Hvar: ostrov slunce a levandule

Hvar: ostrov slunce a levandule

Malý ráj na dosah českým turistům. To je ostrov Hvar ve střední Dalmácii. Vyhledávaná turistická destinace však nabízí mnohem více než jen křišťálově čistou vodu. Ještě jste se ještě nerozhodli, kam letos pojedete na dovolenou? Ostrov Hvar vás nadchne!

Ostrov, kde slunce téměř nezapadá

Ne nadarmo se říká, že Hvar je nejslunnějším ostrovem v Chorvatsku. Místní si užívají největšího počtu slunečných dní za rok, přesněji až 2718 hodin slunečního svitu ročně. Není tak divu, že, stejně jako na chorvatském pobřeží, i zde představuje hlavní příjem pro místní obyvatele cestovní ruch. Mimo sezónu se ostrov téměř vylidní, zůstává zde necelých dvanáct tisíc obyvatel, avšak během prázdninových měsíců počet obyvatel opět několikanásobně stoupne.


Levandule: symbol ostrova

S ostrovem Hvar je rovněž neodmyslitelně spjata levandule. Nenajdete tu nekonečné lány, ale přesto je všudypřítomná. A samozřejmě je k dostání v mnoha podobách. Mimo všudypřítomných prodejců s vonnými pytlíčky naplněnými sušenými větvičkami levandule, můžete ochutnat například levandulovou zmrzlinu.

Pro každého něco

Na ostrově o rozloze téměř 300 km² a délce skoro 70 km, který je také častou zastávkou jachtařů, si každý najde své zákoutí, ve kterém si může nerušeně vychutnávat čisté moře a nádherné počasí. Kromě hlavního města Hvaru, jež vyniká nočním životem, stojí za zmínku města Jelsa a Stari Grad, která si každého turistu získají malebnými uličkami a tajemnými zákoutími.

Nemusíte se však bát, že se na malém ostrově budete nudit. Takřka na dosah od ostrova Hvar leží další z nejznámějších chorvatských ostrovů, ostrov Brač s populární pláží Zlatni rat, jejíž fotkou láká k návštěvě Chorvatska nejedna cestovní kancelář na obálce svého katalogu. Trajekt vás bez problémů dopraví i na pevninu, do města Split, které si podmaní každého milovníka historie a mořských pochoutek.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".