Romantický hrad Bouzov

Romantický hrad Bouzov

Česká republika je rájem turistů, protože mohou navštěvovat překrásné památky dob dávno minulých. Mezi nejkrásnější hrady naší vlasti jednoznačně patří i romantický hrad Bouzov, který se vyplatí navštívit.

Národní kulturní památka

Bouzov je romantický hrad, který byl založený již na přelomu třináctého a čtrnáctého století. Nachází se v překrásném kraji Litovelska a Mohelnicka. Do roku 1696 byl hrad střídavě v držení příslušníků různých českých i moravských rodů, ale poté panství i s hradem odkoupil Řád německých rytířů. Ovšem od roku 1945 je Bouzov majetkem státu. V roce 1999 se hrad dočkal uznání, když byl prohlášen za národní kulturní památku. Bouzov je plně zařízený a vybavený obrazy a uměleckými předměty. Současná podoba typického romantického sídla s cimbuřími, střílnami, arkýři a chrliči hrad získal až po poměrně rozsáhlé přestavbě z rozmezí let 1895-1910. Poměrně unikátní součástí hradu jsou dva funkční padací mosty a padací mříž. Ty mohou dokonce návštěvníci vidět v akci při různých slavnostních příležitostech. Hrad Bouzov má svoje osobité kouzlo, což z něho dělá často vyhledávaný objekt pro pořádání společenských akcí, divadelních představení, koncertů, výstav a v neposlední řadě i svateb. Ostatně Bouzov si zahrál i v několika pohádkových filmech.


Celá řada prohlídkových okruhů

Hrad Bouzov je zájemcům o prohlídku otevřen od března do listopadu, ale v některých měsících je upravena otevírací doba a také trasa. Hrad nabízí celou řadu různých možností, kterak si ho prohlédnout. Můžete se tedy například vydat na osmdesátiminutový arcivévodův okruh či na stejně dlouhou tematickou prohlídku. Kolem padesáti minut zabere okruh „Hrad se představuje“ či jeho druhé pokračování. Během půlhodiny se můžete podívat i na hrad z ptačí perspektivy. Určitou zajímavostí je, že na Bouzově je možné prohlédnout si i speciální dětskou trasu s Ohnivcem, takže na tomto hradě se děti zabaví.

Trocha historie

Hrad leží ve stejnojmenné vesnici, která se nachází na jihozápadě od města Loštice. Prvním písemně doloženým majitelem hradu byl jakýsi Búz z Bouzova v letech 1317-1339. Ovšem v polovině 14. století hrad již vlastnili páni z Vildenberka, kteří ho roku 1382 prodali markraběti Joštovi, ale ten hrad v roce 1382 přenechal pánům z Kunštátu. U pánů z Kunštátu hrad vydržel delší dobu, ale po zhruba sedmdesáti letech hrad opět poměrně často střídal majitele. V roce 1558 hrad vyhořel a kvůli finančním potížím majitelů byl plně obnoven až v roce 1620. Během třicetileté války Bouzov posloužil jako císařská pevnost a vězení pro švédské zajatce. Jako panské sídlo Bouzov sloužil až téměř do konce 17. století.

V 18. století jej získal zmiňovaný Řád německých rytířů, ovšem ti nechali hrad částečně chátrat, protože zde nesídlili. V roce 1939 hrad zabavili nacisté a v průběhu druhé světové války byl předán do správy tzv. Hlavního hospodářského a správního úřadu SS, načež sloužil jako skladiště zabaveného majetku. Během války hrad okouzlil prominentního nacistu Heinricha Himmlera. Na konci války v okolí působilo komando SS, které v blízkém Javoříčku povraždilo 38 mužů. S koncem druhé světové války přišla konfiskace hradu československým státem a ve státní správě zůstal hrad doposud, protože snahy Řádu německých rytířů o navrácení hradu nebyly úspěšné.

Hrad se vyskytnul v opravdu mnoha pohádkách. Zahlédnout ho můžete např. ve filmech a pohádkách O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Jeskyně Zlatá růže, Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek, Mladý Indiana Jones, Fantaghiro, Napola, Rumplcimprcampr či Krev zmizelého.