Klenot  Francie - Grand canyon du Verdon

Klenot Francie - Grand canyon du Verdon

Jeden z nejhlubších kaňonů v Evropě nalezneme právě na jihu Francie, v oblasti které se také přezdívá Provence. Tento úchvatný a obrovský kaňon vyhloubila řeka Verdon. Pokud chcete opravdu vidět a zažít atmosféru Jižní Francie, nenechte si ujít tento přírodní klenot. Vydejte se na náročnější tůru, která rozhodně stojí za to! Při pohledu z výhlídek vysokých až 700 metrů se vám bude tajit dech. Svislé vápencové stěny jsou od sebe v nejužším místě vzdálené jen šest metrů. V některých případech se vám naskytne překrásný výhled i do širokého okolí. Kaňon začíná hned za malebným městečkem Castellane a táhne se mezi skalními stěnami celých 21 km až k přehradnímu jezeru Lac de Sainte-Croix.


Historie a geologický vývoj

Podmínky pro vznik něčeho tak impozantního tu byly naprosto ideální. V mocných vrstvách vápencového pohoří se projevila především hloubková eroze, zatímco povrchový splach, který by údolí v horní části rozšiřoval, je minimální. Proto se řeka po milióny let zařezává pouze do hloubky. Pramen Verdonu nalezneme v horách Col d´Allos ve výšce asi 2 200 m a má tak pravidelné celoroční napájení z tajícího sněhu a srážkové vody. Samotné slovo Verdon je složeninou výrazů ver – zelený a don – dar a poukazuje na průzračně tyrkysově zelené zbarvení vody v řece, které je dáno vysokým obsahem fluoru a mikroskopických řas, stejně jako vápenatých a břidlicových částic. Jako první kaňon prozkoumal geolog a speleolog E.A.Martel v roce 1905. Dodnes je na dně kanonu chodník, nesoucí Martelovo jméno.

Lac de Sainte-Croix

Uměle vytvořená přírodní nádrž, jejíž stavba započala v roce 1971 a dokončena byla v roce 1973. Řeka Verdon přitéká kaňonem právě do tohoto obrovského jezera. Jedná se o nádrž, která zadržuje druhé největší množství vody ve Francii. Voda je využívána pro závlahu, dále slouží jako zdroj pitné vody pro okolí a mezi hlavní funkce patří i výroba elektrické energie.

Cestovní ruch

Vzhledem ke své blízkosti k Francouzské riviéře a své pověsti nejkrásnějšího Evropského kaňonu sem každoročně přijíždí mnoho turistů. Zejména v letních měsících je toto místo velmi navštěvované lidmi z celého světa. Kromě běžné turistiky sem divoké okolí láká nadšené sportovce, kteří tu podnikají adrenalinové aktivity. Mezi ty nejčastější patří horolezectví, jízda po řece na kajacích, bungee - jumping nebo paragliding. Není divu, že Verdon je také velkým magnetem pro motocyklisty a cyklisty. K prozkoumání jeho krásy je tu připraveno několik značených tras. Je možné si také pronajmout koně, šlapadlo nebo lodičku pro rybaření. Zkrátka každý si tu přijde na své!

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".