Riga – město zapsané na seznamu UNESCO

Riga – město zapsané na seznamu UNESCO

Po celém světě se nachází spousta překrásných a zajímavých míst. Pokud také patříte k milovníkům krásných měst, která dýchají historickou atmosférou, pak byste si měli naplánovat cestu do hlavního města Lotyšska. Riga je totiž zapsána na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO, což je čest, které nedosáhne každé město.

Město na břehu Baltu

Riga se rozkládá na březích Baltského moře a jedná se o významný přístav. Město zde bylo založeno už na začátku třináctého století – v roce 1201. Rigu založili Němci, kteří do oblasti přišli za obchodem a také šířili křesťanskou víru. Riga se stala centrem Hanzovní ligy, což byla námořní asociace obchodních měst u Severního a Baltického moře. Lotyšské hlavní město se rozkládá při ústí řeky Daugavy do Rižského zálivu Baltského moře. Rozloha města je 307 kilometrů čtverečních. Riga je také největším městem celého Pobaltí, co se počtu obyvatel týká, kdy v Rize žije více než sedm set tisíc lidí.


Historické centrum města se dodnes dochovalo, takže se dočkalo zápisu na seznam světového dědictví UNESCO. Riga se postupem času stala kulturním, vzdělávacím a obchodním centrem pro široké okolí. Město také plní důležitou tranzitní roli mezi západními zeměmi a Ruskem. Kromě několika středověkých sakrálních památek ve městě dominuje výrazná secesní architektura, která se často porovnává s městy jako Petrohrad, Vídeň či Barcelona.

Foto:Voytek S [CC BY-SA 2.5], Wikimedia

Rižský dóm a zámek               

Historické centrum Rigy se označuje jako „Stará Riga“ a najdete ho na pravém břehu řeky Daugavy. Město je plné zajímavých pamětihodností, takže se pojďme na některé blíže podívat. Na Katedrálním náměstí se nachází Rižský dóm, což je monumentální románská katedrála. V současnosti patří luteránům a jde o největší kostel ve všech pobaltských zemích.

Foto:Zairon [CC BY-SA 4.0], Wikimedia

Počátky jejího vzniku se datují k roku 1211. Určitě není bez zajímavosti, že ani na jedné věžičce se nenachází jinak typický kříž. Místo křížů se tam nachází větrné korouhve, jež podle pohanských pověr odrazují zlé duchy. V katedrále se pak nachází unikátní varhany s 6768 píšťalami.

Foto:Kulmalukko [CC BY-SA 1.0], Wikimedia

Dalším zajímavým místem je Rižský zámek. Původně tedy šlo o hrad postavený Mečovými rytíři v roce 1330. Později byl vypálen a pobořen, ale posléze byl opět postaven, nicméně už v jiné podobě. Během ruské éry byl hrad přestavěn v duchu tehdejší zámecké architektury. Poslední zásah přišel v roce 1939, kdy došlo k adaptaci na prezidentský palác. Zámek slouží jako letní sídlo prezidenta Lotyšska. Část prostoru je však vyhrazena pro Muzeum lotyšské historie, Muzeum zahraničního umění a Muzeum literatury, divadla a hudby.

Další zajímavé pamětihodnosti

Kromě již zmíněného Rižského dómu návštěvníky města zajímá i kostel svatého Petra, což je nejvyšší středověká budova v celém městě. Věž kostela byla vztyčena v roce 1690, ale v průběhu věků několikrát vyhořela. V roce 1941 zasáhla věž při nacistickém bombardování bomba, nicméně v současnosti už je kostel plně opraven. Kromě kostela svatého Petra jsou v Rize k vidění i další dva zajímavé kostely – kostel svatého Jana s dominikánským klášterem a kostel svatého Jakuba. U kostela svatého Jakuba je hodně neobvyklý tvar věže, což je způsobeno tím, že kostelní zvon nevisí uvnitř, ale vně věže.

Velice pěkně vypadá skupina domů, kdy jeden z nich je znám jako Dům Černohlavců. Původní budova patřící svobodným kupcům však byla vybombardována v průběhu druhé světové války, takže na jejím místě stojí náhražka z roku 1999. Často navštěvovaným místem je i skupina tří historických domů v centru, které se označují jako Tři bratři. Název byl inspirován podobnou skupinou historických domů v estonském Tallinnu, jež se označuje jako Tři sestry. Tři bratři jsou Malých cechovní dům řemeslníků, Velký cechovní dům a Kočičí dům.

Návštěva pobaltských států se všem milovníkům památek rozhodně vyplatí. Pokud ještě váháte, kam se vypravit na zajímavou dovolenou, určitě můžete zvážit právě Lotyšsko s hlavním městem Riga. Navíc tato destinace není úplně nejčastěji vyhledávanou mezi turisty v naší zemi, což je každopádně škoda, jelikož k vidění je toho mnoho. Kromě hlavního města můžete v zemi navštívit třeba národní park Gaujas. Ostatně lotyšská příroda je také častým důvodem návštěvy země.