V národním parku Kanha můžete potkat tygry

V národním parku Kanha můžete potkat tygry

Kočkovité šelmy patří k velmi oblíbeným živočišným druhům. Tygři jsou jedním z nejkrásnějších druhů kočkovitých šelem a lidé je často obdivují. V některých oblastech je můžete sledovat v jejich přirozeném prostředí. Tak třeba v národním parku Kanha je potkáte skoro všude.

Proslulý indický park

Národní park Kanha se nachází v Indii a patří k tamějším nejnavštěvovanějším přírodním rezervacím. Obrovský zájem totiž vzbuzuje hlavně místní populace tygra bengálského. Ovšem velká kočkovitá šelma není jediné lákadlo, které dechberoucí lokalita nabízí. Jeden z nejproslulejších indických národních parků se rozkládá na celkové ploše 1 949 kilometrů čtverečních a najdeme ho v nadmořské výšce 600-900 metrů. Vznik se datuje k roku 1955.


Nejbližším městem je Džabalpur, který je vzdálen 164 kilometrů. V Džabalpuru se nachází letiště, z něhož se k parku dostanete přibližně za tři a půl hodiny cesty. Ovšem před vstupem do parku je třeba vyřídit veškeré byrokratické náležitosti a probojovat se přes spoustu zájemců o vstup tlačících se před vjezdem. Poté se však můžete těšit na unikátní krajinu a zvířecí obyvatelstvo. Bažiny a nízké kopce střídají rozlehlé travnaté louky – dadary, a typické salové lesy. Kromě toho se v oblasti vyskytuje kolem tisícovky druhů kvetoucích rostlin.

Foto:Madhavi uikey [CC BY-SA 4.0], Wikimedia

Parkem se inspiroval Rudyard Kipling

Kromě živé přírody můžete obdivovat také skalnaté útesy. V nich si svůj domov našli levharti nebo medvědi pyskatí. Nechybí ani neprostupná džungle. Džungle je podobná té, kterou popisoval Rudyard Kipling ve své Knize džunglí. Není však divu, protože Kipling se při psaní Knihy džunglí parkem Kanha inspiroval. Chráněné území sahá hned do několika území a do dnešní podoby se rozrostl až v roce 1973. Ovšem lov divoké zvěře byl v chráněné oblasti zakázán už před osmdesáti lety. Jedinou výjimku tvořila divoká prasata a ptactvo, jehož zde žije kolem tří set druhů.

Foto:gailhampshire [CC BY 2.0], Wikimedia

Mezi hlavní lákadla se řadí možnost zahlédnout nebo si vyfotit některý ze 43 druhů místních savců, přičemž některé druhy patří k vzácným nebo ohroženým. Největším pokladem parku je tygr bengálský, který se řadí na listinu ohrožených druhů. Přitom ještě na konci devatenáctého století žilo na světě okolo padesáti tisíc těchto obrovských kočkovitých šelem. Jenže ztráta životního prostředí a hlavně útoky pytláků lovících pro kosti a zuby dostaly tygry bengálské k hrozbě vyhubením. V parku Kanha však dostanete skvělou možnost spatřit největší kočkovitou šelmu ve volné přírodě.

V parku žije spousta unikátních zvířat                      

Nejen obrovští tygři si zaslouží naši pozornost. Nachází se tu i další dravé šelmy, jimž kralují levharti, dhoulové, hyeny žíhané, vlci, medvědi pyskatí nebo šakalové. Ovšem se zahlédnutím vlka nebo medvěda je to celkem složité a vzácné. Skoro na každém kroku však můžete potkat hulmany posvátné, což jsou úzkonosí primáti z čeledi kočkodanovitých. Hinduisté mají hulmany spojené s bohem s opičí tváří Hanumanem, což je jedna z postav slavného starověkého hrdinského eposu Rámájana.

Foto:Altaipanther, Wikimedia

Narazit můžete i na divoká prasata nebo stáda jelenů. Žijí zde i gauři, nejmohutnější ze všech žijících turů. Přitom gauři byli jinde skoro vyhubeni, ale v parku Kanha doposud nerušeně přežívají. Určitě není bez zajímavosti, že zde žijí i jeleni munžtakové, u nichž se může snadno stát, že jejich zvuky zaměníte za psí štěkot. Ke světovým unikátům však patří jelen barasinga, jehož poddruh čelí kritickému ohrožení, ale v národním parku dokázali zvednout populaci z padesáti kusů na sedminásobek.

Do samotného parku můžete získat přístup ze tří vstupních bran, přičemž vše je samozřejmě zpoplatněno a vstoupit lze jen za doprovodu průvodce. Ideální doba k návštěvě parku je v období od února do června. Přístup je však možný pouze v omezených hodinách. Od července do září je park pro veřejnost úplně uzavřen. Ve směru od Jabalpuru je nejlépe přístupná brána v Kisli, která leží ve vesnici Khatia. Častým návštěvním místem při cestě do parku je i malé městečko Mandla, v němž můžete získat přístup k internetu, ale v okolí se nachází i spousta zajímavých chrámů.