Gwrych Castle

Gwrych Castle

Wales je jednou z nejzajímavějších zemí a cesta tam se rozhodně vyplatí. Není to však jen země překrásné přírody, ale také krásných pamětihodností. Mezi turistická lákadla rozhodně patří Gwrych Castle.

Složité osudy hradu

Hrad Gwrych se nachází na severu Walesu. Postaven byl v letech 1819 až 1825 na popud Lloyda Hesketh Bamford-Hesketha. Mezi lety 1894 a 1924 byl hrad Gwrych sídlem rodu Dundonald. Hrad byl přenechán v rámci poslední vůle králi Jiřímu V. Hrad přešel na Nejctihodnější řád svatého Jana Jeruzalémského. V roce 1928 hrad koupil Douglas Cochrane, 12. hrabě z Dundonaldu, který za Gwrych musel zaplatit 78 tisíc liber.


Hrad se nachází blízko městečka Abergale a v současnosti je vlastněn skupinou hotelů Clayton. Během druhé světové války byl hrad použit jako domov dvou set židovských uprchlíků. Později byl hrad používán na různé turistické záležitosti a dokonce hostil festival levicové mládeže. Od roku 1985 je však hrad opuštěn a na některá místa se nedá vzhledem ke stavu podlah a zdí dostat. Návštěvnost hradu v poslední době poměrně klesala. Hrad v roce 1989 koupil americký podnikatel Nick Tavaglione za 750 000 liber, nicméně jeho plány na rekonstrukci budovy se neuskutečnily.

Byl zde viděn duch

V únoru 2010 proběhla světem zpráva, že návštěvníkům velšského hradu se na jedné fotce podařilo zachytit tajuplnou postavu, jež vypadá jako duch. Dívka na fotografii se pak podobá hraběnce, která tam žila koncem devatenáctého století. Hraběnka byla zachycena na snímku okna v prvním patře. Právě tato žena hrad zdědila v roce 1894.

Lidé v místním Abergelu věří tomu, že se hraběnka znesvářila se správcem hradu a chtěla ho pronásledovat i po své smrti, která nastala roku 1924. Správci hradu se jednou v noci stalo, že za sebou zamkl hradní knihovnu, a když ráno na místo přišel znovu, byly její dveře otevřené a věci uvnitř byly neočekávaně přemístěné. Další lidé hovoří o tom, že jde o ducha služebné, jež na velšském panství zemřela po pádu z koně.

Celkově se jedná o poměrně zajímavou stavbu, která za sebou sice nemá nikterak extrémně dlouhou historii, přesto je relativně vyhledávaná záhadology. Pakliže se dostanete do Velké Británie a zamíříte na sever Walesu, neměli byste opominout návštěvu právě tohoto hradu.