Terorismus je v našich zeměpisných šířkách a délkách známý hlavně ve spojení s radikálním islámem, nicméně ne vždy to musí být pravda. Ovšem teroristická organizace Hamás má za základ skutečně islám.
Název organizace Hamás je vlastně zkratkou pro Hnutí islámského odporu. Jedná se o palestinskou islamistickou politickou stranu, která má velice blízko k terorismu a některé země ji skutečně za teroristickou považují. Jako teroristická organizace je Hamás veden např. v Kanadě, Japonsku, USA, Egyptě či Izraeli. Ve své historii také má Hamás na svědomí hned několik teroristických činů. Tato strana vznikla v roce 1987 jako odbočka egyptských Muslimských bratří Al-Madžama Al-Islami. Již od počátku svého vzniku má tato strana strukturovanou organizaci, jež se dělí na dvě části. Jedna z částí je vojenská, která funguje v utajení a provádí útoky proti Izraeli, zatímco druhá část se označuje jako civilní či politická a poskytuje sociální služby, shání peníze, organizuje aktivity a rekrutuje svoje nové členy skrze mešity. V roce 2006 se hnutí Hamás podařilo vyhrát volby do Palestinské národní rady.
Vojenské křídlo Hamásu si říká Brigády Izz ad-Dína al-Kassáma. Od svého vzniku v roce 1992 již spáchalo celou řadu útoků proti izraelskému civilnímu obyvatelstvu i proti vojenským cílům. Největší intenzita útoků proti Izraeli spadá do období mezi lety 2000-2005. Ve většině případů šlo o sebevražedné útoky. Od roku 2001 až do současnosti se Hamás podílí na ostřelování izraelských pozic z pásma Gazy. K významným útokům patří sebevražedný bombový útok na diskotéce Delfinárium a tzv. Pesachový masakr.
Diskotéka Delfinárium Izrael
Sebevražedný bombový útok na diskotéce Delfinárium proběhl 1. června 2001. Sebevražedný atentátník Sajíd Hotari se odpálil u vstupu do nočního klubu Delfinárium přibližně kolem půl dvanácté v noci, když se na místě nacházelo množství mladých lidí, kteří čekali na vstup na diskotéku. Šlo o druhý útok v rámci pěti měsíců na stejný cíl. Při útoku zemřelo 21 civilistů – většinou mladých Izraelců. Kolem 120 lidí bylo zraněno. Původně se k útoku přihlásily teroristické organizace Islámský džihád a Hizballáh-Palestina, nicméně obě organizace svoje prohlášení později stáhly, načež se k zodpovědnosti přihlásil právě Hamás. Izraelští představitelé označili útok za masakr a velice mnoho Izraelců volalo po krvavé odplatě. Vláda Izraele ovšem oficiálně nepodnikla žádnou bezprostřední akci, protože mnoho vlád jiných zemí vytvářelo tlak na vládu, aby se zdržel reakcí.
Velmi významný je i tzv. Pesachový masakr, který je taktéž známý pod označením „bombový útok v Netanji“. Šlo o další sebevražedný útok hnutí Hamás, který byl provedený 27. března 2002 během pesachového sederu (slavnostní židovská večeře) v Park Hotelu v izraelské Netanji. Útok proběhl v noci, přičemž v Park Hotelu se pořádala hostina pro 250 lidí. Šlo hlavně o starší židovské občany, kteří neměli rodiny a příbuzné, s nimiž by svátek oslavili. Palestinský atentátník Abdel-Basset Odeh prošel kolem strážného u vchodu, prošel vestibulem a vešel do jídleny, kde odpálil výbušninu nesenou v kufru. Na místě zemřelo 25 lidí a dalších 140 bylo zraněno. Pět dalších lidí zemřelo později na následky zranění.
Park Hotel v izraelské Netanji
Hamás je nezávislý na oficiálním palestinském vedení, na jehož úkor ostatně také získává příznivce – hlavně v sociálně odloučených a chudých oblastech pásma Gazy a Západního břehu Jordánu. Hnutí Hamás v sobě snoubí palestinský nacionalismus se sunnitským islamismem. Současným lídrem je Chálid Mašál.
Na této stránce používáme soubory cookies. Prohlížením webu souhlasíte s jejich užitím!.
Souhlasím, již toto upozornění nezobrazovat.