Bledské jezero s kostelem uprostřed

Bledské jezero s kostelem uprostřed

Pokud jste o Bledském jezeře nikdy neslyšeli, tak se jedná o jezero nacházející se na severozápadě Slovinska, 35 kilometrů od hlavního města Lublaň. Nejenže se u jezera můžete pokochat překrásnou přírodou, jelikož jezero obklopují lesnaté stráně pohoří Pokljuka a Jelovica a dohlédnete odsud až na Julské Alpy, ale také zde můžete navštívit Bledský hrad, Kostel svatého Martina a Bledský ostrov. Po právu se tedy půvabný Bled stal hlavním turistickým centrem Slovinska.

Skalní hrad a nádherná vyhlídka

Již zmíněný Bledský hrad se tyčí na skále ve výšce 130 metrů nad jezerem a ten, kdo na si vyšlápne cestu nahoru, nebude litovat. Překrásná vyhlídka na slovinské hory a na celé Bledské jezero opravdu stojí za to a milovníci přírody společně s nadšenci do fotografování si přijdou na své.


Kromě výhledu, který bere dech, se na hradě můžete dozvědět něco o historii města Bled i o samotném hradu. Historie této stavby sahá již do roku 1004, kdy německý císař Jindřich II. daroval své pozemky biskupům z Brixenu, kteří na nich v roce 1011 postavili právě hrad Bled. Od té doby stavba prošla všemi možnými úpravami a přestavbami, až se nakonec stala oblíbeným místem turistů.

V hradním interiéru návštěvníky čekají také různé videoprojekce o rekonstrukcích, kterými hrad prošel. Další expozice se týkají například hradního nábytku nebo keltských a římských mincí. Pod hradním vrchem se také nachází kostel svatého Martina, na jehož úpravě se podílel slovinský architekt Josip Plečnik, který dokonce ve 20. století pracoval na obnově Pražského hradu. Mimo jiné mají právě na tomto hradě turisté možnost se občerstvit, protože se zde nachází i restaurace.

Ostrov s kostelem uprostřed jezera

Bledský ostrov, který leží uprostřed jezera, návštěvníky zkrátka nadchne. Na ten se můžete jet podívat hned z několika důvodů. Prvním z nich je neobyčejný zážitek, při kterém si užijete samotné bytí na ostrově obklopeni pouze jezerní vodou a přírodou. Za návštěvu ostrova stojí i stavby, které zde turisté mohou vidět. Hlavní z nich je právě barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, kde se nacházejí zbytky gotických maleb a gotická soška Panny Marie. A pokud třikrát zazvoníte na zvon nacházející se v kostele, možná se vám dokonce splní vaše přání. 

S ostrovem se pojí spousta legend a pověstí. Vypráví se, že ho stvořily víly, které se byly rozhněvané na lidi a jejich sobeckost. Další legenda napsaná slovinským básníkem Francem Prešenerem praví, že na ostrově kdysi stál chrám věnovaný slovanské bohyni lásky Živě. Ten byl chráněn knězem Staroslavem a jeho dcerou Bogomilou. Když ostrov navštívil Črtomir, vůdce pohanů, on a Bogomila se do sebe zamilovali. V době, kdy docházelo k bojům mezi pohany a křesťany, Bogomila konvertovala ke křesťanství, aby Črtomirovi zachránila život. Později ke křesťanství konvertoval i on a poté se stal misionářem. Podobných, zajímavých legend se o ostrově samozřejmě traduje více.

O Bledském ostrově se mluví jako o „místě splněných přání“ s romantickou atmosférou. O tom, že celé Bledské jezero a jeho okolí je kouzelné, romantické a poklidné místo není pochyb. Jedná se o jeden z evropských pokladů, které zkrátka ohromí každého.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".