Nejslavnější Niagarské vodopády

Nejslavnější Niagarské vodopády

Pokud se ocitnete ve státě New York, tento přírodní úkaz byste rozhodně neměli vynechat.

Tato nádherná scenérie se nachází na hranici mezi Kanadou a Spojenými státy. Jedná se o celkem tři sousedící vodopády na řece Niagara, která protéká z Erijského jezera do jezera Ontario. Největší a nejznámější z nich je Podkova (Horseshoe Falls), dosahuje výšky až 52 metrů a převážná část se nachází na kanadském území. Druhý, menší Americký vodopád (American Falls) leží na americké straně, kde leží zároveň i nejmenší z vodopádů tzv. Nevěstin závoj (Bridal Veil Falls).


Jaký je jejich příběh

Samotné Niagary vznikly zhruba před 12 000 lety v poslední době ledové, kdy byla většina území pokryta ledem. Jak led postupně roztával, uvolňovalo se obrovské množství vody ze kterých se vytvořila Velká jezera. Vody bylo stále více až se dostala z jezer až k Niagarskému srázu a vytvořila úchvatné vodopády. Při vzniku se nacházely o 11 km níže po proudu řeky než dnes. Odhaduje se, že v horizontu 50 000 let překonají zbývajících 32 km k Erijskému jezeru a přestanou existovat.

O jejich názvu existují mnohé teorie, jisté je, že se jedná o jméno indiánského původu. Nejčastější verze vzniku názvu je ze slova „niagagerega“, který dle jazyka irokézských indiánu přeložíme jako „místo kde je země rozpůlena“.

Cíl milionů turistů

I když nejsou největší na světě, můžou se pyšnit statusem nejvyšší návštěvnosti. Ročně je navštíví okolo 12 milionů turistů. Do parku a k vodopádům se dostanete zcela zdarma, ušetřené peníze můžete využít na některou z mnoha atrakcí. Na obou stranách se rozkládají stejně pojmenovaná města Niagara Falls. Většina návštěvníku tvrdí, že hezčí a lépe viditelné jsou z kanadského území, kde stojí dvě vyhlídkové věže Skylon Tower a Minolta Tower.

Krásný pohled na vás čeká také z parku Queen Victoria. I přesto má americká strana své výhody. Z Niagara Falls State Park se lze dostat do bezprostřední vzdálenosti vodopádů, kde ucítíte jejich sílu a budou k vám doslova na dosah ruky. K tomuto zážitku doporučuji půjčit si na místě pláštěnku.

Nejoblíbenějším a nejstarším turistickým lákadlem je výlet loďkou do srdce vodopádů. Turisté se tu rozdělují barvou pláštěnky dle státu, ze kterého vyplouvají. Červené pláštěnky oblékají turisté z Kanady a modré pláštěnky turisté z Ameriky. Loďkou se dostanete přímo pod vodopády, kde uvidíte i uslyšíte obrovská masa vody, která jimi protékají. Fotoaparát či kameru je tu nejlepší použít s vodotěsným pouzdrem. Za tento nezapomenutelný zážitek zaplatíte17$. Věřte mi, že to nelze popsat slovy!

Jestliže budete mít dostatek času, zůstaňte u vodopádů až do setmění, kdy budou nádherně barevně nasvícené. Když budete mít štěstí, může vás překvapit velkolepý ohňostroj, který se tu koná několikrát do roka.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".