Chuang-šan - mystické Žluté hory

Chuang-šan - mystické Žluté hory

Čína je obrovská země, ve které najdeme spoustu zajímavých přírodních památek. Mezi zajímavé oblasti patří Huangshan neboli Žluté hory. Toto místo již od dávných časů inspirovalo básníky a malíře. V současnosti se pak po vrcholcích Žlutých hor prochází turisté.

Básníci vytvořili zajímavé názvy

Posvátné pohoří Chuang-šan se nachází v provincii An-chuej a řadí se k nejkrásnějším místům v celé Číně. Celkem 72 vrcholů, z nichž tři přesahují nadmořskou výšku 1 800 metrů a ostatní 1 000 metrů, pojmenovali čínští básníci a malíři, kteří tady již před dvanácti stoletími hledali inspiraci pro tvorbu. Kromě názvu Žluté hory se můžete setkat i s pojmenováním jako Duch ukazující cestu, Nejvyšší nebeský vrchol nebo Vrchol lotosového květu.


Nejvyšším velikánem celého pohoří je Chua-šan s 2 610 metry nad mořem. Zvedá se na jihozápad od Žluté řeky a má pět vrcholů. Taoisté dokonce věří, že horu obývá bůh, který ovládá podsvětí, a proto na hoře vyrostlo množství svatyní a chrámů, z nichž se do současnosti i několik dochovalo. Asi nejznámější z nich je Chrám nefritového jara na úpatí, jenž představuje jakousi první bránu Chua-šanu.

Foto:Stephane.janel [CC BY-SA 3.0], Wikimedia

Hora již po dlouhá staletí přitahuje poutníky, kteří dříve chtěli získat nesmrtelnost, jelikož na svazích hory rostla spousta vzácných rostlin, které byly používány v tradiční čínské medicíně a alchymii.

Místo, které navštěvují zamilovaní

Nedaleko samotného vrcholu můžete spatřit na řetězech svazky visacích zámků. Je to podobné jako s pařížským mostem zamilovaných. Zamilované páry si zde podle tradice nechávají do visacích zámků vyrýt svoje jména, načež je sem navěky připevní. Jedna místní legenda totiž hovoří o chudém vesnickém hochovi, který se zamiloval do dívky pocházející z bohaté rodiny.

Foto:Arne Hückelheim [GFDL or CC BY-SA 3.0], Wikimedia

Její otec však měl v plánu provdat ji za bohatého nápadníka, takže se milenci v den naplánované svatby rozhodli utéct na Chua-šan, kde se společně vrhli ze skály. Číňané z toho důvodu věří, že když se na horu vystoupá s partnerem, pověsí se na řetěz zámek a klíč hodí do hlubin pod sebou, zůstane láska na věčné časy.

Nebezpečné stezky mohou i zabít

V posledních třech desetiletích se čínský velikán stal velmi častým cílem studentů, kteří tam jezdí testovat vlastní odvahu a fyzické schopnosti. Místní turistické cesty jsou sice značeny poměrně jasně, avšak ne všechny se dají zdolat jednoduše. Třeba na Nejvyšší nebeský vrchol vede 1 300 schodů. Kapří hřbet pak měří v krátkém úseku na šířku maximálně jeden metr a z obou stran ho lemují hodně strmé útesy.

Foto:Stephane.janel [CC BY-SA 3.0], Wikimedia

Velká obliba místa značí, že zde je často přeplněno lidmi. Návštěvnost se odhaduje až na tisíce turistů za den. Stezky nejsou udržovány, takže na svazích Chua-šanu dochází každoročně i k několika tragickým úmrtím. Ostatně v Chuang-šanu se nachází nejnebezpečnější turistická cesta na světě, která se táhne až ve výšce dvou set metrů a tvoří ji úzké chodníčky ze dvou dřevěných prken, strmé žebříky a řetězy připevněné ke skále. Kolem skalní stěny navíc často fouká silný vichr a bičuje jí déšť. Stezka je v zimě téměř neschůdná.

Zajímavé klimatické podmínky

Ve Žlutých horách také můžete narazit na nesmírně různorodé přírodní podmínky. Zůstaly zde zachovány vysokohorské mokřiny, louky a nadpoloviční většinu celkové rozlohy zabírá les. Setkat se tu můžete i s jedinečnými květinami a více než třemi stovkami léčivých bylin. Kromě flóry se tu nachází i bohatá fauna.

Foto:Chi King (Huangshan, China (YELLOW MOUNTAIN/LANDSCAPE)) [CC BY 2.0], Wikimedia

K horským obyvatelům patří kozy, veverky, jeleni, opice, ale i obojživelníci a ptáci. Klimatické podmínky zde bývají poměrně náročné, protože je tu zataženo více než 200 dnů v roce, sněží kolem 160 dní a vrcholky hor většinou zahalují mraky. V okolí jsou k vidění typické pokroucené borovice, z nichž však některé dosahují stáří více než tisíc let.

Na celou řadu místních skalnatých vrcholků vedou turistické stezky, jež přecházejí v kamenná schodiště. Ovšem některé z nich jsou spíše pro dobrodruhy, protože na nich téměř jde o život. Jedno z čínských úsloví říká: „Pokud jste viděli pět posvátných hor, tedy Tchaj-šan, Cheng-šan-pej, Chua-šan, Sung-šan a Cheng-šan-nan, už se nemusíte hnát za žádnými jinými vrcholky na světě. A pokud jste byli ve Žlutých horách, nemusíte vidět ani onu posvátnou pětici.“ Tato slova jen vypovídají o unikátnosti tohoto neobvyklého místa.