Obří jeskyně Hang Son Doong

Obří jeskyně Hang Son Doong

Když se vysloví název země Vietnam, tak si asi většina české populace vybaví Asiaty, kteří prodávají v českých tržnicích. Ovšem Vietnam je daleko více. Jedná se o nesmírně zajímavou zemi, kde se nachází celá řada historických i přírodních památek. A jednou z těch přírodních památek je i obrovská jeskyně Hang Son Doong.

Dlouho ukryto zraku lidí

Jeskyně Hang Son Doong má skutečně impozantní rozměry – je vysoká 200 metrů, široká je 150 metrů a délka je více než 6,5 kilometru. Přitom jeskyni do relativně nedávné doby vůbec nikdo neznal! Objevena byla až v roce 2009 týmem britských vědců a speleologů. Jeskyně leží uprostřed džungle v Národním parku Phong Nha-Ke Bang poblíž hranic s Laosem.


Hang Son Doong je poměrně složitě dostupná, protože se do ní dá dostat jenom složitým traversem přes další jeskyni, jež nasedá přímo na ni. To je také důvod, proč dlouhá léta unikala jeskyně zraku lidí. Než se vůbec speleologům podařilo propracovat k jeskyni, museli ujít desetikilometrovou náročnou trasu pralesem. Jeskyní protéká relativně prudká pozemní řeka. Domorodci o jeskyni věděli již delší dobu, přibližně od počátku devadesátých let, nicméně nikdy do ní nevstoupili, protože jim scházelo patřičné vybavení, navíc je odrazoval ohlušující rámus z protékající podzemní řeky.

Součást Národního parku Phong Nha-Ke Bang

Jeskyně byla objevena na území Národního parku Phong Nha-Ke Bang, který je od roku 2003 zařazen na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Rezervaci najdeme hlavně na krasovém území, kde se vyskytuje minimálně tři sta jeskyní a podzemních prostor. Hang Son Doong se nachází v provincii Quang Bing, přičemž jeskyni najdeme padesát kilometrů na sever od hlavního města provinci Dong Hoi.

V pozici největší jeskyně Hang Son Doong nahradila malajskou jeskyni Deer Cave z ostrova Borneo. Vnitřek jeskyně Hang Son Doong je prorostlý džunglí a teče tu i vodopád, v jehož blízkosti se velice dobře daří rostlinám, o jejichž existenci dokonce vědci do nedávné doby vůbec nic nevěděli. V roce 2013 jeskyni navštívili první turisté ze Spojených států, Austrálie, Ruska a Norska. Postupem času byli do jeskyně vpouštěni i další návštěvníci.

Podle odborníků vznikla jeskyně již před dvěma až pěti miliony roků. Dlouhá léta byla uklizena od zraků zvídavých pozorovatelů, nicméně jedná se o nesmírně zajímavou jeskyni. Ostatně každé místo, které má nějaké to nej, se vyplatí zaznamenat a podrobně ho prozkoumat.