Válkou poznamenaný Mostar

Válkou poznamenaný Mostar

V Evropě se v moderních dějinách odehrálo hned několik válečných konfliktů a válka v Bosně a Hercegovině patří k velmi temným událostem závěru dvacátého století. Rozdělení Jugoslávie se neobešlo bez krvavých excesů a město Mostar bylo významně poznamenáno. Město se v zásadě z válečných hrůz vzpamatovává dodnes.

Likvidace historicky cenné památky

Město na řece Neretvě bylo hodně poničeno, a dokonce přišlo o svůj legendární most. Ten už však dnes stojí a patří k památkám světového kulturního dědictví UNESCO. Mostar byl již dlouhá léta proslulý hlavně svým Starým Mostem přes Neretvu. Most byl vystavěn v šestnáctém století a propojoval chorvatskou a muslimskou část města. Velkou legendou se most stal i díky takzvaným „skokům dospělosti“, což je tradiční rituál skoků místních mladíků do řeky Neretvy. Tyto skoky jsou k vidění při návštěvě města i dnes, nicméně skokani si z toho udělali placenou atrakci, takže do vody skočí teprve ve chvíli, kdy dostanou několik mincí či bankovek.


Jenže když přišla válka, skončil most přes řeku neslavně. Byl totiž zničen jako symbol soužití dvou etnik. Dne 9. listopadu roku 1993 byl historický Starý Most rozmetán palbou více než šedesáti chorvatských střel. V současné době tak na místě stojí pouze věrná kopie, nicméně vztahy obyvatelstva Mostaru se dávají dohromady hodně pozvolna a válečné jizvy zůstaly hluboké. Ostatně Bosna a Hercegovina byla vždy takovým kotlíkem, kde žila směska různých etnik, která vedle sebe dokázala dlouhá staletí koexistovat.

Válka poznamenala vztahy na léta

Mostar má v současnosti více než sto tisíc obyvatel. Založen byl jako správní centrum Hercegoviny za doby vlády Osmanské říše v šestnáctém století. Název pochází od místního mostu, který byl vystavěn roku 1566. Na přelomu devatenáctého a dvacátého století se Mostar stal centrem literární tvorby. Zásadním se stal rok 1992, kdy Bosna a Hercegovina vyhlásila nezávislost na Jugoslávii, což bělehradské vedení neuznalo, takže poslalo do země vojsko. Během bombardování byly zničeny mešity, ale i katolická katedrála či františkánský klášter.

Součástí občanské války se staly i boje mezi Chorvaty a Bosňáky, což se nevyhnulo ani Mostaru. O město se až do podepsání příměří v únoru 1994 střídaly obě bojující strany. Po rozdělení Bosny a Hercegoviny na muslimsko-chorvatskou a srbskou část připadl Mostar Chorvatům a muslimům, načež většina Srbů odešla. Dřívější vztahy se však ocitly na bodu mrazu.

Zajímavé historické památky

Mostar najdeme na důležité dopravní spojnici mezi Sarajevem a Metkovićem, což je důležitý hraniční přechod do Chorvatska a k moři. Kromě Starého Mostu se ve městě nachází i další zajímavé pamětihodnosti, které stojí za návštěvu. Je to především židovský hřbitov v Mostaru a Karađozbegova mešita, což je jedna z nejrozsáhlejších staveb svého druhu v celé Bosně a Hercegovině.

Během válečného běsnění Karađozbegova mešita hodně utrpěla, takže musela být rekonstruována na začátku 21. století. Starý most je dlouhý 29 metrů, široký je 4 metry a nad řekou dosahuje výšky 24 metrů. Při přechodu přes něj je třeba si dát pozor, protože je postaven z celkem klouzavého materiálu. Na seznam UNESCO byl Starý Most po opravách zařazen v roce 2005.

Ve městě se dodnes dají spatřit stopy po válce. Mnoho domů zůstalo neopravených a v omítkách jsou vidět stopy po střelbě. Když se dostanete na lesklou kamennou dlažbu, ihned se ocitnete v křivolakých uličkách se specifickou atmosférou. V okolí se nachází spousta malých obchůdků, kde se dají pořídit rozmanité druhy suvenýrů, které jsou většinou ručně dělané.