Zoopark v Chomutově – největší ZOO v ČR

Zoopark v Chomutově – největší ZOO v ČR

Česká republika disponuje poměrně velkým množstvím různých zoologických zahrad. Mezi nejznámější patří ZOO v Praze, Plzni či Liberci. Ovšem najdou se i zoologické zahrady, které nejsou tolik v povědomí lidí. Třeba zoopark v Chomutově, který je rozlohou největší v celé republice.

Evropská a asijská zvířena

Zoologická zahrada byla v Chomutově otevřena v roce 1975 a postupem času se pomalu ale jistě neustále rozvíjí a zvětšuje. V současnosti je rozloha chomutovského zooparku 112 hektarů. Zoopark v Chomutově je bohatý hlavně na volně žijící živočichy, přičemž se specializuje na chov palearktu a také na běžná domácí zvířata. Rozhodně tedy můžete zapomenout na jinde běžně chované tygry či žirafy. Areál ZOO je plný rozdílných druhů zvířat i rostlin. Co se zvířat týká, lze v zoologické zahradě najít převážně zvířata z Evropy a také z části Asie. Nechybí kozy, prasata, vlci, ovce či koně. Ovšem najít můžete i tuleně, makaky, medvědy či hady.


Atrakce pro menší návštěvníky

Pro menší návštěvníky ZOO Chomutov jsou připraveny hned dvě zajímavé atrakce. První z nich je Safari Expres, což je speciální safari souprava, díky níž mohou návštěvníci pozorovat zvířata v jejich přirozeném stylu života, kdy se dají spatřit jeleni, mufloni či zubři. Pro nejmenší návštěvníky je však mnohem vhodnější Lokálka Amálka, což je speciální motorový vláček vozící návštěvníky po celém areálu zoologické zahrady. O zvířatech se navíc malí návštěvníci dozvědí informace z úst kvalifikovaného průvodce. Dopravní prostředek pro menší návštěvníky je rozhodně dobrým nápadem, protože areál je skutečně rozsáhlý. Otevírací doba je pondělí až neděle od devíti do sedmnácti hodin.

Na 160 druhů zvířat

V chomutovském městském parku byl už v roce 1932 otevřen pavilon akvária a terária s 94 druhy ryb, obojživelníků a plazů. Vznik současného zooparku se však datuje až k zmíněnému roku 1975, kdy Walter Markel zdárně dokončil návrh vybudování rozsáhlého lesoparku navazujícího na Kamencové jezero. Prvními obyvateli byla méně náročná evropská zvířata jako daněk, muflon, jelen, zubr, rys či vodní ptactvo.

Chomutovské ZOO se podařilo jako první československé zoologické zahradě odchovat kormorány a pelikány. Pozorovat můžete více než 160 druhů zvířat o 1 000 jedincích, mezi nimiž je i čtrnáct ohrožených druhů zařazených do Evropských záchranných programů. Krásné přírodní prostředí ve spojení se službami dává návštěvníkům možnost strávení velmi příjemného dne.

Zoologická zahrada se nachází na severovýchodním okraji města Chomutov směrem na Jirkov. I když se jedná o jednu z nejmladších českých zoologických zahrad, rozlohu má největší. Zoopark je otevřen denně po celý rok. Každý rok ZOO pro své návštěvníky chystá celou řadu různých zajímavých akcí. Vstupné pro dospělé činí 75 Kč, dítě zaplatí 45 Kč stejně jako důchodci od 65 let. Zajímavostí je, že psi na vodítku mají vstup zadarmo.