Podzemní řeka Puerto-Princesa

Podzemní řeka Puerto-Princesa

Před nedávnou dobou bylo vybíráno sedm přírodních divů světa. Do finální sedmičky se dostala i filipínská podzemní řeka Puert-Princesa. Jedná se o jednu z nejdelších, nejtajuplnějších a nejvíce fascinujících podzemních řek na celém světě.


Jeden ze sedmi přírodních divů světa

Podzemní řeka Puerto-Princesa se nachází na filipínském ostrově Palawan. Již v roce 1999 ji organizace UNESCO zapsala na svůj seznam světového dědictví. Ovšem zařazení mezi sedm divů přírody z Puerto-Princesy udělalo opravdu velké lákadlo pro turisty z celého světa.

Řeka do podzemí vstupuje v tyrkysové laguně nedaleko městečka Sabang a zpět na povrchu se její tok objevuje až po více než osmi kilometrech strávených v podzemí. Voda z této podzemní řeky ústí přímo do moře. Do roku 2007 byla řeka označována jako nejdelší podzemní řeka svého druhu na Zemi, nicméně v současnosti vědci předpokládají mnohem větší říční systém stejného typu na mexickém Yucatánu.

Turisté po zaplacení vstupného dostanou záchranné vesty a přilby, protože bezpečnost je na prvním místě vzhledem k tomu, jak to vypadá uvnitř. Povrch jeskyní je zvrásněný s množstvím výstupků, takže není vůbec nic složitého se praštit do hlavy.

Ke vstupu do podzemí to ze Sabangu trvá přibližně patnáct minut. Turisté se ovšem nedostanou do kompletně celého osmikilometrového úseku, protože lodě plují přibližně dva kilometry dovnitř podzemního labyrintu a posléze se již vrací zpět. Uvnitř je zapotřebí mít baterii, jinak neuvidíte na krok.

Národní park již od roku 1992

Kolem podzemní řeky byl již v roce 1992 vyhlášen Národní park řeky Puerto-Princesa. Setkat se můžete i s neoficiálním názvem Park řeky svatého Pavla, jak se řece přezdívá. Jádro parku tvoří krasový systém, do něhož spadá i samotná podzemní řeka. Řeka je po cestě ozdobena mnohými stalagnáty, stalagmity a několika velkými jeskyněmi.

V parku najdete rozmanité druhy zvířat i rostlin a samozřejmostí jsou unikátní vápencové útvary.  Ostrov Palawan, na němž se řeka Puerto-Princesa nachází, má na délku přes 450 kilometrů a jeho šířka je průměrně čtyřicet kilometrů.

Nejdůležitějším městem na ostrově je Puerto-Princesa, z něhož je to ke vstupu do slavné stejnojmenné řeky přibližně padesát kilometrů. Cesta do Národního parku řeky Puerto-Princesa se určitě vyplatí, jelikož je to jedno z kouzelných míst naší planety k vidění. Pokud se pro cestu do této vzdálené destinace rozhodnete, nepotřebujete vízum, když vaše doba pobytu nepřesáhne hranici třiceti dnů.

Ke vstupu na Filipíny je nutný platný cestovní pas, kterému nevyprší doba expirace v následujících šesti měsících.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".