Nejvyšší vodopád na světě Salto Ángel

Nejvyšší vodopád na světě Salto Ángel

Zaposloucháte-li se do jeho „zpěvu“, jejž vydávají hned vedle burácející vody kapky tříštící se o skálu do milionů drobných kapiček při pádu z nekonečné, téměř kilometrové výšky, skutečně můžete zaslechnout něco, pod čím si lze představit andělský chór. Andělský vodopád neboli Salto Ángel, ve Venezuele také vypadá jako v obležení andělů, to když se v jeho blízkosti neustále povaluje sněhově bílý mlžný opar.


Objev užaslého pilota

Nejvyšší vodopád světa přitom své jméno získal za úplně jiných okolností. Když v roce 1935 prolétal touto oblastí americký pilot a hledač zlata a diamantů Jimmy Angel, z ničeho nic se před ním otevřel obraz jako z pohádky. Z vysoké hory se dolů do neuvěřitelné hlouby řítily kvanta vody. Angel byl výjevem natolik ohromen, že nezvládl řízení a vletěl přímo do vodopádu. Jako zázrakem vyvázl bez zranění. A skutečně našel poklad, jen poněkud jiný než čekal. Povídá se, že tak tento skvost pyšnící se světovým prvenstvím díky své délce vlastně objevil. Není to však tak úplně pravda. O existenci vodopádu se vědělo prokazatelně již o necelých třicet let dříve a nejspíš i mnohem dříve, ale historka o zatoulaném ohromeném pilotovi se k úkazu takové velikosti jako je nejvyšší vodopád světa, zkrátka hodí lépe, než prosté konstatování faktu že o něm místní indiánský kmen Pemónů dávno věděl a dokonce mu dal i jméno - Kerepacupai Merú. Žádný jiný název, než Andělský vodopád, ale tak dokonale a s notnou dávkou vtipu nesedí k názvu hory, ze které stéká. K Auyantepui, tedy Ďábelské hoře.

Author: Diego Delso, license: CC-BY-SA-3.0, zdroj: Wikimedia Commons

Vodopády v číslech

Vodopád Salto Ángel je nejlákavějším cílem návštěvníků venezuelského národního parku Canaima. Zdroj vody pochází z rozlehlé vrcholové plochy zmíněné stolové Ďáblovy hory, kde se na ploše 770 m2 zachytává obrovské množství dešťové vody. Ta pak odtud padá do hloubky impozantních a ve světě nepřekonaných 979 metrů. Nepřerušený vodní proud pak měří 807 metrů. Pro představu vězte, že věhlasné Niagarské vodopády mají délku kolem 50 metrů. Ty však vynikají spíše svojí mohutností, s maximálním průtokem 5900 m3 vody za sekundu se řadí na první příčky na světě. Tak jako i v jiných vodopádech světa i v Salto Ángel objem vody kolísá v závislosti na tom, zda je zrovna období dešťů či nikoli. Během suššího období se část vody odpaří již během pádu a dole se pak odkrývá krásný skalní útvar, který tam voda během období dešťů za miliony let vymlela.

Ačkoli je cesta k vodopádu Salto Ángel poměrně dlouhá a obtížná, určitě stojí tato perla národního parku Canaima za návštěvu. Ostatně ani na jiných místech se nudit nebudete, park byl totiž po zásluze zapsán roku 1994 na seznam Světového dědictví UNESCO.

 

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".