Překrásný zámek Hrádek u Nechanic

Překrásný zámek Hrádek u Nechanic

Řada památek je již notoricky známých, ale některé doposud nevešly v širší povědomost a je to možná škoda. Velice zajímavou stavbou je zámek v Hrádku u Nechanic, který zaujme každého hned na první pohled.

Původ u rodu Harrachů


Zámek v Hrádku u Nechanic byl původně postaven jako reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů. Jedná se o poměrně mladou stavbu, protože zámek byl vytvářen v letech 1839-1857. Za jeho vznikem stojí František Arnošt hrabě z Harrachu, což byl významný představitel jilemnické rodové větve. Jako předloha pro vznik zámku přitom posloužil projekt vypracovaný anglickým architektem Edwardem Bucktonem Lambem ve stylu tudorské gotiky. Výsledkem je překrásný romantický zámek. Stavební práce na zámku vedl mladý rakouský architekt Karl Fischer, který plány anglického architekta trochu upravil a navrhl výzdobu zámeckých interiérů. Většina vybavení zámku byla zhotovena místními řemeslníky, ale na zámek se dostaly i starožitnosti z Rakouska či Itálie. Kromě zámku byla upravena i část okolního lesa, z něhož se stal krajinářský park o rozloze 24 hektarů. Ve zbývající části pak byla založena obora a bažantnice. Rok 1945 znamenal zásadní změnu v držení Hrádku u Nechanic, když se v rámci tzv. Benešových dekretů přesunul do rukou státu. Významný je pro Hrádek u Nechanic i rok 2001, kdy byl zámek prohlášen Národní kulturní památkou. V současné době je zámek spravován Národním památkovým ústavem.

Zámek zajímavý pro filmaře

Romantický zámek Hrádek u Nechanic svým vzezřením zaujal celou řadu filmařů. Zámek je tedy možné spatři v pohádkách Princ a Večernice, Anička s lískovými oříšky či Fišpánská jablíčka. Kromě pohádek se zde natočily i některé celovečerní filmy, televizní inscenace a seriály. K těm nejznámějším patří Atentát, Kulhavý ďábel, Jana Eyrová, Andělská tvář či Tmavomodrý svět. Stejně jako ostatní podobné objekty, i Hrádek u Nechanic láká ke svatbám, které se zde tradičně konají. Prohlídky zámku jsou strukturovány do tří okruhů. Základní okruh trvá přibližně 45 minut a je bezbariérový. Zájemci se v rámci této prohlídky mohou těšit na reprezentační sály a výstavu, pokud se zrovna koná, v přízemí zámku. Druhý okruh je o něco delší a vyhradit si na něj musíte zhruba hodinku času. Zavede vás do soukromých pokojů v prvním patře zámku a prohlédnout si můžete opět i výstavu, pokud se na zámku nějaká koná. V rámci druhého okruhu se tedy podíváte např. do rytířského sálu, apartmá hraběte i hraběnky či orientálního salonu. Třetí okruh nabízí reprezentační sály a soukromé pokoje plus výstavu. Tato prohlídka zabere hodinu a tři čtvrtě.

Jeden z nejmladších zámků

Zámecký objekt se nachází na vyvýšenině necelý kilometr severozápadně od centra vesnice Hrádek, která se nachází asi tři kilometry na jihovýchod od Nechanic a téměř dvanáct kilometrů západně od Hradce Králové. Nedlouho po dostavění zámku v blízkém okolí proběhla bitva u Hradce Králové, přičemž v samotném zámku byl zřízen provizorní vojenský lazaret. Zámek byl zpřístupněn veřejnosti od roku 1953. Jedná se o nejmladší neogotický zámek v České republice, a dokonce patří k nejmladším zámeckým stavbám u nás vůbec. Zámek tvoří dvojice patrových křídel, která vzájemně svírají úhel asi 110° a vybíhají z ústřední, věžovité části takovým způsobem, že půdorys zámku připomíná široce otevřené písmeno „V“. Zámek má poměrně ploché střechy a v levé části zámku siluetu doplňuje věž.

Současná zámecká expozice je ukázkou bydlení šlechty ve druhé části devatenáctého století v původním historickém zařízení. Nechybí reprezentační místnosti, apartmá hraběcího páru, pokoje pro hosty, obrazárna či zámecká kaple.