Chuang-lung - jezera ze seznamu UNESCO

Foto: Davidmaxwaterman, CC BY-SA 3.0

Chuang-lung - jezera ze seznamu UNESCO

Čínské údolí Chunag-lung si svojí jedinečnou scenérií a nebývalou krásou vysloužilo v roce 1992 zápis na seznam světového dědictví UNESCO. Nádherné kaskády travertinových jezírek se zalesněnými a často i zasněženými pahorky v pozadí jsou posvátným místem jak pro buddhisty, tak pro taoisty, z čehož vyplývá jejich nedotčenost civilizací. Staly se tak skutečným skvostem, který si Číňané náležité střeží a jsou na něj patřičně pyšní.


Nádhernou biodiverzitou tohoto místa vysoko v horách v západním Sečuánu byli lidé ohromeni již ve starověku a ve 14. a 15. století tady dynastie Ming nechala vystavět hned tři chrámy, které se staly významnými poutními místy. Chuang-lung v překladu znamená Žlutý drak. Přesně tak totiž vypadají vápencové skály při pohledu z výšky, jako vlnitý had. V celém 7,5 kilometrů dlouhém údolí je téměř 2 500 větších, menších i malinkatých jezírek lemovaných pěnišníkovými keři. Úžasná podívaná vzniká velmi specifickým způsobem. Údolí je tvořeno vápencem, který je vyplavován na povrch vodami, jež jeho vrstvami protékají. 

Foto: chensiyuan  [GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], Wikimedia

Na začátku údolí při úpatí hory Zeleného nefritu se mísí tato vápencová voda s vodou z tajícího sněhu, otepluje se a tím dochází k ztrátě CO2 a vysrážení travertinu. Na kamenech, spadlých větvích či kmenech stromů se usazuje uhličitan vápenatý, který tvrdne. Výsledkem jsou čarokrásné různobarevné bazénky s průzračně modrou vodou a hrázemi. Různé odstíny žluté barvy však převládají, zejména na konci údolí v části zvané Pláž zlatého písku, kterou tvoří rozlehlé mělké usazeniny. Součástí celého systému jsou také nádherné vodopády. Na konci Pláže zlatého písku stéká vodopád Jeskyně ke koupání. Podle legendy se v něm pravidelně koupala bohyně Süan-nu. Spolu s nedalekým Nádherným letícím vodopádem, který padá v kaskádách z desetimetrové výše, jsou to nejvýznamnější travertinové vodopády Chuang-lungu.

Autor: chensiyuan  [GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], Wikimedia

Celá oblast je unikátní nejen svým vzhledem, ale i místní faunou. Žijí tu totiž přísně chráněné druhy zvířat jako panda velká nebo langur čínský. Není proto divu, že si Číňané oblast velmi hledí. Vybudovali tady speciální naučnou stezku, která spojuje nejvýznamnější místa údolí. Aby však přírodu narušovali co nejméně, celá stezka je utvořena na dřevěném chodníku vystavěném nad zemí a to ještě tak, aby nemusel být pokácen jediný strom. Ačkoli je zde zejména o víkendech a svátcích hodně plno, čínští návštěvníci se chovají velmi disciplinovaně a přísně dodržují pravidla. Díky tomu je místní příroda téměř nedotčená a v roce 2000 proto byla vyhlášena biosférickou rezervací.