Předkolumbovské město Teotihuacán

Předkolumbovské město Teotihuacán

Dějiny Ameriky nezačínají rokem 1492 a i v období před Kryštofem Kolumbem se na tomto kontinentě děly zajímavé věci. Doposud nám zbyla celá řada památek, mezi něž patří i předkolumbovské město Teotihuacán.

Místo zrození bohů

Starověké posvátné místo Teotihuacán se nachází v Mexiku zhruba padesát kilometrů na severovýchod od hlavního města země v údolí Valle de Mexico. Teotihuacán nabízí historicko-kulturní hodnoty nedozírné ceny a řadí se k zásadním památkám dochované z dob Aztéků. Název Teotihuacán vlastně v překladu znamená „místo zrození bohů“, takže jde o odraz víry Aztéků ve stvoření světa bohy.


Posvátné místo přitahuje spoustu návštěvníků, jež zaujme těžko uvěřitelnou rozsáhlostí jednotlivých monumentů. Ty jsou navíc přesně rozmístěny dle přísných geometrických a symbolických principů. Doba vzniku města není přesně jasná, nicméně odhaduje se na dobu kolem roku 100 před naším letopočtem. Výstavba však zřejmě pokračovala až do šestého století našeho letopočtu. Doposud není znám ani původ samotných stavitelů či jejich náboženských představ. Ostatně i o jejich dorozumívacím jazyku toho víme jen velmi málo. Z jejich díla se však vyvinulo kulturní a obchodní centrum starověké Mezoameriky.

Kolem roku 700 opuštěno

Teotihuacán dosáhnul vrcholu okolo roku 500, kdy obchodní a politický vliv dosahoval až do poměrně vzdálených oblastí Yucatánu a Guatemaly. Místní obyvatelé se zřejmě nezaměřovali na získávání nových území, ale jejich cílem bylo zajetí co nejvíce lidí, které následně obětovali při náboženských obřadech. Kruté zacházení dokládá například Pyramida Slunce, kde do každého jejího stupně schodiště byly zazděny lebky malých dětí. Hovoří se o tom, že nejvyšším božstvem Teotihuacánu byla žena, které se přezdívá „Pavoučí žena“.

Problém nastal kolem roku 700, kdy obyvatelé z doposud nejasných příčin Teotihuacán opustili. Mezi odborníky nepanuje shoda, ale jednou z možností je přelidnění a následné vyčerpání všech přírodních zdrojů nutných pro život. Zhruba po padesáti letech pak město padlo za oběť velkému požáru, který na dlouhou dobu zakryl většinu monumentů tunami popele. Teotihuacán původně sloužil jako velmi uctívané místo, které bylo poutním centrem aztécké základny – Tenochtitlánu.

Řada zajímavých míst

V Tenochtitlánu je k vidění mnoho zajímavostí. Hlavní tepnou je Calzada de los Muertos, tedy Ulice mrtvých, která se táhne téměř celým komplexem. V současnosti jsou z původní cesty zrekonstruovány zhruba dva kilometry, zatímco zbytek zůstává pod silnými nánosy hlíny a kamení.

Třetí největší světovou pyramidu najdeme v Teotihuacánu a jde o Pirámide del Sol neboli Pyramidu Slunce. Doposavad nebyl přesně zjištěn účel této stavby, ale v době vrcholu měla Pyramida jasně rudou barvu, jež hlavně při západu slunce dodávala stavbě impozantní vzezření. K objevení stavby došlo teprve na začátku dvacátého století, ale v tu dobu již chrám na vrcholu pyramidy zmizel a pyramida sama se proměnila v hromadu sutin. V současné době je budova kompletně odhalena a její schodiště má 248 schodů, které umožňují vstup až na vrchol, odkud se dá rozhlédnout do širokého okolí.

Zajímavou stavbou je i Pirámide de la Luna neboli Pyramida Měsíce, která je menší než Pyramida Slunce, ale zato je proporčně vyváženější. Nedaleko je Plaza de la Luna – Náměstí Měsíce, což je seskupení dvanácti chrámových platforem s oltářem uprostřed před pyramidou. Místo možná sloužilo k náboženským tancům.

Kromě historické památky se zde nachází i místní muzeum, jehož expozice se dělí tematicky a nechybí popisky ve španělštině a angličtině. Najít tam můžete vynikající interaktivní výstavky, ukázky artefaktů či velkoplošný model města zasazený ve skleněné podlaze. Určitě stojí za zmínku i fakt, že Teotihuacán leží v nadmořské výšce 2 121 metrů.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".