Bazilika Sacré Coeur

Bazilika Sacré Coeur

V Paříži najdete spoustu krásných míst, které stojí za návštěvu, ale jedno si rozhodně nesmíte nechat ujít. Na vrcholu Montmarte stojí bazilika Nejsvětějšího Srdce, známá jako Sacré Coeur, která vás naprosto učaruje. Vítejte na nebeském vrchu kouzelného města!

Výstavba baziliky

Myšlenka na výstavbu baziliky zasvěcené Nejsvětějšímu Srdci Páně se poprvé objevila po prohrané válce mezi Francií a Pruskem. Památka měla sloužit jako uctění padlých obětí v této válce. Základní kámen byl položen 16. června 1875. Celková stavba byla dokončena a vysvěcena až v roce 1919, kvůli první světové válce. Vnitřní výzdoba byla dokonce dokončena až v roce 1923.  Proto na své návštěvníky může působit novodobým vzhledem.


Architektura

Bazilika Sacré Coeur je dílem architektů Paula Abadie, po jehož smrti ji dokončil architekt Magne. Stavba je směsí byzantsko-románského slohu a navíc zde můžeme nalézt i prvky renesance. Bazilika má půdorys řeckého kříže. Má čtyři menší kopule, z nichž nejvyšší je prostřední s výškou 83 m. Celá bazilika je postavena z bílého kamene z lomu  Chateau-Landon, který při styku  s vodou vylučuje vápenec, jenž barví její zdi na bílo. Díky tomu zůstává její barva krásně bílá. Celý interiér baziliky je bohatě zdobený mozaikou, sochami, malbami i obrazy. Nejvýznamnější socha baziliky je umístěna nad hlavním vchodem a znázorňuje žehnajícího Krista. Uvnitř krásné zvonice je umístěn zvon La Savoyarde. Byl vyroben roku 1895 v Annecy, v průměru měří tři metry a váží 18 835 kg, jeho srdce váží 1200 kg. Jedná se o největší a nejtěžší zvon ve Francii.

Jak nahoru

Po Eiffelově věži je bazilika druhou nejvyšší a nejkrásnější vyhlídkou v Paříži. Otevřeno pro veřejnost je denně od 6:00 do 22:30 hod a vstup je zdarma. Při vstupu máte možnost si zakoupit svíčku za 1 Euro a tu pak uvnitř zapálit k uctění památky zesnulých. Legenda praví, že každému, kdo ji zapálí, svíčka splní jeho největší přání. Pokud se vydáte na vyhlídkovou věž, zaplatíte 5 Euro. Vyhlídka je otevřena denně od 9:00 do 17:45 hod. Na úplný vrchol musíte zdolat 237 schodů, ale výhled je impozantní, za krásného počasí můžete dohlédnout až do vzdálenosti 48 kilometrů. Podle průvodců se jedná o nejkrásnější výhled na město.

Není divu, že toto místo přitahuje poutníky a turisty z celého světa. Na schodech před bazilikou uvidíte posedávat mnoho lidí, kteří se tu setkávají a obdivují nádherné panorama. Především ve večerních hodinách, kdy zapadá slunce, je toto místo opravdu okouzlující. Shromažďují se tu nadaní umělci, kteří zpívají, tančí, malují či hrají na různé nástroje.

Věřte mi, že Sacré Coeur  je jedním z nejromantičtějších míst, které znám!

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".