Některé z teorií Ericha von Dänikena

Některé z teorií Ericha von Dänikena

Erich von Däniken je poměrně kontroverzní švýcarský spisovatel a záhadolog, který přišel s celou řadou zajímavých teorií. Podívejme se na některé z nich.

Řada zajímavých teorií

Däniken zkoumal obrovské obrazce na planině Nazca v Peru, které podle jeho názoru sloužily jako přistávací dráha pro mimozemské kosmické lodě. Astronauti z vesmíru zase údajně stáli za vznikem pyramid v Gíze nebo megalitů ve Stonehenge. Ve svých teoriích prohlašuje, že kromě obřích obrazců na planině v Nazce sloužili i pyramidy v Gíze a megality ve Stonehenge jako přistávací dráha pro mimozemšťany. Sám Däniken je přesvědčen o myšlence návštěvy mimozemšťanů na naší planetě. Kromě toho tvrdí, že návštěvníci z vesmíru se sem dříve či později opět vrátí.


Podle švýcarského spisovatele má dokonce celé lidstvo mimozemské geny, které se u někoho projeví dříve, zatímco u jiného později. Světoznámý záhadolog také vyslovil domněnky, že v USA skutečně existuje tajná letecká základna AREA 51. Däniken předpokládá, že ve Vatikánu se mohou nacházet přímé nebo nepřímé důkazy o návštěvě mimozemšťanů. Kromě toho sám vytrvale shromažďuje důkazy o návštěvě mimozemšťanů. Dokládá to řadou archeologických nálezů a nebojí se využívat ani logické dedukce z Bible a řady dalších historických a náboženských pramenů. Nadpozemské civilizace podle Dänikena stojí za vznikem obřích soch na Velikonočním ostrově, Brány slunce v bolivijském Tíwanaku, olméckých hlav v Mexiku nebo pevnosti Sacsayhuamán v Peru.

Velikonoční ostrovy moai

sochy moai, Velikonoční ostrovy

Prokázané omyly a podvody

V knize Vzpomínky na budoucnost spisovatel popisoval nereznoucí Železný pilíř v indickém Dillí jako důkaz mimozemského vlivu. V pozdějším rozhovoru ovšem Däniken přiznal, že pilíř ukazuje známky rzi a také technika jeho postavení byla odhalena, takže ho dále není možno považovat za záhadu.

Železný pilíř v indickém Dillí

Železný pilíř v indickém Dillí

V rámci knihy Zlato bohů Däniken napsal, že v ekvádorské jeskyni Cueva de los Tayos se nachází uměle vytvořené tunely, v nichž se mělo nacházet zlato, podivuhodné sochy a kovové destičky, jež by měly být důkazem pro návštěvu vesmířanů. Muž, který měl Dänikena provést tunely, později prozradil německému deníku Der Spiegel, že Dänikenovy popisy pocházejí z jejich dlouhé konverzace a fotografie použité v knize jsou podstrčené. Geologický výzkum však ukázal, že v jeskyni se žádné tunely nenachází.

Spisovatel také tvrdil, že sarkofág v Chrámu Nápisů, který se nachází v Mexiku, obsahuje vesmírného muže v obleku na raketově poháněné lodi. Archeologové se nicméně shodli, že na muži nic vesmírného není. Jedná se údajně o mayského vůdce, který nosí tradiční účes a klenoty.

Stovky indicií, ale žádné důkazy

Pokud by však byly Dänikenovy teorie reálné, znamenalo by to, že množství renomovaných vědců by nemělo pravdu a patřil by mezi ně i Albert Einstein. Existuje řada názorů, podle nichž je jediným účelem Dänikenových knih vydělávání peněz. Knihy totiž nejsou psány vědecky, neobsahují přesné argumenty, takže s nimi nelze z hlediska pravdivosti faktů ani vědecky polemizovat. Sám Däniken ostatně přiznal, že objektivní důkaz pro návštěvu mimozemské civilizace se mu nepodařilo objevit, ale má stovky naprosto jasných indicií. Däniken většinu z popisovaných památek sám nejednou navštívil, protože každoročně trávil minimálně půl roku na cestách.

Däniken se narodil jako Erich Anton Paul von Däniken dne 14. dubna 1935 ve švýcarském Zofingenu. Již během studií na gymnáziu se zabýval archeologií a futurologií. Jeho významná kniha Vzpomínky na budoucnost vyšla v roce 1968. Dodnes poutá pozornost mnoha lidí, protože jeho teorie jsou zajímavé a některé dosud nebyly vyvráceny.

Sdílej článek a zašli inspiraci dalším cestovatelůmChceš být stále v obraze?

Zanech nám na sebe kontakt a nebo sleduj naši facebook stránku či diskutuj ve skupině "po stopách Šokující planety".