Průsvitné moře na Bora Bora

Průsvitné moře na Bora Bora

Bora Bora je známo jako velice zajímavá destinace vhodná pro rekreaci. Bora Bora je vlastně ostrov, který obepíná průsvitné moře. Ostrov se nachází v souostroví Francouzská Polynésie a každý rok si na něj najde cestu spousta turistů.

Relativně hornatý ostrov

Název Bora Bora je odvozen od polynéského výrazu „Pora Pora“, což v překladu znamená „prvorozený“. Původní polynéský název však zněl „Vava’u“. Ostrov najdeme na jihu Tichého oceánu ve skupině Společenských ostrovů. Bora Bora se nachází necelých tři sta kilometrů na severozápad od ostrova Tahiti, což je největší ostrov zmíněné skupiny.

Bora Bora

Bora Bora je v zásadě poloatol, což znamená, že uvnitř korálového útesu nad bývalou kalderou leží mělká modrá laguna a na její hladinu se zvedají poslední trosky kráteru, kdy v tomto případě jde o velký ostrov a dva menší ostrovy Toopua a Toopuaiti. Hlavní ostrov je relativně hornatý a dominantu tvoří Otemanu a Pahia, což jsou dva ostré skalnaté vrcholy, jež dosahují výšky více než 650 metrů nad mořem. Nejvýše položeným bodem je Mt. Otemanu, což je hora dosahující výšky 725 metrů nad mořem. Bora Bora obklopuje prstenec korálových útesů, ostrovů a ostrůvků.

Ostrov kolonizován před dávnými časy


Polynésané kolonizovali ostrov Bora Bora již před dávnými časy – zhruba před 1100 lety. Dodnes se na ostrově zachovalo několik starobylých chrámů a také zde žije okolo šesti tisíc Polynésanů. V jednom ze starobylých chrámů pak byly objeveny dlaždice s vytesanými posvátnými mořskými želvami. Evropané se na ostrov dostali poprvé v první polovině osmnáctého století osobou holandského cestovatele Jacoba Roggeveena.

Na ostrově v roce 1777 přistál i slavný kapitán James Cook, který si poznamenal, že se ostrov jmenuje „Bola Bola“. Na konci devatenáctého století se Bora Bora stala součástí Francouzské Polynésie. Během druhé světové války ostrov posloužil jako námořní a letecká základna pro Spojené státy americké.

Celá řada zajímavých aktivit

V současné době patří k nejoblíbenějším aktivitám na ostrově jízda na kajaku, paragliding, výlety na lodi s proskleným dnem, windsurfing, vodní lyžování či šlapadla. Ovšem mezi úplně nejčastěji provozované aktivity patří šnorchlování a potápění se, protože Bora Bora je proslulá svými čistými vodami. Pod vodou plave celá řada rozmanitých živočišných druhů jako barakudy, rejnoci, manty, murény, želvy nebo žraloci.

Kromě zajímavé fauny se na ostrově setkáte i s interesantní flórou. Návětrné deštivé svahy totiž zarůstá džungle a ve vlhkých údolích objevíte háje mohutných tahitských kaštanů s jedlými plody. Pobřeží zde obsadily kokosové palmy, v jejichž stínu pak rostou přesličníky a ibišky. Tropické teploty zmírňují čerstvé brízy východních směrů.

Největším zdrojem příjmů jsou v poslední době turisté, avšak obživu tvoří i vývoz kopry, perleťoviny a vanilky. Na Bora Bora se nachází široká nabídka pestrých aktivit a zajímavých míst, kvůli nimž na ostrov míří každý rok spousta turistů. Na pevnině najdete dvě centra – administrativním centrem je Vaitape a dalším centrem je Matira, kde najdeme nádherné pláže a rozsáhlé laguny.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".