Lucembursko patří k nejmenším zemím, ale přesto v sobě skýtá krásu. Hlavní město Lucemburk pak skrývá i historické pamětihodnosti, které stojí za vidění. Při procházení uličkami Lucemburku na vás navíc dýchne skutečně zvláštní atmosféra. Navíc město má určitou spojitost i s českými dějinami a místo svého posledního odpočinku zde našel jeden významný český panovník.
Město pevnostního charakteru
Lucemburk je hlavním městem Lucemburského vévodství a v lucemburštině zní název města Lëtzebuerg. Ve městě žije více než sto tisíc obyvatel, přičemž hustota zalidnění je cca 2 020 obyvatel na kilometr čtvereční. Lucemburk se rozkládá na skalnatém masivu nad soutok řek Pétrusse a Alzette. Jedná se o velice důležité bankovní a administrativní centrum. Neobvykle členitý terén se překonává za pomoci zhruba stovky mostů, což dělá město velmi zajímavým. Historické centrum města se v roce 1994 zařadilo na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, takže v Lucemburku panuje poměrně živá návštěvnost ze strany turistů z různých koutů světa.
Město původně sloužilo jako vojenská pevnost, což se dá pozorovat i v současnosti, protože v Lucemburku se dochoval systém opevnění, městských hradeb a podzemních chodeb, kam se velmi často návštěvníci města uchylují. Ovšem otázka vzniku města je zahalena částečně do tajuplných pověstí, protože město Lucemburk údajně vděčí za svůj vznik krásné víle Meluzíně, která svedla hraběte Siegfrieda Ardenského a donutila ho v desátém století k postavení „Malého hradu“, což byl základ současného města.
Pevnostní charakter město totiž získalo teprve po vymření rodu Lucemburků a po ztrátě nezávislosti v roce 1443. Pevnost byla posilována až do roku 1867, nicméně poté přišla velká změna, protože londýnská smlouva rozhodla, že město a země získávají zpátky svoji nezávislost – cenou měla být pevnost.
Zajímavé spojení s Českem
Pro české turisty je zřejmě nejzajímavější památkou katedrála Notre Dame pocházející ze sedmnáctého století. Pod katedrálou se nachází krypta českého krále Jana Lucemburského, otce Karla IV. Kromě Notre Damu bývá turisty často navštěvovaný velkovévodský palác, obchodní třída Grand Rue či náměstí Place d’Armes. Určitě není bez zajímavosti, že vlastní pamětní desku má v Lucemburku i Jan Palach. Pamětní deska se nachází na náměstí Jana Palacha, jež je nedaleko Place d’Armes v centru města.
Partnerským městem Lucemburku je kromě dalších také české hlavní město Praha. Návštěvníci často procházejí kasematy ve skalním masivu Bock. Ostatně odsud vychází i Václavská stezka, což je jedna z nejkrásnějších procházek po městě. Václavská procházka vás dovede k nejstarším částem pevnosti včetně zdi vystavené za vlády našeho krále Václava IV., který je však v Lucembursku znám jako Václav II.
Lucemburk se nachází na křižovatce mezinárodních cest E25 a E44, takže cesta do něho není vůbec složitá. Ve městě se nejlépe domluvíte německy či francouzsky, nicméně ani s angličtinou rozhodně nejste bez šance. Pro milovníky vinné révy v tekuté podobě určitě můžeme doporučit ochutnávku místních moselských vín, přičemž kvalitní odrůdy mají na lahvích značku Marque Nationale.
Lucemburk je významné evropské město, což dokládají sídla některých institucí Evropské unie – sídlí zde sekretariát Evropského parlamentu, Soudní dvůr Evropské unie, Evropský účetní dvůr či část Evropské komise. Valná část těchto institucí sídlí ve čtvrti zvané Kirchberg. Město nabízí krásný výhled do malebných uliček.