Bisti Badlands – poněkud bizarní poušť

Bisti Badlands – poněkud bizarní poušť

V San Juan County v Novém Mexicu se zhruba na osmnácti hektarech nachází místo jako vystřižené z vědeckofantastického filmu, že byste s údivem začali pátrat po tom, které že filmové studio vytvořilo tak krásné kulisy. Jenže tady nejde o film a už vůbec ne o kulisy, tím výtvarníkem byla totiž příroda.


Tato oblast zvaná také De-Na-Zin Wilderness je pustou, vyprahlou a neúrodnou krajinou plnou roztodivných erodovaných útvarů. Kromě pár osamocených keřů zde neroste vůbec nic, ostatně proto se toto místo nazývá Badlands, tedy špatná zem. Půda je zde, a vždycky byla, měkká, složená z usazených vrstev náchylných k erozi a nevhodných téměř pro jakoukoli formu života. Zároveň se však tu a tam objeví kus o poznání tvrdšího pískovce a právě tato skutečnost byla příčinou vzniku všech místních neobvyklých formací. Jak se podloží pohybovalo a propadalo, pískovcové skály jako nejpevnější body vystupovaly do krajiny a podléhaly nikdy nekončící erozi. Jsou zde i vodou vymleté malé jeskyně a trhliny až několik metrů hluboké. Některé útvary se časem zřítí a jinde zase vyrůstají nové. Největšími poklady místí bizarní krajiny jsou fosilie pravěké vegetace v podobě větví, třísek a dokonce i celých kmenů, a uhynulých živočichů včetně kostí a zubů dinosaurů.

Právě po dinosaurech jsou pojmenovány jedny ze skutečně nejzajímavějších útvarů. Jedná se o jakési kamenné koule ve tvaru prasklého vejce, které vypadají, jakoby se z nich právě klubali malí obyvatelé druhohor. Kromě nich tu narazíte na podivné kupy, kamenné poličky, všelijaké viklany a další útvary na vysoký štíhlých nohou. Ačkoli oblast láká různé dobrodruhy a hlavně vášnivé fotografy, kteří si zde na nedostatek objektů ke snímání rozhodně stěžovat nemohou, neexistují zde žádné vyznačené stezky, naopak je potřeba se tu pohybovat s veškerou obezřetností a opatrností nejen kvůli své vlastní bezpečnosti, ale také za účelem zanechat krajinou nepoškozenou a v původní podobě. 

Author: Sandy Horvath-Dori, license: CC-BY-SA-2.0, zdroj: Wikimedia Commons

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".