Bigarský vodopád

Bigarský vodopád

Starý kontinent skrývá spoustu krásných míst. Některá jsou proslulá po celém světě, zatímco o jiných se příliš neví, přičemž je to velká škoda. Jedním z takových méně známých míst je Bigarský vodopád, který najdeme v Rumunsku. Rumunsko tedy nemá jen zajímavou Transylvánii, ale i vodopád Bigar skýtá nádherný pohled.

Vodopád se nachází na 45. rovnoběžce

V Rumunsku se nachází jeden z nejkrásnějších vodopádů na celém světě. Konkrétně v jeho jihozápadní části. Bigarský vodopád se také charakterizuje jako zázrak kaňonu Minis. Vodopád je součástí přírodních krás národního parku Cheile Nerei-Beusnita. Nachází se na administrativním území Bozovici v župě Karaš-Severin v rumunské části Banátu. Území celé župy je poměrně hornatém přičemž od jihu sem zasahují Karpaty.


Odborníky bývá Bigarský vodopád zařazován do desítky nejhezčích vodopádů celé planety. To má hned několik odůvodnění. Souvisí to se způsobem toku vody a padání tenkých pramínků z přibližně osmimetrové výšky. Kromě toho vodopád leží přesně na 45. severní rovnoběžce na polovině cesty mezi rovníkem a severním pólem.

Při prvním pohledu na Bigarský vodopád si můžete pomyslet, že jste se nějakým kouzlem ocitli v úplně jiném světě na neznámé planetě. Skalní útes nad říčkou Minis po celý rok pokrývá zelený mech. Kromě vodopádu návštěvníky očaruje taktéž okolní krajina, protože jsou tu romantická zákoutí a zajímavé jeskyně. Voda zde padá z výšky necelých osmi metrů. Celá oblast je od roku 2000 chráněna a rozkládá se na více než 175 hektarech. Nejkrásnější podívanou celé oblasti představuje samozřejmě Bigarský vodopád.

Vznik vodopádu je spojen s pověstí o nešťastné lásce

Se vznikem vodopádu je spojena určitá legenda. Kdysi v dávných časech v blízkosti místa, kde se nyní nachází vodopád, žil sedlák se svou manželkou. Manželé se však trápili, jelikož se jim dlouho nedařilo počít potomka. Nakonec se rozhodli o radu a pomoc požádat cikánskou vědmu.

Ta prohlásila, že žena musí každé ráno vypít vodu z blízkého pramene, načež by se mělo těhotenství dostavit. Manželům se podle proroctví měla narodit dcera, do které se však nikdo nesměl zamilovat a nesměla se provdat, jinak by zemřela. Proroctví cikánské čarodějnice se poměrně brzy naplnilo a sedlákova žena porodila zdravou dívku.

Foto:Zamolx, Wikimedia

Dcera s postupem času rostla do krásy, takže rodiče dívku museli hlídat, jak nejlépe jenom dokázali. Jenže dívka se setkala s chlapcem jménem Bigar a oba se do sebe zamilovali. Kvůli tomu, aby se cikánčina věštba nenaplnila, rozhodl se dívčin otec zazdít ji v jeskyni. Dívčin křik však uslyšela již zmíněná cikánka, která se dostala až k nebohé zamilované dívce, jíž řekla, že ji sice nemůže osvobodit, ale dokázala by ukončit její trápení s láskou a usmířila by ji s milovaným Bigarem, pokud by tedy měla zájem.

Foto: Wlodzimierz [CC BY-SA 4.0], Wikimedia

Děvče nenašlo žádné jiné východisko, a proto s cikánčinou nabídkou souhlasilo. Z dívčiných vlasů se následně stal vodopád, který padal jako slzy do tůňky. Vítr k vodopádu následně přitáhl Bigara, který se z nešťastné lásky v slzách utopil, čímž se jejich osudy navždycky spojily.

Bigar rozhodně patří k nejkrásnějším výtvorům matky přírody a určitě se vyplatí ho navštívit. Pokud tedy budete mít cestu do tohoto koutu Evropy, jistojistě neopomiňte možnost prozkoumat jeden z desítky nejkrásnějších vodopádů celého světa. Naskytne se vám téměř pohádková podívaná. Ostatně oblast bývá často navštěvovaná českými turisty, kteří míří do českých vesnic, jež se nachází poměrně blízko. Ale nejen pro české turisty je místo zajímavé, takže se sem sjíždí hlavně fotografové z celého světa, kteří zde chtějí ulovit jedinečný snímek.