha Semmering

Semmering je i v českých luzích a hájích poměrně známé označení. Můžete se setkat s pojmenováními jako Pražský Semmering, Krušnohorský Semmering nebo třeba Saský Semmering. ...

Kolínský dóm na seznamu UNESCO

Seznam světového kulturního dědictví je poměrně obsáhlý a najdeme na něm památky z celého světa. Německo má v současné době na seznamu 42 památek. Nechybí mezi nimi např. ka...

Rozsáhlé šlechtické sídlo v Heidelbergu

Impozantní zámek v německém Heidelbergu patří mezi největší turistické atrakce své země. Dokonce se dostal i na první místo mezi stovkou nejoblíbenějších památek v Německu, ...