Spojené státy americké jsou prošpikované zajímavými místy. Nemusí se hned jednat o historické památky, protože těch v USA zase tolik není, ale příroda je zde úžasná. Třeba proslulý Grand Canyon každoročně přitahuje pozornost obrovského počtu návštěvníků a skutečně je o co stát.
Grand Canyon se také někdy označuje jako Velký kaňon a tato charakteristika je naprosto trefná, jelikož jde o nejdelší kaňon na celém světě. Kaňon byl modelován miliony let a je téměř 450 kilometrů dlouhý. Jeho šířka dosahuje od pěti set metrů do 29 kilometrů. Největší hloubka je pak kolem 1 600 metrů. Grand Canyon vytvořila řeka Colorado v severní Arizoně napříč plošinou Colorado Plateau a okolo byl založen jeden z prvních národních parků ve Spojených státech.
Jedním z hlavních zastánců založení národního parku Grand Canyon byl samotný prezident Theodore Roosevelt, který si přál chránit místní krajinu. Grand Canyon je pro celou řadu lidí symbolem amerického Jihozápadu. Status „National Monument“ (národní památka) získal park již v roce 1908. Kongresem pak byla oblast povýšena na národní park v roce 1919 a od roku 1979 dokonce patří do seznamu světového dědictví UNESCO.
Poprvé se od Evropanů o Grand Canyonu dozvídáme od Garcíi Lópeze de Cárdenase v roce 1540, nicméně první skutečně vědecká výprava se sem vydala na konci šedesátých let devatenáctého století, kdy se sem vydal major americké armády a geolog John Wesley Powell. Ovšem ještě v dobách dávno před příchodem Evropanů v oblasti kaňonu a jeho stěnách sídlili původní obyvatelé Ameriky.
Postupem času se Grandy Canyon National Park stal jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších světových turistických atrakcí. Každý rok si sem najde cestu kolem pěti milionů návštěvníků. Hluboké koryto řeky Colorado rozděluje park na dvě části – South Rim (Jižní hranu) a North Rim (Severní hranu). Vzdálenost mezi nimi vzdušnou čarou není vůbec velká – pouhých 16 kilometrů, jenže po silnici z jedné strany na druhou trvá cesta vozidlem nejméně pět hodin, jelikož se musí urazit 350 kilometrů.
V nedávné minulosti Grand Canyon trpěl znečištěním vzduchu kvůli nedalekým tepelným elektrárnám, nicméně na začátku devadesátých let bylo dosaženo dohody, kdy elektrárny začaly používat odlučovače škodlivin. Grand Canyon je často navštěvován turisty, kteří jednoduše milují výhled, jenž se jim naskýtá. Ovšem kromě toho lze Grand Canyon využít i k různým sportovním účelům a nechybí zde rafting a pěší turistika.
Na dno kaňonu se dá dostat pěšky, na hřbetu muly, ale třeba i na výletní lodi. Nicméně pěší cesty jsou určeny spíše pro zkušené a zdatné turisty, protože trvají klidně i více dní a nejsou oficiálními představiteli národního parku doporučovány, jelikož je tam velké převýšení, vzdálenosti a existuje možnost přehřátí lidského organismu, poněvadž v dolní části panují celkem vysoké teploty. Každý rok se kvůli neopatrným turistům vyhlašují záchranné akce na jejich nalezení. Překonávání kaňonu je poměrně oblíbenou činností špičkových sportovců. Nebezpečí však hrozí i sportovcům, takže i oni si musí dávat na zrádnost Grand Canyonu pozor.
V Grand Canyonu se nachází různorodá vegetace a na území parku najdete například na dvě stovky různých lišejníků. Uvnitř kaňonu převládá pouštní vegetace jako kaktusy, agáve, pelyněk a další. Obdobně rozmanitá je i faunu, protože zde žije kolem osmdesáti druhů savců a více než tři stovky druhů ptáků. V okolí řeky Colorado tak můžete spatřit vydry, bobry, pouštní želvy či leguány. V ojedinělých případech pak lze spatřit rysa červeného, kojota nebo pumu.
Na této stránce používáme soubory cookies. Prohlížením webu souhlasíte s jejich užitím!.
Souhlasím, již toto upozornění nezobrazovat.