V Austrálii mají unikátní růžové jezero

V Austrálii mají unikátní růžové jezero

Růžová není úplně obvyklá barva v přírodě a obzvlášť to platí v případě jezer. Jenže Austrálie je zemí velkých možností, takže v ní najdete i jezero s touto netradiční barvou. Jezero se jmenuje Hillier a láká pozornost široké veřejnosti. Ostatně na celém světě najdeme hned několik jezer, která právě touto barvou oslňují. Co za růžovým zbarvením světových jezera stojí?

V ostatních růžových jezerech vládne řasa

Asi nejčastějším důvodem podivuhodného zbarvení bývají řasy. Růžovou barvu totiž častokrát způsobuje jednobuněčná řasa zvaná Dunaliella salina, která možná až paradoxně spadá to třídy s českým označením Zelenivky (Chlorophyceae). Tato řasa se vyskytuje hlavně ve velice slaných vodách a objevena byla teprve v roce 1838.


O jedno století později pak v Sovětském svazu proběhly první pokusy s jejím umělým pěstováním, protože se soudruzi dozvěděli, že řasa obsahuje vysoké množství betakarotenu, což je látka využívaná díky svým antioxidačním účinkům v kosmetice a zdravotnictví.

Přesně tento druh řasy stojí za růžovým zbarvením senegalského jezera Retba ležícího poblíž hlavního města Dakaru. Jezero Retba se využívá jako dobrý zdroj soli, která se tu získává stále poměrně primitivními technikami. Růžovou barvu mají i španělská jezera Laguna Salada de la Mata a Laguna Salada de Torrevieja, která leží nedaleko středomořského pobřeží.

Foto:Aussie Oc [CC BY-SA 4.0], Wikimedia

Jezera byla využívána k získávání soli již ve čtrnáctém století a v současnosti jsou centrem rezervace Parque natural de las Lagunas de La Mata y Torrevieja, jež byla založena v roce 1989. Na místě žijí více než dvě stovky různých druhů ptáků, z nichž asi největší pozornost lákají plameňáci.

Australské jezero Hillier je záhadou

Ovšem australské jezero Hillier je od těchto jezer odlišné a dodnes trochu záhadné. Jezero je šest set metrů dlouhé a leží na ostrově Middle Island v souostroví Recherche. Fascinující vodní plocha se nachází zhruba devět kilometrů od jihozápadního okraje Austrálie. Objev jezera se datuje k roku 1802, kdy se ho podařilo najít britskému navigátorovi a hydrografovi Matthew Flindersovi.

Foto:By Aussie Oc [CC BY-SA 4.0], Wikimedia

Flindersovi se podařilo růžovou vodní plochu lemovanou bílým pásem solné krusty spatřit z nejvyššího bodu ostrova, který je po něm dnes dokonce pojmenován. Doposud však není uspokojivě vysvětleno, co růžovou barvu jezera Hillier způsobuje. Vědci samozřejmě pátrali po stopách zmíněné řasy Dunaliella salina a po organismech z čeledi Halobacteriaceae, nicméně ve vodě se jim je objevit nepodařilo.

Foto:Kurioziteti123 [CC BY-SA 4.0], Wikimedia

V případě ostatních jezer se po odstání barva ztratí, protože řasy klesnou ke dnu, v případě vody z jezera Hillier se růžová barva drží, takže zřejmě bude mít odlišný původ. Jezero s barvou vody připomínající žvýkačky může obsahem soli ve vodě konkurovat i Mrtvému moři.

Západoaustralské jezero Hillier je slané a mělké a hlavně díky své netradiční barvě se z něho stalo obrovské turistické lákadlo. Díky malé hloubce se v jezeru může jen těžko někdo utopit. V podstatě se tedy můžete jezerem projít po svých. Klidně se dá i lehnout a mít přitom hlavu nad vodní hladinou. Jezero leží v zalesnění oblasti a na jeho březích se nachází pruhy bílé soli. Vědcům se doposud nepodařilo záhadu jezera rozklíčovat, i když se poměrně hodně snažili. To však turistům nebrání v cestě k netradičně zbarvenému jezeru, jež je cílem i celé řady fotografů, kteří zde chtějí získat unikátní fotky. Cestovní ruch na neobydleném ostrově Middle Island bez vytvořené infrastruktury však není tak velký, takže se potenciální turisté často musí spokojit s jednoduchým přeletem helikoptérou nebo s plavbou lodí, leč v takovém případě si člověk jezera příliš neužije.